Nie martw się o promieniowanie 5G – w Polsce zadbamy o to

mm Paweł Maretycz Artykuły 2019-03-13

Sieć 5G budzi wiele kontrowersji. Największe z nich to te związane z aferą wokół Huaweia, który został oskarżony przez amerykański rząd. Mimo braku dowodów na takie działania chińskiej firmy sprawa wciąż budzi wiele emocji. Nie są to jednak jedyne zawirowania wokół sieci 5G. Kiedy większość świata martwi się rozwojem sieci bez udziału chińskiego giganta, tak mała, ale niezwykle głośna grupa organizuje polowanie na czołownicę, którego główną ofiarą jest sieć 5G.

Nie ma się czego obawiać, SI2PEM zadba o nasze bezpieczeństwo

SI2PEM

Ruch przeciwników sieci 5G ciągle przybiera na sile. Argumentów przeciwko powstaniu sieci jest cała masa. Od obawy o życie i zdrowie zaczynając, po kontrolę narodzin, wybicie większości populacji za pomocą promieniowania, na kontroli umysłów kończąc. Spójrzmy jednak, jak wygląda to w rzeczywistości. Istnieje coś takiego jak limity natężenia promieniowania elektromagnetycznego. Te w Polsce są jednymi z najniższych w Europie. Z tego właśnie względu niektóre nadajniki 5G mogą, ale nie muszą przekroczyć te wartości. Warto jednak pamiętać, że limity w Polsce są ponad stukrotnie niższe, niż w większości Europy. Nie wynika z tego więc, że promieniowanie z nadajników 5G jest wysokie, a jedynie, że polskie normy są niezwykle restrykcyjne.

Zobacz też: Harry Potter: Wizards Unite – wiemy już wszystko! Zobaczcie gameplay

Dodatkowo przekroczenie norm nie koniecznie wynika ze zbyt wysokiego natężenia. Problemem mogą być same pomiary i analiza wyników. W tym celu powstał System Informacji o Instalacjach Wytwarzających Pole Elektromagnetyczne (SI2PEM). 

System monitorujący natężenie pola elektromagnetycznego jest nam potrzebny z wielu względów. Jest potrzebny operatorom po to, żeby łatwiej i bardziej efektywnie mogli planować budowę sieci. Ale jest nam też przede wszystkim potrzebny dla obywateli, którzy oczekują informacji o natężeniu pola elektromagnetycznego, które ich otacza — stwierdziła Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji.

Nie ma powodów do obaw

Warto także pamiętać, że nie stwierdzono jak dotąd wysokiej szkodliwości promieniowania elektromagnetycznego. Według badań Światowej Organizacji Zdrowia  jest ono znacznie bezpieczniejsze niż  kawa, aloes czy… talk dla dzieci.

System SI2PEM, który zaczynamy budować, będzie dawał wszystkim jasną, klarowną, spójną informację o istniejących wartościach natężenia pola elektromagnetycznego w środowisku. Dane będą pochodziły zarówno od operatorów, którzy przedstawiają sprawozdania z badań do działów ochrony środowiska, jak i z prowadzonych symulacji ciągłych rozkładów natężenia pola elektromagnetycznego. Będzie to w pełni darmowy system internetowy, składający się z dwóch modułów. Pierwszy moduł będzie prezentował na mapach wyniki pomiarów przedstawianych w sprawozdaniach z badań pól elektromagnetycznych do wydziałów ochrony środowiska. Drugi to moduł symulacji, gdzie na podstawie zaawansowanych metod analizy matematycznej będziemy w stanie wyznaczać pewne wartości rozkładu natężenia pól w środowisku w zasadzie w dowolnie wybranym miejscu na terenie Polski – tłumaczy Rafał Pawlak z Instytutu Łączności w Warszawie.

Oznacza to, że każdy będzie mógł sprawdzić faktyczny poziom promieniowania w swojej okolicy. Jest więc szansa na rozwianie wątpliwości sceptyków? Niektórych na pewno. Jednak ci, którzy doszukują się w 5G spisku rządowego/międzynarodowego/kosmitów/reptilian/diabła/cyklistów/iluminati/masonerii — niepotrzebne skreślić — uznają system SI2PEM za dowód potwierdzający ich racje. Nie możemy jednak dać się zwariować niewielkiej grupie. Rozwój sieci 5G jest niezwykle istotny dla naszej gospodarki, która w znacznym stopniu opiera się na wymianie informacji.

