Aplikacja Fantastical, czyli świetny kalendarz dla systemów iOS oraz macOS otrzymała właśnie dużą aktualizację. Wersja na wszystkie platformy Apple, dodaje wiele nowych funkcji, ale także przenosi oprogramowanie do modelu subskrypcji.

Zobacz także: Najlepsze alternatywy dla Safari na komputery z macOS

Fantastical, czyli najlepszy kalendarz na urządzenia Apple

Fantastical ma długą historię – to jedna z najlepszych i najbardziej popularnych zamienników kalendarza na urządzenia Apple. Program zaczynał, jako ładna aplikacja do paska narzędzi dla komputerów Mac, zanim z czasem zaczął pojawiać się na innych platformach Apple. Ostatnia ważna aktualizacja oprogramowania – Fantastical 2, debiutowała stopniowo. Jako pierwszy otrzymał ją iPhone’a w 2013 roku, potem przyszła kolej na iPada w 2014 roku, aż wreszcie otrzymaliśmy pełnoprawną aplikację na komputery Mac w 2015 roku. Tego samego roku zobaczyliśmy też wersję dla Apple Watch. Ale teraz byliśmy świadkami największych zmian w historii Fantastical.

Fantastical

Fanstastical w nowym modelu subskrypcji

Zacznijmy od nowego modelu subskrypcji. W przeszłości programy na poszczególne platformy były jednorazowymi zakupami. Aplikacja na iPhone’a kosztowała $4,99, na iPada $9,99, a na macOS $49,99. Jednak teraz wszystko wygląda zupełnie inaczej. Możliwe jest korzystanie ze zaktualizowanych wersji na Macu, iPhonie, iPadzie i Apple Watch dzięki nowej subskrypcji Fantastical Premium, która kosztuje $4,99 miesięcznie lub $39,99 rocznie. 

Fantastical

To może wydawać się dobrą okazją – ale zależy to od tego, ile używamy kalendarza i na jakiej platformie. Otrzymamy cały rok Fantastical na Maca za $10 mniej niż poprzednio. Ale jeśli korzystaliśmy z aplikacji Fantastical na iPadzie, teraz trzeba zapłacić cztery razy więcej niż poprzednio za jednorazowy dostęp. Na iPhonie musimy zapłacić osiem razy więcej niż w przypadku poprzedniej wersji, przy jednorazowej opłacie za rok.

Zaktualizowane aplikacje zostały napisane całkowicie od nowa, a wszystkie aplikacje na Maca, iPada i iPhone’a mają teraz wreszcie wspólne funkcje. Przed tą zmianą każda wersja Fantastical wyposażona była w inne opcje. Flexibits obiecuje, że przeniesie także do Apple Watch tyle funkcji, ile się da, ale deweloper będzie musiał przestrzegać ograniczeń platformy watchOS.

Nowe funkcje w Fantastical

Dzisiejsze aktualizacje przynoszą również nowe możliwości. Na przykład możemy teraz proponować terminy spotkań z innymi ludźmi, nawet jeśli osoby te nie używają Fantastical. Aplikacja obsługuje teraz również Todoist i Google Tasks, co oznacza, że ​​listy rzeczy do zrobienia w tych usługach mogą pojawiać się w okienku „Zadania” w Fantastical, obok wydarzeń w kalendarzu. Wcześniej kalendarz obsługiwał tylko przypomnienia iCloud. A jeśli już korzystamy z zestawów kalendarzy, które wyświetlają różne wydarzenia w zależności od lokalizacji, to teraz działają one na wszystkich platformach, a nie tylko na Macu.

Fantastical

Istnieje również wiele małych, ale miłych dodatków, w tym prognoza pogody bezpośrednio w kalendarzu i na zaproszenia na spotkania, tryb ciemny i zoom. Jest też nowa funkcja o nazwie „ciekawe kalendarze”, która pozwala dodawać kalendarze na wakacje, harmonogramy sportowe, programy telewizyjne i inne, z poziomu aplikacji.

Fantastical

Żadna z nich nie wydaje się być koniecznością, a większość funkcji Fantastical jest teraz zablokowana pod warunkiem wykupienia subskrypcji premium. Może to zirytować długoletnich użytkowników, którzy zapłacili raz za produkt i oczekiwali dalszego otrzymywania aktualizacji. Ale zmiana na model subskrypcji dotyczy właśnie kwestii finansowania nowych funkcji.

Płacisz, albo… nie dostajesz prawie nic

Użytkownik, który zdecyduje się korzystać z wersji bezpłatnej, jedyne co może zrobić, to spojrzeć na swoje kalendarze w widoku tygodnia lub miesiąca i dodać podstawowe wydarzenia. Nie można nawet dodać podstawowego przypomnienia, bez zalogowania się na konto premium. Nowe wersje powinny być dostępne do bezpłatnego pobrania na wszystkie platformy. Jeśli chcemy skorzystać z bardziej zaawansowanej wersji subskrypcji, konieczne jest założenie konta Flexibits. Na szczęście oferta premium oferuje 14-dniowy bezpłatny okres.

Źródło: The Verge

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Nowak

Fan nowoczesnej architektury, zdrowego trybu życia i muzyki alternatywnej. Użytkownik sprzętu Apple;)