Jak co tydzień zbieram dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmę się newsami od 16 do 22 grudnia 2009 roku.

Microsoft przegrywa z Komisją Europejską

Microsoft w swoim czasie kładł ogromny nacisk na promowanie własnej przeglądarki Internet Explorer. Nie podobało się to jednak konkurentom, ponieważ była to nieuczciwa rywalizacja. Z tego powodu w 2007 roku Opera złożyła wniosek do Komisji Europejskiej o zbadanie, czy Microsoft nie nadużywa swojej monopolistycznej pozycji. Do wniosku szybko dołączyły inne firmy, pojawiały się także różne propozycje rozwiązania sporu, włącznie z całkowitym pozbawieniem Windowsa preinstalowanej przeglądarki. Ten krok akurat byłby ogromnym błędem, szczególnie że w swoim czasie Internet Explorer nazywany był programem do ściągania przeglądarek. Ostatecznie dekadę temu Microsoft zaproponował własne rozwiązanie sporu, na które przystali konkurenci. Na świeżo zainstalowanych systemach wyświetlany był komunikat proponujący instalację zewnętrznej przeglądarki. Okienko miało zostać wprowadzone na początku 2010 roku i działać przez 5 lat. Tak się też stało, komunikat został usunięty z systemu w 2015 roku. Microsoft w tym czasie zaliczył też ogromną wtopę – wraz z wydaniem paczki Service Pack 1 dla Windows 7 komunikat od tak zniknął. Problem został zauważony między innymi przez Komisję Europejską, która nałożyła na Microsoft karę w wysokości 561 milionów euro. Wprowadzenie ekranu wyboru przeglądarki oznaczało pewne zmiany w popularności tych programów. Najwięcej rzecz jasna stracił Internet Explorer, a najwięcej zyskało Google Chrome. Opera nie zanotowała zmian w popularyzacji, Firefox nadal tracił rynek. Jako ciekawostkę warto tylko dodać, że na Microsoft najbardziej naciskała Mozilla i Opera, dla Google spór ten był obojętny.

Evernote debiutuje na Androdzie

10 lat temu firma Evernote udostępniła aplikację notatnika w sklepie Android Market. Tym sposobem Android dołączył do platform Windows Mobile, iOS, BlackBerry i webOS, na które aplikacja była już wcześniej dostępna. W swoim czasie aplikacja wyróżniała się na tle reszty głównie możliwością synchronizacji i przechowywaniem danych na zewnętrznym serwerze, co było pewną nowością. Warto pamiętać że dziś, 10 lat później Evernote nadal istnieje, a aplikacja na Androida zanotowała ponad 100 milionów pobrań.

Nietypowa naprawa Motoroli Droid

Motorola Droid była w swoim czasie dość ciekawym urządzeniem, które trapiły niestety problemy techniczne. Użytkownicy zgłaszali problemy z niedziałającym głośnikiem i nieostrymi zdjęciami, wkrótce dołączyła do nich luzująca się klapka baterii. Jeden z użytkowników przyniósł telefon do salonu operatora Verizon, gdzie go zakupił. Pracownicy znaleźli rozwiązanie ostatniej usterki – przykleili klapkę taśmą klejącą z logo sieci. Owszem, tego typu rozwiązanie usterki jest kompletnie nie do zaakceptowania. Niestety, ten sam użytkownik informował, że w serwisie producenta zaproponowali mu jedynie zwykłą taśmę klejącą. W takim przypadku rozwiązanie Verizona nie jest takie złe.

Zobacz też:

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adrian Celej

Fan nowych technologii, Androida i Linuksa. W wolnych chwilach także elektronik-amator.