ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Apple naprawia błąd z szyfrowaniem wiadomości

MacBook Pro 16 pokazuje, że Apple wreszcie działa, a nie tylko słucha

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

Apple słucha użytkowników. Czasami jednak wydaje się, że jest inaczej. Firma nigdy nie pokazuje tego w dosłowny sposób. Działania, które wynikają ze słuchania zajmują przecież dużo czasu. W tym roku mieliśmy kilka tego przykładów. Zaliczyć do nich możemy choćby premierę iPada mini, ale najważniejsze są urządzenia dla najbardziej wymagających użytkowników. W czerwcu zobaczyliśmy zapowiedź nowego Maca Pro. Nowa wersja stacji roboczej zadebiutuje na rynku w grudniu i będzie kompletnym przeciwieństwem swojego poprzednika. Niezwykle wydajne chłodzenie, czy modułowa konstrukcja – tego zabrakło w poprzedniej wersji. W tamtym tygodniu pokazano nowego MacBooka Pro. Z jednej strony niespodziewanie, bo bez konferencji. Z drugiej wszyscy czekaliśmy, kiedy firma naprawi błędy poprzedniej generacji. Zmian jest wystarczająco dużo, aby wskazać, że firma stara się zadowolić swoich klientów – szczególnie tych, którzy mają największe wymagania. 

Zobacz także: AirPods Pro kontra AirPods – jakie są różnice między słuchawkami Apple?

MacBook Pro 16 – klawiatura wraca do przeszłości

Pierwszym komputerem firmy z klawiaturą motylkową był 12-calowy MacBook w 2015 roku. Wkrótce po tym zaczęły się pojawiać pierwsze skargi użytkowników. W międzyczasie mechanizm wprowadzono także do MacBooków Pro oraz Air. Apple czy czas po cichu poprawiało klawiaturę. W drugiej generacji poprawiono sam mechanizm, a w trzeciej dodano silikonową membranę, by kurz nie dostawał się tak łatwo. Ostatecznie żadna z tych poprawek nie uspokoiła skarg. Z resztą świetny przykład mamy w naszej redakcji. Kacper, Michał i ja korzystamy z MacBooków Pro i każdy z nas miał problem z klawiaturą. Nawet jeżeli Apple uważa, że problem dotyczy tylko niewielkiej grupy użytkowników, charakter skarg spowodował utratę zaufania do firmy Mechanizm motylkowy nie miał przed sobą żadnej przyszłości, pozostało zaproponować zupełnie nowe, albo najlepiej znane rozwiązanie. Ciężko zrozumieć, dlaczego kilka lat temu porzucono mechanizm nożycowy. Sprawował się on idealnie. Teraz powraca, a to najlepsze co Apple mogło zrobić.

MacBook Pro 16

MacBooka Pro 16 – koniec z odchudzaniem

Dotychczas produkty firmy poddawane były ciągłemu odchudzaniu. Coraz cieńsze, coraz mniejsze… Tym razem MacBook Pro trochę przytył. Nie jest to może jakaś niesamowita niespodzianka, biorąc pod uwagę większy wyświetlacz. Nowy komputer Apple otrzymał także dodatkowe korzyści. Jest to między innymi zdecydowanie większy akumulator. Poprzednia generacja, mimo utrzymania takiego samego czasu pracy na jednym ładowaniu, miała mniejszą baterię niż poprzednik. Z jednej strony mamy 16-calowy ekran oraz zdecydowanie mocniejsze podzespoły, szczególnie karty graficzne, z drugiej co najmniej dodatkową godzinę pracy. Kompromis nie był możliwy. 16-calowy MacBook Pro jest nieco większy od 15-calowej wersji, ale też o 200 g cięższy. Większości użytkowników taka zmiana nie przeszkadzałaby już kilka lat temu, ale dopiero teraz jest to zbieżne z priorytetami Apple.

MacBook Pro 16 – nie wszystko się zmieniło

To wszystkie nie znaczy jednak, że użytkownicy otrzymają wszystko czego chcą. Istnieje wiele elementów, które pozostały na swoich miejscach. Nie spodziewajmy się powrotu złącza MagSafe, gniazda karty SD lub portów innych niż USB-C/Thunderbolt 3. Apple na pewno słucha użytkowników, ale też nie musi reagować na wszystko co słyszy. W przeszłości wydawało się, że jeden głos dyktuje kierunek. Był to Steve Jobs, potem Jony Ive. Teraz, gdy tego ostatniego nie ma już w firmie, nie jest jasne, kto jest najwyższym organem wykonawczym, jeżeli chodzi o produkty. Ktokolwiek jednak podejmuje decyzje, wyraźnie słucha określonego segmentu rynku. Tak jak w przypadku iMaca Pro, Maca Pro, także MacBook Pro jest zaprojektowany z myślą o profesjonalnych odbiorcach. To dobrze wróży dla przyszłości komputerów Mac. Pokazuje, że to nie tylko słuchanie, ale także działanie.

źródło: Macworld

Sprawdź najnowsze wpisy