Jak co tydzień zbieramy dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmiemy się newsami od 3 do 9 czerwca 2009 roku.

Premiera HTC Magic

HTC Magic

5 czerwca 2009 roku zadebiutował w Polsce HTC Magic, drugi telefon tego producenta z Androidem. Urządzenie zostało wprowadzone do sprzedaży przez Orange. Przypomnijmy specyfikację:

  • Wyświetlacz: 3,2″, 320×240 px, 180 ppi, 65k kolorów
  • CPU: MSM7201A 528 MHz
  • RAM: 288 MB
  • Flash: 512 MB + microSD max. 32 GB
  • Aparat: 3,2 Mpx
  • Łączność: HSDPA max. 7.2 Mbps, Bluetooth 2.0, WiFi b/g, GPS
  • Bateria: 1340 mAh
  • System: Android 1.5 Cupcake
  • Wymiary: 113.00 x 55.00 x 13.65 mm
  • Waga: 118 gram

Będąc przy specyfikacji warto zaznaczyć, że były dwie wersje tego urządzenia. HTC Magic sprzedawany w Orange miał 288 MB RAM-u, podczas gdy wersja dla Vodafone oferowała tylko 192 MB. Czym wyróżniał się ten telefon? Po pierwsze w porównaniu z poprzednikiem jakim był HTC Dream zabrakło wysuwanej klawiatury. Ówczesny Android został już wyposażony w klawiaturę ekranową (której początkowo nie było), także stworzenie takiego urządzenia stało się możliwe. Po drugie bardzo charakterystycznym elementem, na który wielu zwracało uwagę była zakrzywiona dolna część obudowy. Po trzecie do nawigacji wykorzystywano trackballa, co akurat w ówczesnych smartfonach HTC nie było niczym nowym. Po czwarte ogromna wada – Magic wyposażony był jedynie w gniazdo HTC ExtUSB, które łączyło w sobie gniazdo komunikacyjne oraz wyjście audio, działało to podobnie jak dzisiejsze USB Type-C. Tak, element ten był powszechnie krytykowany.

Tak jak wspominałem telefon ten został wprowadzony do Polski przez Orange. Operator mógł w ten sposób zagrozić Erze, która miała wyłączność na HTC Dream. Orange przygotował 3 plany dla firm za 100, 185 i 310 zł, w ramach których telefon można było kupić za odpowiednio 599, 49 i 1 zł przy umowie na 24 miesiące. Podane ceny nie uwzględniały podatku VAT, także trzeba do nich doliczyć obowiązujące wówczas 22%. Daje nam to do zrozumienia, że HTC Magic wcale nie był tanim smartfonem. Nie miał też topowej specyfikacji, istniały już wydajniejsze procesory (choćby Snapdragony S1), możliwe było zamontowanie także większej pamięci.

Czytaj dalej: Oferta HTC Magic w polskim Orange

Zapowiedź Adobe Flash dla Androida

adobe flash player

Adobe zapowiedziało wydanie wtyczki Flash Player dla Androida. Było to podyktowane zmianami na rynku – malała ilość sprzedanych komputerów, rosła sprzedaż urządzeń mobilnych. Adobe dotrzymało słowa i wtyczka Flash Player faktycznie znalazła się w sklepie, miałem nawet okazję korzystać z niej. Oczywiście Flash Player to już przeszłość. Sama wtyczka dla Androida została porzucona na równi z wersją Linuksową tj. z wydaniem 11.2.

Rosja oskarża Microsoft

Microsoft

Nie tylko Unia Europejska oskarżała Microsoft o działania monopolistyczne. Dekadę temu Microsoft został oskarżony o coś takiego przez władze Rosji. Otóż 30 czerwca 2009 roku zakończona miała zostać sprzedaż Windowsa XP, systemu wydanego w 2001 roku. Problem w tym, że Windows XP nadal cieszył się dominującą pozycją, nadal też dobrze się sprzedawał. Władze Rosji uznały, że Microsoft wykorzystując pozycję monopolisty zmuszał klientów do zakupu nowszej wersji systemu, co było przykładem nieuczciwej konkurencji. Czy zarzuty były zasadne? Nie do końca, szczególnie że i tak największym powodzeniem cieszyły się Windowsy z torrentów.

Zobacz też:

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adrian Celej

Fan nowych technologii, Androida i Linuksa. W wolnych chwilach także elektronik-amator.