Apple warte 3 biliony USD

Koronawirus poważnym problemem Apple – straty mogą być liczone w miliardach

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Koronawirus to tragedia nie tylko dla Chin i obywateli tego państwa, ale także dla firm technologicznych na całym świecie. Dobitnie też pokazuje im jak bardzo są uzależnione od Państwa Środka. Ponad 20 dostawców podzespołów dla Apple znajdują się w obszarze objętym kwarantanną z powodu epidemii. Główny partnet produkcyjny firmy, tajwański Foxconn wciąż planuje następny ruch. Według niepotwierdzonego przecieku ma minąć jeszcze kilka tygodni, nim w pełni wznowi produkcję. Apple zamknęło również swoje sklepy w Chinach.

Straty Apple z powodu koronawirusa mogą być ogromne

Straty Apple z powodu koronawirusa

Według analityków z Trendforce spowolnienie produkcji w tym kwartale będzie w przybliżeniu równe milionowi iPhone na tydzień zamknięcia zakładu Foxconn. Wyliczenia te obniżają produkcję Apple o 4,5 milionów smartfonów w tym kwartale do poziomu 41 milionów. Jest to pokaźne zmniejszenie produkcji o ponad 10%. Biorąc to pod uwagę oraz problemy z produkcją innych urządzeń, jak i dostawami komponentów firma ma stracić ponad 4 miliardy dolarów. Jest to olbrzymi cios dla firmy. Oczywiście nie zagrozi jej w żadnym stopniu, jednak odbije się nie tylko na mniejszych przychodach, ale także na cenę akcji. Co gorsza, problemy przychodzą w czasie, gdy Apple wreszcie zobaczył wzrost sprzedaży iPhone w pierwszym kwartale roku obrotowego 2020.

Zobacz też: MacBook bez Intela? To coraz bardziej prawdopodobne

Cała ta sytuacja może posłużyć jako argument dla Donalda Trumpa. Prezydent USA dąży do jak największego skupienia produkcji w granicach Stanów Zjednoczonych. Epidemia koronawirusa dość jasno pokazuje, że skupianie wszystkich sił przerobowych w jednym obszarze świata jest dość krótkowzroczną praktyką. Oczywiście nie zrozumcie mnie źle. W tym przypadku wcale nie krytykuję jego postawy. Epidemia dowodzi, że to, co mówił w tej kwestii, jak najbardziej ma sens. Na razie szacuje się, że wpływ programu Coronavirus będzie trwał jeden kwartał kalendarzowy. Czy tak się stanie? No cóż, czas pokaże.

Źródło: wccftech

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy