Od jakiegoś czasu w Internecie pojawiają się plotki, że Microsoft pracuje nad nowym systemem operacyjnym o nazwie Lite OS. Najnowsze informacje pochodzą ponownie od tego samego źródła, a mianowicie Brada Samsa, szanowanego ze wzlędu na wiedzę o firmie Microsoft.

Lite OS – co o nim wiemy?

Dyskusja o nowej, lekkiej wersji systemu Windows trwa od końca zeszłego roku, po tym jak wzmianki o „Windows Lite” pojawiły się w jednym z wielu wydań Windows Insider Preview, które są regularnie publikowane. Nie trwało długo, zanim pierwszy raport ujawnił szczegóły systemu. Stąd dowiedzieliśmy się, że Windows Lite stanie się konkurentem Microsoftu dla systemu operacyjnego Chrome, podobnie jak Windows 10 S, ale tym razem naprawdę.

Nie przegap
Wywiad z CEO realme w Europie – Madhav Sheth zapowiada zmiany
Madhav Sheth
Nowy wiceprezes oraz CEO realme w Europie i Indiach, czyli Madhav Sheth, znalazł chwilę czasu dla nas i zgodził się odpowiedzieć na kilka pytań. Ostatnie dni dla marki były wyjątkowo zajęte, bo firma po raz pierwszy pojawiła się na międzynarodowych targach IFA w Berlinie. W związku z tym postanowiliśmy porozmawiać o planach na przyszłość, rozwoju […]

Pojawia się zatem pytanie, dla kogo będzie przeznaczony ten „Windows Lite”? Dotychczasowe starania Microsoftu o próbę stworzenia wersji systemu Windows 10 na rynek, na którym dominuje Chrome OS były bardzo słabe. Różnica z Windows Lite polega na tym, że zrywa wszelkie więzi z tym, czego oczekujemy od produktu „Windows”, tak bardzo, że plotki sugerują, że Microsoft nie nazwie go nawet „Windows”, gdy zostanie oficjalnie ogłoszony, a właśnie jedynie „Lite OS”.

Jednym z najważniejszych problemów Microsoftu w próbach rozgałęzienia się z systemem Windows jest to, że marka „Windows” ma za dużo „bagażu” i oczekiwań klientów. Klient, który chce kupić urządzenie z systemem Windows, prawdopodobnie będzie mógł uruchamiać programy takie jak Google Chrome i wiele innych aplikacji Win32, których nie ma w sklepie Microsoft. Aby Microsoft miał nawet najmniejszą szansę na stworzenie systemu operacyjnego, który jest przybliżony do Chrome OS lub iOS, musi zerwać powiązania z marką Windows.

Takie działanie otwiera znacznie więcej możliwości, niż uniknięcie oczekiwań dotyczących dostępności aplikacji, pozwala też eksperymentować i zapuszczać się w nowe terytoria, jeśli chodzi o wrażenia użytkownika. Użytkownicy systemu Windows oczekują znanego paska zadań i przycisku startowego.

Jak wygląda Lite OS?

Lites OS

Wracając jednak do najnowszych wycieków ​​Microsoft pracuje nad ‚agresywnym harmonogramem’ w realizacji Lite OS i podobno planuje rozpocząć testy latem. Z kolei jego zapowiedź ma się odbyć na konferencji deweloperskiej w Seattle w maju.

Istotne jest to, że Microsoft przykłada dużą wagę do tego nowego projektu i szybko nad nim pracuje. Sams mówi również o interfejsie Lite, który będzie bardzo minimalistyczny. Eksplorator Plików nadal istnieje, a okna działają tak, jak zwykle robią to w systemie Windows, z komponentami, takimi jak opcje ustawień, które pozostają obecne (chociaż najprawdopodobniej znacznie uproszczone).

Wyjaśnił również to, co wcześniej sądziliśmy, a mianowicie, że Lite OS będzie po prostu uruchamiał aplikacje ze Sklepu Microsoft i PWA (progresywne aplikacje sieciowe), bez wsparcia dla tradycyjnego oprogramowania dla systemu Windows. Jednak Microsoft najwyraźniej zastanawia się, w jaki sposób system operacyjny może w końcu obsługiwać pełne programy Win32 – być może za pomocą kontenerowania aplikacji, a może poprzez uruchamianie ich z chmury.

Zobacz także: Chrome z rewolucyjną funkcją?

Dwie wersje Lite OS?

Wcześniej słyszeliśmy, że Microsoft pracuje nad wersją Lite dla dwóch różnych kategorii urządzeń: Centaurus (dual-screen 2-in-1) i Pegasus (który odnosi się do różnego rodzaju laptopów klasy low-end). W najnowszym raporcie Sams zauważa, że ​​chociaż nacisk kładzie się na urządzenia podstawowe, ideą jest superzoptymalizowany system operacyjny, który działa na wszystkim.

Obecna wizja Microsoftu głosi, że tak zwani „heavy users” będą korzystali z systemu Windows 10, a ci, którzy mają mniejsze wymagania dotyczące wydajności, będą używać wersji Lite OS. Oczywiście uruchamianie aplikacji Win32 będzie niewątpliwie częścią tej ścieżki rozwoju, ale prawdopodobnie Microsoft będzie utrzymywał więcej funkcji wagi ciężkiej dla Windows 10. W końcu musi być pewne zróżnicowanie, ponieważ nie wydaje się prawdopodobne by Microsoft chciałby całkowicie pomijać system Windows.

Być może w przyszłość Windows 10 będzie przeznaczony dla biznesu i zaawansowanych użytkowników, a Lite OS dla zwykłego konsumenta. Cokolwiek stanie się z Lite OS, będzie musiał być wystarczająco usprawniony, aby działał płynnie na sprzęcie o gorszej specyfikacji.

Źródło: techradar, windowscentral
Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.