Koronawirus nie tylko wpływa na zdrowie, ale także na różne obszary działalności gospodarczej. Sektor technologiczny dość mocno odczuwa wpływ epidemii – firmy zamykają biura, sklepy i fabryki w Chinach, a także ograniczają pracownikom podróże do tego kraju. Zamknięcia, które początkowo miały trwać przez tydzień świąteczny Księżycowego Nowego Roku, zostały przedłużone do 10 lutego. Urzędnicy w niektórych prowincjach i okręgach mówią teraz firmom, aby nie otwierały się ponownie do 1 marca. Przewiduje się wiele negatywnych efektów krótko- i długoterminowych koronawirusa. Od przełożonych wydarzeń po firmy, które potencjalnie nie zrealizują celu sprzedażowego ze względu na zamknięte sklepy w całym kraju. Oto, jak koronawirus wpłynął już na przemysł technologiczny.

Koronawirus a zamknięcia sklepów

Na początku tego miesiąca duże firmy technologiczne ogłosiły, że tymczasowo zamkną wszystkie biura korporacyjne, fabryki produkcyjne i sklepy detaliczne w całych Chinach. Wśród spółek tych znajdują się: Apple, Samsung, Microsoft, Tesla i Google (ten ostatni zamknął również biura w pobliskim Hongkongu i na Tajwanie.) Większość zamknięć miała trwać do niedzieli 9 lutego, choć niektóre firmy nie określiły, kiedy dokładnie biura zostaną ponownie otwarte.

Twitter teorie spiskowe koronawirus

Jedna z przedstawicielek Apple, Deirdre O’Brien, napisała w wewnętrznym e-mailu, że biura i centra kontaktowe mają zostać otwarte „w przyszłym tygodniu”, a ponowne otwarcie sklepów detalicznych jest nadal w fazie ustalania.

„Dodatkowe sprzątanie, protokoły zdrowotne i lokalne ograniczenia w miejscach publicznych będą miały wpływ na tę decyzję”.

– napisała Deirdre O’Brien.

Ale według Bloomberg brzmi to tak, jakby „w przyszłym tygodniu” mogło oznaczać dla wielu sklepów dopiero 15 lutego lub jeszcze później.

Amazon nie ogłosił jeszcze zamknięcia biur w Pekinie, Shenzhen, Szanghaju i Kantonie (nie ma biura w Wuhan, gdzie prawdopodobnie powstał wirus), ale wymaga od pracowników uzyskania zgody na wszelkie niezbędne podróże do Chin. Pracownicy, którzy podróżują do i z Chin, powinni również pracować z dala od domu przez okres 14 dni przed powrotem do biura.

Chociaż Facebook nie ma biur w Chinach, ostrzegał również pracowników przed zbędnymi podróżami do tego kraju. LG i Razer również doradzały podobnie. To, czy podróżni mogą w ogóle dostać się do Chin to zupełnie inna kwestia, ponieważ ponad 50 linii lotniczych na całym świecie zawiesiło obecnie loty z i do kraju.

Zobacz także: Alternatywa dla Google Play nadchodzi

Ograniczenie produkcji i opóźnienia

Ponieważ wiele produktów jest wytwarzanych w Chinach (lub ma części od chińskich dostawców), eksperci ostrzegają również klientów, aby oczekiwali niedoborów smartfonów, zestawów VR, samochodów i innych akcesoriów technicznych. Na przykład oczekuje się, że zamknięcia Foxconn i Pegatron w Chinach potencjalnie opóźnią produkcję iPhone’ów i AirPods, ponieważ pracownicy fabryki nie będą mogli wznowić pracy.

AirPods Pro koronawirus

W sobotę 8 lutego azjatycki przegląd Nikkei poinformował, że Chiny blokują Foxconnowi ponowne otwarcie fabryki w Shenzhen, biorąc pod uwagę warunki pracy i życia w tej fabryce. Ponadto firma niezależnie zdecydowała o zamknięciu swojej fabryki w Zhengzhou do czasu rządowego przeglądu. W tym miejscu, znanym jako „miasto iPhone”, składanych jest większość iPhone’ów na świecie. Bloomberg twierdzi, że Zhengzhou może wznowić ograniczoną produkcję 10 lutego, ale z niewielką liczbą pracowników, którzy nie wrócili do domu na Nowy Rok.