Rozwój 5G jest dla nas niezwykle istotny

O ile XX wiek był nazywany wiekiem atomu, tak XXI wiek jest nazywany wiekiem informacji. Szybki i stabilny internet jest istotny w niemal każdej branży. Od zawodów związanych z IT po teoretycznie całkowicie od niej oderwane rolnictwo. Według szacunków w ciągu kilku lat średnie zużycie danych w Polsce wyniesie 81 GB miesięcznie na jednego użytkownika. Dla porównania w 2017 roku było to tylko 3,5 GB. Oznacza to, że pojemność sieci 4G zostanie przekroczona, co może sparaliżować internet mobilny. O ile w przypadku dużych miast można spokojnie opierać się na sieci kablowej przy pracy stacjonarnej, tak w wielu mniejszych miastach i wsiach internet mobilny jest jedynym źródłem szybkiego dostępu do sieci. Nie należy także zapominać o pracy w terenie. Dlatego też rozwój sieci 5G jest w naszym kraju koniecznością.  SI2PEM nie tylko rozwieje wątpliwości ludzi zmanipulowanych przez szarlatanów, ale także ułatwi budowę i optymalizację sieci. Projekt już wystartował, chociaż prace nad nim mają trwać około 18 miesięcy, więc uruchomienie go jest planowane dopiero na sierpień 2020 roku.

Źródło: newseria • adam1709

  Proszę o jakieś badania konkretne, że ta technologia jest bezpieczne, że nie szkodzi. Czy są jakieś badania, jaki wpływ ma to na przyszłe pokolenia? nie tylko 5G, ale w ogóle takie zagęszczenie wszystkich wi-fi itd. od iluś tam lat

 • samuel11

  Czy są jakieś dowody na to że promieniowanie w sieci 5G jest szkodliwe? Nie ma. Więc po co dyskusje z ludźmi którzy wolą opierać się na teoriach spiskowych niż na faktach.

 • 0-700

  Drogi autorze. Na prawdę Cię podziwiam za cierpliwość i dystans do przedziwnych komentarzy. To, że chciało Ci się czytać artykuł o pszczołach świadczy o dojrzałości podejścia do tematu. To się nazywa rzetelne dziennikarstwo – spokojem i wiedzą wytrącać argumenty z ręki sceptyków. Dobry artykuł się drogą.
  A chomiki na prawdę nie żądza światem?

  • Paweł Maretycz

   Dzięki za słowa uznania, staram się jak mogę. No i gdyby badania potwierdziły szkodliwość sieci 5G chociażby dla pszczół to miałbym świetny temat. A co do chomików… Powiedzmy, że akurat ja w tym temacie nie powinienem się wypowiadać. https://uploads.disquscdn.com/images/6221564e0c2b80e17b8d5c4fc4047ede61e05c7192853976dd2b76641bfe13a4.jpg
   Tak od kilku lat wygląda moje profilowe na Facebooku,

   • Tadeusz Donald

    Również gratuluję artykułu bo właśnie od gratulacji powinienem zacząć pisać mój pierwszy komentarz. W Internecie nie ma za wiele tak dobrych artykułów, więc tym bardziej należą się słowa uznania.

 • Justyna

  Wierutna bzdura, wystarczy zaopatrzyć się w zwykłe urządzenie do pomiaru polaelektromagnetycznego, i wykazuje że korzystanie z internetu w telefonie przekracza bezpieczne promieniowanie dla człowieka powyżej 40q/m a przecież jest to tylko 3 i 4G. 5G to promieniowanie już na poziomie mikrofali. Nie da się ustalić bezpiecznych norm dla 5G!!! 5G to 5G które ma większą „moc” inaczej niebyłoby to 5G!!! Nie róbcie z ludzi wariatów!!! A jeśli się myle to wsadź sobie ręke do mikrofali na 5minut, tam masz 5G. Poczym wyciągnij i powiedź że nic się nie stało. Co za debilizm

  • Paweł Maretycz

   Chętnie zobaczę zdjęcia z tych Twoich pomiarów.

   • Justyna

    Z miłą chęcią je udostępnie

    • Paweł Maretycz

     To czekam

    • Paweł Maretycz

     Nie żeby coś, ale wciąż czekam.

     • Justyna

      Jestem obecnie na wyjeździe więc nie mam możliwości wykonania pomiarów, a wiadomo że nie wozi się ze sobą wszystkiego. Wracam jutro

     • Paweł Maretycz

      Oczywiście.

