Microsoft wciąż oficjalnie nie potwierdził istnienia swojego zupełnie nowego systemu operacyjnego o nazwie Windows Lite. Jednak gigant oprogramowania rzucił kilka całkiem interesujących wskazówek na temat przyszłości platformy. Nick Parker, wiceprezes firmy Microsoft ds. sprzedaży konsumenckiej i urządzeń, pojawił się na scenie Computex, aby szczegółowo opisać wizję nowoczesnego systemu operacyjnego. Podczas gdy Parker nie zaprezentował Windows Lite – dla urządzeń z dwoma ekranami i Chromebookami, ujawnił, jak Microsoft przygotowuje się do nowych typów urządzeń.

Nowy Windows na nowych urządzeniach

Nowe urządzenia będą wymagały tego, co Microsoft nazywa „nowoczesnym systemem operacyjnym”, który zawiera kilka „narzędzi”, a wśród nich bezproblemowe aktualizacje. Widzieliśmy wiele obietnic dotyczących ulepszania systemu Windows przez lata, ale Microsoft twierdzi teraz, że „aktualizacje nowoczesnego systemu operacyjnego są niewidoczne w tle; doświadczenie update’ów jest deterministyczne, niezawodne i natychmiastowe, bez żadnych przerw! ”Brak przerw i procesów wykonywanych w tle brzmi zupełnie inaczej niż w przypadku Windows Update dostępnego obecnie w systemie Windows 10 i może to przypominać bardziej Chrome OS….

Według „Microsoftu” ten „nowoczesny system operacyjny” jest również domyślnie bezpieczny, co oznacza, że ​​główny rdzeń jest oddzielony od reszty systemu operacyjnego, a obliczenia są „oddzielone od aplikacji”. Może to oznaczać znacznie większy udział chmury w systemie niż do tej pory. Microsoft chce także, aby nowa platforma współpracowała z łącznością 5G i zawierała możliwości obsługi różnych narzędzi np. rysika, głosu, dotyku, a nawet spojrzenia. Być może najbardziej wymowną częścią postu Microsoftu na blogu Computex jest to, że cały akapit opisujący ten „nowoczesny system operacyjny” nie zawiera nazwy Windows.

Zobacz także: Microsoft szykuje już aż DWIE kolejne aktualizacje Windowsa 10! Co w nich zobaczymy?

Wskazówki dotyczą Windows Lite??

Niektóre z tych wskazówek dotyczących nowoczesnego systemu operacyjnego mogą już mieć zastosowanie do systemu Windows w jego obecnym kształcie, ale Microsoft opisuje również, że koncentruje się na „umożliwieniu korzystania z usług w chmurze, które wykorzystują jej moc obliczeniową, aby zwiększyć wrażenia użytkowników na ich urządzeniach”. Oczywiste jest, że niezależnie od tego, nad czym pracuje Microsoft, będzie to wymagało bezproblemowych aktualizacji, ulepszeń zabezpieczeń, łączności 5G, aplikacji opartych na chmurze, nowych współczynników kształtu i obsługi AI. Microsoft zdecydował się zawrzeć przyszłość systemu operacyjnego w swoim tekście, którego fragmenty przytoczę poniżej.

Wizja Microsoftu

Te nowoczesne komputery i innowacyjne urządzenia, które ekosystem będzie nadal budować i wprowadzać na rynek w przyszłości, wymagają nowoczesnego systemu operacyjnego. System operacyjny, który zapewni zestaw narzędzi, które dostarczają podstawowych doświadczeń, jakich klienci oczekują od swoich urządzeń i zawiera zestaw narzędzi, które dostarczają innowacyjnych doświadczeń zorientowanych na człowieka. Obejmują one bezproblemowe aktualizacje – niewidoczne udpate’y systemu operacyjnego są wykonywane w tle; doświadczenie aktualizacji jest deterministyczne, niezawodne i natychmiastowe bez żadnych przerw.

Nowy system jest zawsze podłączony i będzie działał dzięki Wi-Fi, LTE 5G – a użytkownicy nigdy nie muszą się martwić o brak połączenia. Wszystkie urządzenia użytkowników są świadome i połączone ze sobą. Nowoczesny system operacyjny zapewnia stałą wydajność, od momentu, w którym użytkownik odbiera swoje urządzenie – wszystko jest gotowe do pracy – bez obawy, że następnym razem komputer będzie wymagał naładowania. Pozytywne doświadczenia użytkowników są zasilane przez sztuczną inteligencję, więc nowoczesny system operacyjny jest świadomy tego, co użytkownik zrobi jutro i pomaga mu to zrobić, a także wspomaga aplikacje, czyniąc je bardziej inteligentnymi. Współczesny system operacyjny jest również multisensoryczny. Ludzie mogą korzystać z rysika, głosu, dotyku, a nawet spojrzenia – jako metod wprowadzania danych. Wreszcie, nowoczesny system operacyjny zapewnia najwyższą zwinność. Nowoczesny system operacyjny ma odpowiednie wsparcie czujników i świadomość postawy, aby umożliwić szeroki zakres innowacyjnych czynników kształtu i aplikacji, które nasz ekosystem partnerski dostarczy.

Co z Windows Lite?

Podobno Microsoft rozmawiał o planach urządzeń z dwoma ekranami i Windows Lite na konferencji firmy Build w tym miesiącu. Plany te póki co nie zmaterializowały się. Nawet kolejna duża aktualizacja systemu Windows 10 o nazwie kodowej 19H2, jest owiana tajemnicą. Chociaż oczekuje się, że pojawi się w październiku, Microsoft już publicznie rozpoczął testowanie wersji systemu Windows 10, którą zobaczymy w 2020 r.

Plany Microsoft Windows Lite mogły zostać nieco opóźnione przez niespodziewaną decyzję firmy o przejściu na Chromium dla przeglądarki Edge. Jeśli Windows Lite jest bardziej oparty na chmurze i korzysta z przeglądarki, aby uzyskać o wiele więcej funkcji, przejście na Chromium będzie miało wpływ na ten bardziej nowoczesny system operacyjny. Na razie Microsoft chce tylko podpowiedzieć, czego możemy oczekiwać od najbliższej przyszłości systemu Windows.

Źródło: theverge

    Google News
    Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
    Obserwuj

    Adam Lulek

    Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.