ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
iTunes Windows

Apple nie zapomina o Windows i szykuje następcę iTunes

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

iTunes to aplikacja do odtwarzania plików dźwiękowych oraz wideo dystrybuowana przez Apple. Oprogramowanie jest także interfejsem sklepu muzycznego iTunes Store, służy również do obsługi i synchronizacji iPhone’ów, iPadów czy iPodów. iTunes jest darmowy i dostępny dla systemów Windows, OS X, a później też macOS. Na początku głównym zadaniem programu było katalogowanie plików muzycznych. Następnie dodawano wiele innych funkcji, jak archiwizowanie płyt CD, odsłuchiwanie stacji radiowych, wypożyczanie filmów poprzez sklep iTunes, odtwarzanie teledysków, obsługę podcastów, konwersję formatów aż po wszystko co związane z synchronizowaniem urządzeń iOS, włącznie z wymianą plików, kontaktów i zdjęć. Przez lata program rozrósł się do rozmiarów gigantycznego kombajnu wypełnionego funkcjami. Jak możemy się domyślić, nie wpłynęło to dobrze na jego działanie. iTunes z biegiem lat działał coraz gorzej, wzbudzając coraz więcej kontrowersji.

Zobacz także: MacBook Pro 16 pokazuje, że Apple wreszcie działa, a nie tylko słucha

Apple pożegnało iTunes w macOS Catalina

W najnowszej wersji systemu przeznaczonego do komputerów Mac, Apple pozbyło się wreszcie nielubianego iTunes. Program został zastąpiony przez trzy nowe programy, czyli Muzykę, TV oraz Podcasty. Nazwy brzmią znajomo i słusznie – to aplikacje znany choćby z iOS. Teraz całe zakupy, zgrana biblioteka muzyczna oraz listy odtwarzania są w Muzyce, biblioteki filmów i programów telewizyjnych znalazły się w aplikacji TV. Podcasty zlokalizowane zostały w programie o takiej samej nazwie, a książki audio przeniesione są do istniejącej aplikacji Książki. Podczas instalacji macOS Catalina nasze pliki multimedialne same znajdą się w odpowiednich miejscach. iTunes na komputerach Mac przechodzi do historii, ale iTunes Store już nie. Sklep z muzyką jest obecny teraz w aplikacji Muzyka. Na systemie Windows nic się jednak nie zmieniło. iTunes dalej trwa, a wraz z koszmarem użytkowników. O doświadczeniach Adama z iTunes na Windows przeczytacie tutaj

iTunes Windows

Apple szykuje nową aplikację dla Windows

Firma z Cupertino poszukuje inżynierów oprogramowania do stworzenia nowego programu na system Windows. Ma on służyć do obsługi multimediów i zastąpić iTunes. Obecnie dla oprogramowania Microsoftu dostępna jest właśnie ta aplikacja oraz panel obsługi iCloud. Ten ostatni umożliwia zarządzanie chmurą Apple na komputerach z Windows. Obydwie aplikacje zadebiutowały kilka lat temu i były odświeżane sporadycznie. Informacje, które dzisiaj opublikował portal Neowin sugerują, że możemy doczekać się podobnych zmian, jak na komputerach Mac. Ogłoszenia, które zamieściła spółka z Cupertino świadczą, że poszukiwany jest kreatywny starszy inżynier-programista do pracy nad nową aplikacją multimedialną. W treści widnieje zachęta o możliwości trafienia do milionów użytkowników na całym świecie. Apple szuka kogoś, kto kocha muzykę, a z drugiej strony pasjonuje się pisaniem kodu i chce współpracować ze specjalistami najwyższej klasy. Sugerowane jest polubienie napiętych terminów. Lista stanowisk podaje, że doświadczenie z Universal Windows Platform będzie dużym plusem. Oznacza to, że projektowany program może działać nie tylko na różnych wersjach Windows 10, ale też na Xbox One. Prawdopodobnie Apple chce też wypuścić Apple TV+ dla platform innych niż smart TV, czy urządzenia z Cupertino.

Źródło: Macrumors

Sprawdź najnowsze wpisy