     • Justyna

      Więc i oczywiste jest też to że trzeba poczekać.

     • Robert

      Jak Rosyjscy, Chińscy albo Amerykańscy hackerzy zaczną hackować BTS-y i przypalać ludzi razem z ich smartfonami tym 5G to może wtedy się poczują jak wariaci i zobaczą co to znaczy „szybka , bezpieczna sieć” . Jak powszechnie wiadomo nie ma czegoś takiego jak bezpieczeństwo w internecie , ja często czytam komentarze w stylu „używam linuxa a windows jest fuj bo szpieguje i w ogóle jak ten huawei (na którego nie ma dowodów) ” a te komentarze w „takim stylu piszą informatycy/programiści którzy tak naprawdę nie mają nic do ukrycia , skoro tacy ludzie się obawiają o bezpieczeństwo w internecie w czasach gdzie wszystko jest (niby) bezpieczne to coś jest na rzeczy .

     • Paweł Maretycz

      Daruj, że nie wiedziałem, że jesteś poza domem. To chyba przez te fale radiowe straciłem zdolność do jasnowidzenia…

  • timoo4

   Żeby sprawdzić faktyczne poziom natężenia promieniowania, nie wystarczy miernik kupiony w sklepie, takie pomiary się robi sprzętem wartym grubą kasę.

   • Justyna

    Podstawowe urządzenie do pomiaru pola elektromagnetycznego, już wystarczy. Skoro pokazuje skale „save” i alarmuje czerwoną diodą kiedy nie jest bezpieczne dla zdrowia to wystarczy już do tego aby przestawić łóżko w sypialni.

 • Bozenna

  „Zagrożenia ze strony 5G – Paweł Wypychowski – twórca
  EVE” – proponuję obejrzeć na Youtube, długi i rzeczowy wywiad z absolwentem
  elektroniki i telekomunikacji Wydziału Elektrycznego Politechniki Szczecińskiej,
  warto poznać jego punkt widzenia. Chyba, że ktoś się boi, że zachwieje to jego światopoglądem.

  • Bozenna

   @pawemaretycz:disqus Dwa dni temu dałam tu namiar na wywiad z panem Wypychowskim, któremu wg mnie raczej trudno zarzucić, że nie orientuje się w tym zagadnieniu. Interesuje mnie Pana opinia na temat zagrożeń związanych z 5G, o których Pan Wypychowski mówił. Skomentuje Pan?

   • Paweł Maretycz

    Niestety, wywiad był na tyle bełkotliwy, że nie dałem rady go do końca obejrzeć. Przy argumentach o tym, że naturalne promieniowanie jest zdrowe a sztuczne jest złe dałem sobie spokój z tym filmem.

    • Bozenna

     Biorąc pod uwagę, kogo Pan na tej stronie reprezentuje, nie dziwię się Pana stanowisku. Tego wywiadu w żadnym wypadku nie można nazwać bełkotliwym. Najlepiej, jeśli każdy samodzielnie wyrobi sobie opinię. Dziękuję za odpowiedź.

 • Marucins

  Cholera tego i owego jego mać 🙂 Wystarczy już o tym 5G!
  Sceptyczny fanie… wrzuć na luz z tym 5G. Wrzuć coś ciekawego do poczytania.

  • Paweł Maretycz

   Tekst nie jest o 5G tylko o SI2PEM. A co do sceptycyzmu — nawet nie wiesz ilu tekstów dzięki niemu nie napisałem. Na przykład afera z aparatem w Huawei – nie wspomniałem o tych plakatach promocyjnych, bo na pierwszy rzut oka uznałem, że zdjęcia z nich nie są robione smartfonem.

 • Mateusz Wala

  wplyw promieniowania gsm na funkcje poznawcze
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25749756

  uszkodzeniee tkanki nerwowej w mozgu ssakow po ekspozycji na fale radiowe z telefonow GSM
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1241519/pdf/ehp0111-000881.pdf

  wplyw na pszczole miodna, tutaj sie nie wglebialem ale chodzi o probem z produkcja substancji odpowiedzialna za przetwarzanie miodu plus probem z wytwarzaniem niektorych hormownow, takze pszczoly zaczely sie zachcowywac agresywnie w stosunku do samych siebie obgryzajac skrzydla.
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3052591/

  madry zrozumie a glupi pomysli ze tak ma byc.

