Jony Ive pomógł w stworzeniu najbardziej rozpoznawalnych i popularnych produktów Apple. To z pewnością jeden z najważniejszych projektantów w historii elektroniki użytkowej. Dziś fanami amerykańskiej firmy wstrząsnęła wiadomość – główny projektant Apple odchodzi! Stanie się to jeszcze w tym roku, po wprowadzeniu na rynek tego nad czym obecnie pracuje jego zespół. Kieruje on działem projektowym firmy z Cupertino od 1996 roku. Uczestniczył w stworzeniu najważniejszych produktów, do których zaliczyć możemy choćby iPhone’a. Teraz będzie działał na własny rachunek. Jony założył własną firmę projektową, nazwaną LoveFrom, a dołączy do niego między innymi słynny projektant Marc Newson. Interesujące jest, że po tylu latach spędzonych w firmie, teraz chce uniezależnić się od niej. Choć w zasadzie nie do końca. Mimo ustąpienia ze stanowiska kierowniczego, Jony Ive i Apple twierdzą, że współpraca nad wieloma projektami nie tylko się nie zakończy, ale i będzie kontynuowana.

Zobacz także: Notch w iPhone X – hejterzy powinniście przeprosić!

Jony Ive odchodzi z Apple, ale nie całkowicie

Apple ogłosiło, że nadal będzie czerpać z talentu projektanta. Obydwie strony współpracować będą przy ekskluzywnych projektach, a towarzyszyć temu będzie zbudowany przez Jony’ego zespół. Tim Cook określił go jako genialny i pełen pasji. Komunikat wydany przez szefa Apple, jest dość specyficzny. Z jednej strony to ewidentny koniec współpracy, z drugiej relacja określa się jako rozwijającą. Jony jest wyjątkową osobą w świecie designu, a jego rola w odrodzeniu firmy z nadgryzionym jabłkiem w logo jest gigantyczna. Pomógł w stworzeniu przełomowego komputera iMac w 1998 roku. Uczestniczył też w stworzeniu gigantycznego kompleksu Apple Park, który ostatnio wydaje się być największą dumą firmy. Wydaje się, że jego ambicje sięgają dalej niż jest to w stanie zapewnić Apple. Stworzony przez niego zespół, w co włożył wiele lat pracy, na pewno daje firmie stabilność na kilka lat. Liderzy grupy projektowej, Evans Hankey i Alan Dye, wiceprezesi do spraw projektowania przemysłowego i interfejsów, będą teraz raportować do Jeffa Williamsa, dyrektora operacyjnego Apple. Ten ostatni jest odpowiedzialny choćby za rozwój Apple Watch.

Jony Ive Apple

Jony Ive stworzył najważniejsze produkty Apple

Przede wszystkim, jest jednym z najbardziej cenionych projektantów przemysłowych na świecie. Pracował nad takimi produktami jak cała gama komputerów Mac, iPhone’y, iPady, Apple Watch i wiele innych. Miał ogromny wpływ na wygląd kampusu Apple Park, a także sieci sklepów firmy. Jego głos słyszeliśmy podczas prezentacji nowych produktów, ostatnio przy prezentacji nowego Maca Pro. Oprócz projektowania samego sprzętu, Ive odegrał dużą rolę w przekształceniach oprogramowania firmy z Cupertino. Wprowadził choćby drastycznie odmieniony iOS 7 w 2013 roku, który stał się wyznacznikiem dla obecnych systemów. Niedługo potem, podobne zmiany zostały zastosowane w przypadku macOS. Czy należy spodziewać się zmian po jego odejściu? Na razie nic na to nie wskazuje, ale jest to pewnie nieuniknione. Jony Ive pomógł wytyczyć kierunek na przyszłość, a zostawia cały zespół, określa jako najlepszy w dziejach firmy. Na razie trudno mówić jak to będzie wyglądało w późniejszym czasie. Czy kontynuowana współpraca firmy LoveFrom a z Apple, nie wprowadzi chaosu do gamy produktów? Ostatnio niektórym produktom firmy brakuje pewnej spójności, a oferta rozrosła się do ogromnych rozmiarów. Nowy szef działu projektowego nie będzie miał łatwego zadania. 

Źródło: The Verge

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Nowak

Fan nowoczesnej architektury, zdrowego trybu życia i muzyki alternatywnej. Użytkownik sprzętu Apple;)