ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
kalendarz

[Sprzed dekady] Premiera HTC Desire i Windows Phone 7

Autor: Adrian Celej Kategoria: Artykuły

Jak co tydzień zbieram dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmę się newsami od 17 do 23 lutego 2010 roku.

Premiera HTC Desire

HTC ma na koncie wiele telefonów, które dziś noszą miano kultowych. Jednym z takich smartfonów jest zaprezentowany 10 lat temu HTC Desire. Przypomnijmy specyfikację:

  • Wyświetlacz: 3,7″, 480×800 px, SuperLCD
  • CPU: Qualcomm QSD8250 1 GHz
  • GPU: Adreno 200
  • RAM: 576 MB
  • Pamięć wbudowana: 512 MB
  • Aparat: 5 Mpx, AF, LED, wideo 480p
  • Łączność: HSDPA max. 7,2 Mbps, Bluetooth 2.1, WiFi b/g, GPS, A-GPS
  • Bateria: 1400 mAh
  • System: Android 2.1 Eclair

Przejdźmy do paru ciekawostek. Telefon miał początkowo być wyposażony w ekran AMOLED, jednak ostatecznie HTC podmieniło go na Super LCD. Ten producent chyba już nie wrócił do AMOLED-ów. Sam Desire jest także bardzo dobrze znany jako HTC HD2. Technicznie są to takie same urządzenia, różnią się wyświetlaczem, systemem operacyjnym i obudową. Było to bardzo pomocne przy portowaniu Androida na wspomnianego HD2. W późniejszym czasie telefon otrzymał aktualizację do Androida 2.3 Gingerbread. Ważną zaletą HTC Desire była nakładka HTC Sense. Ówczesny Android był brzydki i niezbyt funkcjonalny. HTC Sense nieco poprawiało niezbyt estetyczny interfejs oraz dodawało nieobecne w standardowym wydaniu funkcje, jak np. agregowanie wiadomości z serwisów społecznościowych i wyświetlanie ich na ekranie głównym. HTC Desire bez wątpienia zapisał się w historii, jako jeden z ciekawszych i bardziej udanych smartfonów. Telefon ten został wyceniony na 2199 zł.

Premiera Windows Phone 7

Dekadę temu światło dzienne ujrzał system, który miał doprowadzić do nowego rozdania na rynku mobilnym, a stał się jedną z największych katastrof w historii Microsoftu – Windows Phone 7. Prezentacja odbyła się podczas MWC 2010, a prowadził ją sam Steve Ballmer. Tłumaczył on, że wszystkie telefony wyglądają tak samo (choć wtedy jeszcze tak nie było) i Windows Phone 7 miał prowadzić coś nowego. System miał odzwierciedlać tempo współczesnego życia i potrzebę kontaktów z innymi, cokolwiek miałoby to znaczyć. Nie będę tłumaczył funkcjonalności systemu, ponieważ nie ma tam nic ciekawego. Pierwsze telefony z Windows Phone 7 miały trafić na rynek przed świętami… Bożego Narodzenia. Zaraz po premierze systemu, swoje urządzenia z WP7 zapowiedziało HTC. Jak się później okazało, jednym z nich był lekko zmodyfikowany HD2, który dostał oznaczenie HD7.

Jakie opinie zbierał Windows Phone 7 zaraz po premierze? Były one podzielone – część użytkowników była bardzo zadowolona, reszta wskazywała wiele wad, nieintuicyjny interfejs, czy nawet braki w porównaniu ze starszym systemem Windows Mobile.

Sony Ericsson nie chciał stworzyć Nexusa

Sony Ericsson

10 lat temu media technologiczne obiegła zaskakująca informacja przekazana przez szefa Sony Ericssona. Jak się okazało, Google chciało aby to właśnie Sony Ericsson stworzył pierwszego Nexusa One. Szwedzko-japońska firma tę propozycję jednak odrzuciła. Dlaczego tak się stało? Otóż Sony Ericsson chciał produkować telefony wyłącznie pod własną marką, firma nie chciała być tzw. producentem kontraktowym. Uniesienie się honorem nie zmieniło jednak tego, że Sony Ericsson w tamtym czasie radził sobie niezbyt dobrze, głównie właśnie przez przespanie boomu na smartfony.

Zobacz też:

Sprawdź najnowsze wpisy