  • Paweł Maretycz

   1: chyba chciałeś napisać: wpływ długotrwałej ekspozycji na promieniowanie znacznie przekraczające normy na funkcje poznawcze u szczurów?
   2: uszkodzeniee tkanki nerwowej w mózgu szczurów po ekspozycji na fale radiowe z blisko umieszczonego nadajnika dużej mocy. Jakie tam było maksymalne promieniowanie? 24 W na metr kwadratowy? Swoją drogą równie dobrze można wsadzić jakieś zwierze do mikrofalówki i to podać jako przykład.
   3. W badaniu o pszczołach nie podano mocy promieniowania. odgryzania skrzydeł też nie widzę. Sam to zmyśliłeś? Czy po prostu Twój angielski jest na tak wysokim poziomie, że beating niczym się dla Ciebie nie różni od biting? Dodatkowo pominąłeś to, że po kilkudziesięciu minutach doszło do stabilizacji poziomu hormonów.

   • Maxik

    I pozamiatane! Ba dum, tssss ! 😀

   • Tadeusz Donald

    Plum, torpeda odpalona trafiła w cel. Trafiony, zatopiony.

 • Mateusz Wala

  Propozycja w sieci 5G jest zwiększenie częstotliwości do milimetrowych i zwiększenie mocy. Jestem na nie. Niech popracuja nad obecną infrastruktura która I TAK JUŻ powoduje liczne schorzenia wokół stacji Bts. Masz to gdzieś?? To masz gdzieś zdrowie tych ludzi a potem siebie w kolejności.

  Proszę poszukać ludzi którzy mieszkają zaraz naprzeciw takiej anteny i posłuchać opinii.

  Główne media przemilczaja sprawy tych ludzi. Także to jakie konsekwencje są dla natury. Rezonans Schumana ma ścisły związek z rozwojem organizmów żywych.
  Tkanka owada pochłania 200 razy więcej promieniowania niż ludzka.

  Dość znaczy dość. I tak jest dużo za dużo co się dzieje w eterze. Nie widać to znaczy że można olać?

  • Paweł Maretycz

   Mam gdzieś czcze gadanie, ale jeśli udowodnisz to badaniami i statystykami zachorowań wokół nadajników to bardzo chętnie o tym napiszę. Swoją drogą jak to jest, że kiedy w małym mieście/na wsi postawi się jedną stację bazową to nagle wszyscy chorują, krowy przestają dawać mleko, kury składać jaja a mniejsze zwierzęta padają trupem, ale w miastach ludzie żyją normalnie, mimo że ich zagęszczenie jest wręcz olbrzymie?

   • Mateusz Wala

    Zasypie Cię nimi I tak nie uwierzysz bo wcale Ci na tym nie zależy. Robiłem to w Nie jednym miejscu Poświęciłeś czas na artykuł a teraz musiałbyś się przyznać że się mylisz. zrobisz to? Dopiero wtedy jak zaczniesz chorować.i już nie będzie Ci zależeć na tym co ktos o Tobie pomyśli.

    • Paweł Maretycz

     Czyli, to że nie przedstawisz żadnego dowodu jest MOJĄ winą? + Tania gra na emocjach „jak zachorujesz to zobaczysz, ale będzie za późno”. Nie no, tak dorośli ludzie nie rozmawiają.

     • Mateusz Wala

      Jak z dzieckiem właśnie. (każdy do czegoś dojrzewa) Masz wyszukiwarkę Poszukaj grupy jakieś przeciw 5g .

      Mogę Ci to wkleić Podać cały konspekt. Stronę i ponad 20 badań i odnośników do artykułów i dokumentów opracowań. Ja to zrobiłem i znam obie strony.

      Ja wiem że to potrafisz. Tylko nie chcesz? Boisz się (siebie bo nie wiesz jak zareagujesz )? Może jesteś agresywnie nastawiony na tą grupę i uważasz że to jakieś szarlatany ;p

     • Paweł Maretycz

      Mogę to zrobić, ale nie zrobię… widzisz to tak nie działa. Stawiasz tezę – sam musisz ją udowodnić zamiast pisać „znajdź sobie”. załóżmy, że ja stwierdzę, że chomiki są prawdziwymi władcami świata, a kto się ze mną nie zgadza ten musi sam poszukać dowodu na to, że nie są. Jeśli jakimś cudem znajdzie to wtedy ja stwierdzę: „dałeś się zmanipulować! One chcą żebyś tak myślał!”. I jaki taka rozmowa ma sens?