Facebook przestał także przyjmować nowe zamówienia na najnowszy zestaw słuchawkowy Oculus Quest VR, powołując się na opóźnienia.

„[Podobnie] jak inne firmy, przez koronawirusa spodziewamy się dodatkowego wpływu na naszą produkcję sprzętu. Podejmujemy środki ostrożności, aby zapewnić bezpieczeństwo naszym pracownikom, partnerom produkcyjnym i klientom i uważnie monitorujemy sytuację. Pracujemy nad jak najszybszym przywróceniem dostępności”.

– powiedziała firma w oświadczeniu dla Android Central.

Innym przykładem jest Asus, który ostrzegł klientów, że gamingowy ROG Phone II nie będzie dostępny do odwołania z powodu koronawirusa. Tesla również powołuje się na wirusa i odracza dostawy Modelu 3, chociaż firma powiedziała, że przewiduje jedynie opóźnienie „od jednego do półtora tygodnia”. W poniedziałek 10 lutego planowano wznowić produkcję w fabryce w Szanghaju.

koronawirus rog phone 2

Inne chińskie marki, które spodziewają się opóźnień w produkcji, to Oppo, Xiaomi, Lenovo i Huawei, zgodnie z South China Morning Post.

„Najbardziej ucierpią firmy, które polegają na komponentach firmy Hubei, takie jak Lenovo. W przypadku firm takich jak Huawei, których działalność znajduje się w Guangdong, sytuacja jest mniej dotkliwa, chociaż żadna spółka nie będzie w tej chwili mogła wznowić działalności fabryki ze 100-procentową wydajnością”.

– powiedziała Nicole Peng, analityk mobilny w Canalys.

Podobnie produkty z branży technologicznej, które miały zostać dostarczone na początku lutego, zostały opóźnione z powodu wirusa. Należą do nich konsola Nintendo Switch, gry i akcesoria, w tym bardzo uwielbiana edycja Animal Crossing (ta szczególnie opóźniona w Japonii), Ring Fit Adventure i The Outer Worlds.

Koronawirus i problem z MWC

Wiele firm technologicznych również wycofało się z uczestnictwa w nadchodzącej konferencji Mobile World Congress (MWC) w Barcelonie. Sony, Amazon, Nvidia, LG Electronics, ZTE i Ericsson wszystkie częściowo (w przypadku ZTE) lub całkowicie wycofały się z imprezy, powołując się na potencjalne ryzyko dalszych wybuchów ognisk choroby. Organ organizacyjny GSMA stale zwiększa kontrolę w miarę wycofywania się coraz większej liczby firm. W niedzielę, 9 lutego, ogłosił, że zabrania podróżnym z prowincji Hubai uczestnictwa w wydarzeniu, a każdy, kto odwiedził Chiny, będzie musiał wykazać, że przebywał poza krajem przez 14 dni przed rozpoczęciem MWC, które rozpoczyna się 24 lutego.

Chociaż Światowa Organizacja Zdrowia podniosła status koronawirusa do globalnego zagrożenia zdrowia, niekoniecznie zaleca anulowanie globalnych konferencji, takich jak MWC.

„Obecnie nie ma dowodów sugerujących rozprzestrzenienia się wirusa w społecznościach w Europie, więc WHO/ Europa obecnie nie żąda odwołania dużych spotkań”.

– powiedział rzecznik WHO.

Huawei, który miał być gospodarzem konferencji programistów w przyszłym tygodniu, również przełożył swoje wydarzenie na koniec marca. Drugi tydzień ważnego turnieju League of Legends też został na czas nieokreślony opóźniony. Podobnie Blizzard ogłosił, że mecze Overwatch League w lutym i marcu zostały odwołane, podczas gdy FIA odrzuca plany dotyczące nadchodzącego wyścigu Formuły E, który miał się odbyć pod koniec marca. Kwietniowe wydarzenie eliminacyjne PUBG odbywające się w Berlinie również zostało przełożone do odwołania.

Od ostatniego czwartku koronawirus zebrał żniwo w liczbie 638 ofiar śmiertelnych oraz 31 000 osób zarażonych.

Źródło: theverge

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.