Jak co tydzień zbieram dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmę się newsami od 23 do 29 grudnia 2009 roku.

Koniec Centertela

Centertel był w swoim czasie najstarszą siecią komórkową w Polsce. Firma została założona w grudniu 1991 roku, w czerwcu 1992 uruchomiła pierwszą w Polsce sieć komórkową w analogowej technologii NMT 450i. Była to tak zwana sieć 1G. Mimo wysokich cen sieć szybko zdobyła popularność, w szczytowym momencie miała 200 tysięcy klientów. Problem polegał na tym, że była całkowicie niekompatybilna z siecią 2G GSM. Tak się złożyło, że we wrześniu 1996 roku swoją sieć GSM uruchomiła Era, 2 lata później także Idea. Centertel i jego NMT nie mieli przed sobą żadnej przyszłości, także w 2001 roku zaprzestano podpisywania nowych umów.

Sieć przetrwała w tym stanie aż do 2009 roku. W między czasie podłączano do niej klientów TP korzystających z telefonów stacjonarnych, dzięki czemu utrzymywanie infrastruktury nadal było opłacalne. W 2009 roku na placu boju pozostało około 1000 klientów. Większością z nich byli rybacy, którzy na morzu korzystali z ogromnego zasięgu oferowanego przez technologię NMT. Ostatecznie Centertel zaczął wypowiadać klientom umowy z możliwością zachowania numeru oraz zapowiedział likwidację sieci. Powodów było kilka. Po pierwsze utrzymanie infrastruktury było nieopłacalne dla operatora. Po drugie Centertel miał ogromny problem z serwisowaniem sprzętu telekomunikacyjnego. Standard NMT w zasadzie nie był już nigdzie wykorzystywany, producenci sprzętu zakończyli wsparcie, nie dało się już kupić nowych urządzeń i części zamiennych. Po trzecie Orange chciał przeznaczyć pasmo 450 MHz na potrzeby internetu CDMA450.

Infrastruktura działała jeszcze do 2012 roku, choć nie było już możliwe zrealizowanie połączenia. Pewnego dnia nadajniki zamilkły. Centertel oficjalnie istniał do 2013 roku. 31 grudnia 2013 roku nastąpiło przeniesienie majątku spółek PTK Centertel sp. z o.o. i Orange Polska sp. z o.o. do Telekomunikacja Polska S. A. oraz zmiana nazwy ostatniej spółki na Orange Polska S. A.

Zobacz też: [Jak to działało] Sieć NMT – telekomunikacja na początku lat 90

Twoja Komórka znika z kiosków

Dekadę temu okazało się, że grudniowy numer miesięcznika Twoja Komórka był ostatnim, jaki ukazał się na rynku. Redakcja miała zostać rozwiązana do końca stycznia 2010 roku. Było to najstarsze polskie czasopismo z branży technologicznej, wydawano je od 1998 roku. Prawdopodobną przyczyną była niska sprzedaż – według oficjalnych danych sprzedano tylko 4556 egzemplarzy z września 2009. Obecnie nie działa już nawet strona internetowa miesięcznika, która choć nieregularnie, to była aktualizowana jeszcze w 2011 roku.

Zobacz też: [Galeria] Oto Twoja Komórka – nieistniejące już czasopismo telekomunikacyjne

Nowy Jork bez iPhone’ów

Dekadę temu amerykański operator AT&T zatrzymał sprzedaż iPhone’ów w Nowym Jorku. Prawdopodobną przyczyną były problemy ze stabilnością infrastruktury telekomunikacyjnej. Użytkownicy smartfonów od Apple bardzo aktywnie korzystali z internetu mobilnego, na co kompletnie nie byli przygotowani operatorzy. AT&T informowało o planach podjęcia radykalnych kroków i do takich wtedy doszło. Oczywiście blokada nie była stała, a tymczasowa.

Zobacz też:

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adrian Celej

Fan nowych technologii, Androida i Linuksa. W wolnych chwilach także elektronik-amator.