ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Apple Project Catalyst

Aplikacje Apple, które utknęły w przeszłości. Project Catalyst to nadzieja

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

Przeniesienie programów z iOS na macOS, nazwane Project Catalyst, to jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń przez użytkowników Apple. W systemie macOS Catalina, Amerykanie udostępnili narzędzie umożliwiające cały proces. Jednak pierwsze testy tego rozwiązania rozpoczęły się w 2018 roku. W systemie macOS Mojave zadebiutowały pierwsze aplikacje przeniesione z iOS. Były to Wiadomości, Dom, Dyktafon czy Giełda. W tym roku zobaczymy kilka nowości, takich jak Muzyka, która zastąpi nielubiany iTunes, Podkasty, TV, Czas przed ekranem czy Lokalizator. Cztery pierwsze programy, wprowadzone w minionym roku również doczekają się aktualizacji. Zmiany są zawsze mile widziane, jednak Apple traci ogromną szansę. Jedne z najważniejszych aplikacji na komputerach Mac czyli Mapy i Wiadomości są daleko w tyle za odpowiednikami, znanymi z iOS. 

Zobacz także: MacBook Air – król notebooków jest nie do zastąpienia

Project Catalyst – Wiadomości wymagają zmian

Apple wykonało świetną robotę łącząc Wiadomości znane z iOS z komputerami Mac. Jednak wersja aplikacji dostępna na macOS jest nieporównywalnie gorsza. Brakuje przede wszystkim dodatków. Nie ma zintegrowanego wyszukiwania GIF, naklejek, Animoji, Memoji ani dodatkowych możliwości. W niektórych krajach możliwe jest wysyłanie pieniędzy poprzez Apple Pay dla iMessage. Działa to na iPhonie, iPadzie czy nawet zegarku Apple Watch, ale nie na komputerze. Nowe funkcje, które zadebiutują w iOS 13 powodują jeszcze większą lukę. Chodzi między innymi o wyszukiwanie w czasie rzeczywistym czy nowe naklejki oparte na Memoji.

Apple Project Catalyst

Istnieją funkcje działające teoretycznie na obu platformach, ale znacznie wygodniejsze do korzystania na iOS. Weźmy choćby wysyłanie zdjęć. Na iPhonie po prostu dotykamy ikonę w aplikacji. Na komputerze musimy otworzyć program Zdjęcia, a następnie skopiować lub wkleić dany obraz. Oczywiście niektóre opcje nie są w stanie tak łatwo zadziałać na macOS. Przykładem mogą być Animoji czy Memoji. Do ich działania potrzebna jest kamera TrueDepth. Ale nowe wersje naklejek z naszą podobizną mogłyby się synchronizować poprzez iCloud między sprzętami. Z tego rozwiązania w iOS 13 będą przecież korzystały iPhone’y bez skomplikowanej przedniej kamery.

Apple Project Catalyst

Project Catalyst – Mapy są przestarzałe

Pod względem funkcji aplikacja nie ustępuje tej z iOS 12. Jednak sam interfejs prezentuje się tak samo jak kilka lat temu. Te wyskakujące karty czy duże, bezbarwne przyciski z tekstem zamiast ikon… iOS dodaje do aplikacji Mapy nowe, ważne funkcje, których nie znajdziemy w wersji dla komputerów Mac. Nie ma podróżowania po miastach, śledzenia lotów czy informacji o komunikacji. Nawigacja w czasie rzeczywistym dostępna jest tylko dla urządzeń mobilnych, co jest akurat zrozumiałe. 

Oprogramowanie, które utknęło w przeszłości

Wiadomości czy Mapy są jak pamiątki sprzed lat. Nie poddają się żadnym zmianom. Są zrobione z obowiązku, ale ich odpowiedniki na iOS są po prostu nieporównywalnie lepsze. Dobrym przykładem zmian jest iTunes. Aplikacja została rozbita na trzy osobne, które wniosły powiew świeżości do oprogramowania dla komputerów. Czas zrobić to samo z Wiadomościami i Mapami. Idealne by było, jakby działały i wyglądały tak samo jak te znane z iPhone’a czy iPada. Apple nie dało żadnych wskazówek czy planuje coś z tym zrobić już jesienią, czy musimy poczekać do 2020 roku.

Źródło: Macworld

Sprawdź najnowsze wpisy