ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Microsoft Centaurus

Microsoft Centaurus – dwa ekrany i Windows Lite jeszcze w tym roku?

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

O nowych urządzeniach z linii Surface od Microsoftu mówi się od dawna. Źródła zaznajomione z planami giganta twierdzą (za pośrednictwem The Verge), że firma niedawno zorganizowała wydarzenie dla wtajemniczonych pracowników, na którym pokazano film uwidaczniający nowe urządzenia, w tym prototypowy sprzęt z dwoma ekranami. Pracownicy utworzyli nawet długie kolejki, aby lepiej przyjrzeć się nowemu dziełu.

Microsoft Centaurus

Od jakiegoś czasu wiemy, że Microsoft buduje nowe urządzenie z dwoma ekranami, o nazwie kodowej Centaurus. Trwa to już około dwóch lat. Sprzęt ma zapoczątkować falę nowych urządzeń hybrydowych (tabletów / laptopów) z dwoma ekranami. Windows Central po raz pierwszy napisał o nazwie Centaurus w grudniu i z tych informacji wiemy, że produkt jest bardziej podobny do koncepcji tabletu Courier firmy Microsoft niż poprzedniego projektu o nazwie Andromeda. Przypomnę, że gigant pracował nad mniejszym „kieszonkowym” urządzeniem Surface o nazwie kodowej Andromeda, ale firma wstrzymała prace na rzecz czegoś większego (Centaurus).

Microsoft Centaurus

To bardzo nietypowe, że zespół Surface demonstruje sprzęt w szerszym kontekście, zanim zostanie oficjalnie ogłoszony. Być może jest to nowa strategia, która ma na celu odejść od całkowitej i tradycyjnej tajemnicy przed premierą produktu. Wiadomo też, że Microsoft buduje różne prototypy dwuekranowe dla sprzętu Surface, ale fakt, że zaczął pokazywać urządzenie Centaurus szerzej – pracownikom, wskazuje, że firma zbliża się do wprowadzenia produktu końcowego na rynek. Spekuluje się, że spółka z Redmond może wypuścić to urządzenie w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Zobacz także: GTA 6 nadchodzi – co wiemy o grze?

Microsoft Centaurus – system operacyjny i nowa kategoria

Centaurus będzie również jednym z pierwszych urządzeń z systemem, o którym ostatnio dużo się plotkuje – Windows Lite. Microsoft przygotowuje nową, lekką wersję popularnego systemu dla urządzeń z dwoma ekranami i konkurentów Chromebooków. Windows Lite, jak sama nazwa wskazuje, ma być bardziej okrojoną wersją systemu Windows, która zadebiutuje właśnie na urządzeniu  Centaurus.

Intel naciska na producentów, aby stworzyli nową kategorię sprzętu. Niedawno mogliśmy zobaczyć tego typu prototypy od firmy, a nawet finalny produkt od ASUSa.

Microsoft nigdy oficjalnie nie potwierdził istnienia Andromedy ani Centaurusa. „To absolutnie moje dziecko” – wyjaśnił Panos Panay z firmy Microsoft w wywiadzie dla The Verge w zeszłym roku, odnoszącym się do plotek o kieszonkowym sprzęcie z rodziny Surface. „Stworzymy taki sprzęt, gdy produkt będzie odpowiedni. Nie możemy wprowadzać nowych kategorii na świat, jeśli klienci ich nie potrzebują”. Podejście Microsoftu wydaje się być bardzo słuszne w tej kwestii.

Panay od lat marzy o mniejszym, przypominającym notatnik urządzeniu Surface, wcześniej opisując niewydany 7-calowy Surface Mini jako „niesamowity”. Microsoft postanowił wstrzymać pracę nad tym produktem, ponieważ nie był tak naprawdę zróżnicowany w porównaniu z innymi tabletami.

Jakie inne nowości od Microsoftu?

Oprócz Centaurusa, przedstawiciele Microsoftu zademonstrowali także działającą wersję xCloud. Firma ujawni więcej szczegółów na temat xCloud na konferencji E3 w niedzielę. Usługa gier w chmurze będzie promowana jako sposób na wznowienie gier w podróży i kontynuowanie ich na urządzeniach z systemem iOS i Android zamiast bezpośredniego zastępowania konsol.

Microsoft zademonstrował także nową prototypową wersję programu Microsoft Teams. Aplikacja została zaprojektowana jako rozszerzenie czatu Microsoftu dla przyjaciół i rodziny. Deweloper dokumentów. Gigant wydaje się próbować odtworzyć funkcje rodzinne wcześniej dostępne na Windows Phone, chcąc bardziej konkurować z usługami takimi jak WhatsApp.

Źródło: theverge

Sprawdź najnowsze wpisy