#10yearschallenge

#10yearschallenge w wykonaniu Apple – co się zmieniło?

Mariusz Nowak Artykuły 12-02-2019

#10yearschallenge to akcja, która zawładnęła Internetem przez ostatnie kilkanaście tygodni. Polega na wrzucaniu zdjęć z 2019 roku oraz o 10 lat starszych – z 2009. Możemy zaobserwować jak zmieniali się celebryci, gwiazdy, muzycy oraz my sami przez ostatnie dziesięć lat. Akcja obiegła przede wszystkim media społecznościowe, głównie Twittera, Facebooka oraz Instagram. Nie jest jasne kto ją zapoczątkował. #10yearschallenge umożliwia nam prześledzenie zmian, a przez dziesięć lat może zmienić się naprawdę wiele. W świecie technologii również możemy zaobserwować jak to było w 2009 roku i jak wielu zmian się doczekaliśmy. Jak wyglądała sytuacja w Apple dziesięć lat temu? 

Zobacz także: Internet Explorer – Microsoft ostrzega! Nie używaj tej przeglądarki

#10yearschallenge – Steve Jobs vs Tim Cook

#10yearschallenge

Choć ciężko to sobie dzisiaj wyobrazić to szefem Apple dziesięć lat temu był nieodżałowany Steve Jobs. Wielu fanów firmy tęskni za tymi czasami, widząc w jego następcy zupełnie inne wartości. Na pewno Jobsowi jako założycielowi firmy z Cupertino i twórcy potęgi w najnowszych czasach wybaczano wiele. Steve był wizjonerem i umiał tę wizję przekazać innym. Jest to chyba doskonały przykład kogoś, kogo zastąpić się nie da. Nie ma drugiej takiej osoby o podobnym charakterze czy możliwościach – oraz o takim wpływie na innych. Tylko czy to źle? Tim Cook już kilka lat wcześniej zarządzał przedsiębiorstwem, choćby w 2004 roku. Na początku 2009 roku Steve poinformował o urlopie zdrowotnym. Cały czas zastępował go Cook, jednak Jobs pozostawał dyrektorem generalnym firmy, deklarując zaangażowanie w najważniejsze decyzje Apple. Wydaje się, że geniusz Tima Cooka docenimy dopiero za kilka lat. Na razie cały czas pozostaje w cieniu poprzednika, mimo gigantycznego wpływu na rozwój spółki z nadgryzionym jabłkiem w logo. To właśnie on jest symbolem obecnego sukcesu Apple – największej technologicznej spółki świata. Nie zmieni tego nawet chwilowy kryzys czy mniejsza sprzedaż iPhone’ów.

#10yearschallenge – iPhone 3GS vs iPhone XS Max

#10yearschallenge

Naprzeciw siebie stają 3,5-calowy model i 6,5-calowy. Obydwa to flagowe urządzenia, które dzieli dziesięć lat. Oczywiście oferta jest obecnie zupełnie inna. Jeszcze w 2009 roku mieliśmy jeden smartfon w ofercie, teraz jest ich kilka, łącznie z topowym w dwóch rozmiarach. iPhone stał się najważniejszym produktem w dziejach Apple. Smartfon wyznaczył trendy na rynku, a potem zmieniał się razem z nim. iPhone 3GS miał typowe dla podobnych urządzeń z tego okresu rozmiary. Jego współczesna wersja zalicza się to największych smartfonów na rynku. Czy gdyby żył Steve Jobs iPhone wyglądałby tak jak teraz? Apple dostosowało się do rynku i wydaje się, że było to jednak krokiem do obecnego sukcesu. 

#10yearschallenge – iMac 2009 vs iMac 2019

#10yearschallenge

Oczywiście podzespoły zmieniły się w znaczący sposób. Mamy znacznie bardziej wydajne procesory, szybsze pamięci RAM, a przede wszystkim dyski SSD. Choć podstawowe wersje współczesnego iMaca dalej wykorzystują hybrydowe dyski Fusion Drive. Na dokładkę nieco ponad rok temu otrzymaliśmy iMaca Pro – potężny sprzęt dla profesjonalistów. Jednak sam design komputerów nie zmienił się mocno. Obecne modele wykorzystują wygląd bardzo zbliżony do poprzedników. System macOS cały czas ewoluuje, zmienił nieco wygląd, jest zdecydowanie bardziej funkcjonalny, integruje cały ekosystem Apple. Jednak zmiany nie są tak wyraźne jak w przypadku iPhone’a czy iPada. 

#10yearschallenge – iPad vs iPad Pro

#10yearschallenge

Tutaj muszę lekko przekłamać, przecież iPad zadebiutował na początku 2010 roku. Zaprojektowany został jednak przed iPhone’m. Przez te dziewięć lat zmieniło się naprawdę wiele. Mocno ewoluował sam iOS, wersja na tablety cały czas się usamodzielnia, oferując nieco inne funkcje niż w przypadku smartfonów. W tym roku zobaczymy prawdopodobnie kolejne zmiany. A co z samym iPadem? W 2010 otrzymaliśmy 9,7-calowe urządzenie z dość okrojonym oprogramowaniem, bez przedniej kamery. Przez kilka lat doczekaliśmy się wielu wersji iPadów. Jaką drogę przeszło urządzenie możemy zaobserwować na przykładzie modelu Pro. Z tabletu służącego tylko do konsumpcji treści stał się czymś znacząco innym. iPad Pro ma wydajność komputera, obsługę za pomocą Apple Pencil, a dostępne na niego są aplikacje takie jak Photoshop. Niecałe dziesięć lat temu było to nie do pomyślenia.

Źródło: Apple, własne


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x