ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
kalendarz

[Sprzed dekady] Telefon roku 2009 i premiera Androida 2.1

Autor: Adrian Celej Kategoria: Artykuły

Jak co tydzień zbieram dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmę się newsami od 6 do 12 stycznia 2010 roku.

Telefon roku 2009

10 lat temu na portalu android.com.pl przeprowadzone zostało głosowanie na najlepszy telefon 2009 roku. Zwycięzcą został HTC Hero z wynikiem 31,9% głosów, zaraz za nim uplasował się HTC Magic zbierając 21% głosów. Dziś nie ma to co prawda większego znaczenia, ale wyniki głosowania pokazują jak silna była w tamtym czasie pozycja HTC. Tajwańczycy zostawili daleko w tyle Sony Ericssona, Motorolę, Samsunga i LG. Ranking był oparty wyłącznie o zdanie użytkowników, którzy byli gotowi całkowicie zaufać HTC. Z tej perspektywy smutno patrzy się na współczesne HTC, które radzi sobie bardzo słabo.

Czytaj dalej: Najlepszy telefon roku 2009 z Androidem – wyniki!

Android 2.1 wydany

12 stycznia 2010 roku oficjalnie światło dzienne ujrzał Android 2.1 Eclair. Czym ostatnia eklerka różniła się od wydania np. 2.0? Dodano obsługę animowanych tapet (z którymi nie radziły sobie ówczesne telefony) oraz kilka nowych widżetów. Poza tym wszelkie zmiany ograniczały się do poprawek błędów oraz ulepszeń pod względem wydajności i stabilności. Choć Android 2.1 nie był wydaniem rewolucyjnym, to zapisał się w historii tym, że trafił na masę nowych telefonów. Było to wydanie tak popularne, że jeszcze ponad 5 lat później dało się spotkać użytkownika telefonu z tym systemem.

Rosnąca popularność Androida

Nie jest tajemnicą, że w drugiej połowie 2009 roku Android zaczął bardzo szybko zdobywać popularność. Według pewnych badań we wrześniu 2009 roku 32% ankietowanych miało lub chciało kupić iPhone’a, a tylko 6% preferowało Androida. Badania powtórzono w grudniu i dały całkowicie inne wyniki – iPhone’em zainteresowanych było 28% ankietowanych, 21% preferowało Androida. Na trzecim miejscu znalazło się BlackBerryOS z wynikiem 18%, na czwartym Windows Mobile mający jedynie 6% fanów. Wśród użytkowników smartfonów przeprowadzono badanie mierzące poziom satysfakcji. Według niego z iPhone’a zadowolonych było 77% użytkowników, z Androida 72%, a z Windows Mobile jedynie 25%.

Badania te pokazują jak szybko na rynku rozkręcał się Android i jak nisko upadł Windows Mobile. W przypadku tego drugiego winne były zaniedbania Microsoftu, system zatrzymał się w czasie wiele lat wcześniej, nie został nawet dostosowany do ekranów pojemnościowych. Pomijam fakt, że większość telefonów z WM było już dość leciwych, ponieważ producenci byli coraz słabiej zainteresowani praktycznie nierozwijanym i archaicznym oprogramowaniem. Android z kolei nawiązał równą walkę z Apple, co było w tamtym czasie ogromnym osiągnięciem. To wtedy tak naprawdę zaczęło dochodzić do zabetonowania rynku mobilnego – nie udało się na nim przebić żadnemu innemu graczowi.

Google kontra Chiny

szpiegowanie chiny

Dekadę temu Google odnotowało próby włamania do skrzynek mailowych użytkowanych przez chińskich obrońców praw człowieka. Google przeprowadziło własne śledztwo które wykazało, że winę za ten incydent ponosił chiński rząd. Nie była to jedyna taka sytuacja, w wyniku czego Google zadeklarowało zmianę swojej polityki wobec Chin. Gigant zagroził wyłączeniem cenzury w wyszukiwarce Google.cn. Dziś Google nie jest dostępne w Chinach, jedynym sposobem obejścia blokady jest skorzystanie z VPN-a.

Zobacz też:

Sprawdź najnowsze wpisy