iPhone 11 oraz iPhone 11 Pro w dwóch wersjach, a także Apple Watch Series 5 to nie jedyne zaprezentowane niedawno urządzenia Apple. W ich cieniu debiutuje także nowy iPad. To następca najpopularniejszego i najtańszego tabletu w ofercie firmy. Sprzęt otrzymał większy, bo 10,2-calowy ekran. Z tego względu nie sposób uniknąć porównania z 10,5-calowym iPadem Air

Zobacz także: Przy pomocy Twojego smartfona Uber wykryje, czy uczestniczyłeś w wypadku

Siódma generacja iPada to nieco dziwne urządzenia i pod pewnymi względami rozczarowująca aktualizacja. Ekran jest nieco większy niż w zeszłorocznym modelu. W dodatku wreszcie będzie można korzystać z klawiatury Smart Keyboard, takiej samej jak w iPadzie Air. Sama konstrukcja urządzenia zmieniła jednak się nieznacznie, a procesor napędzający urządzenie pozostał niezmieniony. Zmiany są naprawdę niewielkie. Nowy iPad będzie na pewno porównywany z nieco większym i lepiej wyposażonym bratem. Obydwa są bardzo zbliżone pod względem wymiarów, choć Air jest nieco cieńszy. Kosztuje jednak więcej. Jakie jeszcze różnice są między modelami?

iPad vs iPad Air – wyświetlacz

Jeżeli używamy iPada do oglądania filmów czy przeglądania Internetu, to prawdopodobnie nie zauważymy różnicy. Obydwa modele wyposażono w wyświetlacze o gęstości pikseli wynoszącej 264 piksele na cal i jasności 500 nitów. Różnicę zauważymy, jeżeli używamy iPada do pisania albo rysowania. Apple Pencil pierwszej generacji jest kompatybilny z obydwoma modelami. W czym lepszy jest iPad Air? Przede wszystkim obsługuje technologię True Tone, która dopasowuje kolory na ekranie, do światła, aby bardziej komfortowo czytać. Wyróżnia go też laminowany ekran. Oznacza to, że szkło znajduje się bliżej rzeczywistego wyświetlacza. Wspiera także szeroką gamę kolorów P3 i wyposażono go w powłokę antyrefleksyjną. W szczególności laminowanie poprawia komfort używania Apple Pencil. 

iPad Air

iPad vs iPad Air – wydajność

10,2-calowy iPad napędzany jest przez ten sam procesor co poprzednia generacja. To układ A10 Fusion. iPad Air wyposażony jest w procesor A12 Bionic, który zawiera silnik neuronowy drugiej generacji. To ogromne wsparcie dla zoptymalizowanego uczenia maszynowego. Oczywiście A10 Fusion to cały czas dobry wybór. Trudno powiedzieć, o 9,7-calowym iPadzie, że jest wolny. Jednak jeżeli szukamy urządzenia na długie lata, które nie zwolni przez ciężkie aplikacje i aktualizacje to iPad Air będzie lepszym wyborem. 

iPad Air

iPad Air ma więcej miejsca na dane

10,2-calowy iPad dostępny jest w dwóch wersjach. To 32 GB i 128 GB miejsca na dane. Podstawowa pojemność iPada Air to 64 GB, a mamy jeszcze większą – 256 GB. Jeżeli planujemy używać tabletu Apple, jak komputera, co z pewnością umożliwi debiutujący 30 września iPadOS, to droższy model wydaje się bardziej rozsądną opcją. 

iPad vs iPad Air – bateria

Podobnie jak poprzedni model, nowy iPad wyposażony jest w baterię 32 Wh, podczas gdy iPad Air ma akumulator 30,2 Wh. W obu przypadkach firma Tima Cooka obiecuje 10 godzin przeglądania Internetu lub oglądania filmów. Testy przeprowadzone przez serwis Macworld dały jednak zaskakujące rezultaty. iPad Air na systemie iOS 12 działał najlepiej ze wszystkich iPadów, podczas gdy tańszy model wypadł zdecydowanie gorzej.

iPad Air

iPad Air kosztuje więcej, ale…

Niestety – otrzymamy też więcej. Apple doskonale wie jak rozgraniczyć obydwa modele, aby nie stanowiły dla siebie konkurencji. iPad siódmej generacji kosztuje od 1699 złotych. To bardzo atrakcyjna cena. iPad Air wyceniony jest na co najmniej 2499 złote. Jeżeli potrzebujemy po prostu niedrogiego tabletu, to iPad poradzi sobie bardzo dobrze. Jeżeli jednak szukamy urządzenia z lepszą przednią kamerą, z większym dyskiem i możliwością obsługi bardziej zaawansowanych aplikacji to musisz przygotować większe fundusze. 

Źródło: Macworld

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Nowak

Fan nowoczesnej architektury, zdrowego trybu życia i muzyki alternatywnej. Użytkownik sprzętu Apple;)