     • Romannn

      Ja znalazłem skąd on czerpie wiedzę to Jasna Strona Mocy:
      https://www.youtube.com/channel/UC7RzzILaEQCDaEuU0mmr3Yg/videos

     • Paweł Maretycz

      Jak tak patrzę na tytuły filmów i ich częstotliwość pojawiania się, to w sumie chomiki władające światem mogą zostać tam wspomniane jeszcze do końca tego roku…

     • Mateusz Wala

      nie – nie zagladam tam.

     • Mateusz Wala

      masz racje, powinien udowodnic swoja racje ale wllasnie pokazales ze jestes stronniczy. zaraz dam kilka badan ciekawszych. ale i tak czuje ze walcze tylko z ingnoratem a nie osoba kora cos chce dla ludzi zrobic.

     • Paweł Maretycz

      A ja nie będę pisał co czuję podczas rozmowy z Tobą, bo moja mama byłaby zwiedzona tym, że obrażam ludzi. To ja czekam na te badania.

     • bartek2604

      Chłopie. Po co Ty z nim wchodzisz w dyskusję? Po pierwszym poście widać, że to wioskowy głupek. Zablokować i niech sobie wypisuje swoje teorie spiskowe :).

     • Emil Dworniczak

      Mieszkałem przez lata obok nadajnika zero objaw specjalnie robiłem badania bo się bałem. ŻADNEGO negatywnego wpływu.

     • Paweł Maretycz

      To nie jest dobre rozwiązanie. Wiele osób się nie zna na tym – w końcu nie każdy musi się znać na wszystkim. I jeśli ktoś nie będzie prostował tych bzdur, to Ci ludzie w to uwierzą. Nie każdy ma czas analizować i sprawdzać wszystko to co usłyszy. W końcu nie wiem jak Ty, ale w dziedzinach kompletnie mi obcych większość rzeczy biorę na wiarę z tego co mi ktoś powiedział. Oczywiście to „nie wiem jak Ty” to nie zaczepka, tylko nie chcę się wypowiadać na temat tego co Ty robisz. Tak prostuję żeby nie doszło do nieporozumienia.

     • bartek2604

      Oczywiście, że można tłumaczyć. Ale, żeby z kimś podejmować jakąkolwiek dyskusję to nasz „partner do rozmowy” musi być chociaż lekko ogarnięty i potrafiący podjąć jakąś wojnę na argumenty. Po poście „Zasypie Cię nimi I tak nie uwierzysz(…)” dałbym sobie spokój, bo widać, że to kolejny fanatyk teorii spiskowych, na równi z płaskoziemcami i proepidemikami. A takim choćbyś podał 5000 argumentów, popartych badaniami, za swoją racją i tak będą się opierać na jednym sfałszowanym badaniu, które potwierdza ich tezę. A jeżeli chodzi o dziedziny, w których się nie znam to nigdy nie biorę za pewnik tego, co ktoś napisał, ale jeżeli mi zależy na odpowiedzi to szukam jej sam. W obecnych czasach na szczęście sprowadza się to do kilku kliknięć i wpisania kilku znaków :).

     • Paweł Maretycz

      Tu mamy gorzej. Podał prawdziwe badania. Tylko wnioski wyciągnął z nich takie, żeby mu do teorii pasowały.

     • Romannn

      Domyślam się, że kolega poda badania z tych swoich stron anty 5G robione przez pseudo naukowców lub specjalnie dla danego artykułu z takiej strony. Kolego książki czytać i się douczać, a nie wierzyć, kto co piszę. Tylko książki mi chodzi o naukowe a nie bajki i sci-fi

     • Paweł Maretycz

      badania dał bardzo dobre. Tylko wnioski, które wyciągnął… Trzeba naprawdę masę złej woli, żeby to tak poprzekręcać.

     • Tadeusz Donald

      Ten wpis odnoszę do mojego komentarza w którym piszę o kardiologach. Dodam iż pisząc to chciałem pokazać jacy ci ludzie są naiwni wierząc w te brednie bo to właśnie telefony, zwłaszcza gdy jesteśmy bardzo daleko od najbliższej anteny/nadajnika są bardziej niebezpieczne na masztach. Nie chciał bym być źle zrozumiany.

     • Paweł Maretycz

      Nie, mówiłem o Mateuszu. A o tym, że telefony przy słabym zasięgu, zwłaszcza noszone w kieszeni na sercu są bardziej niebezpieczne niż nadajniki to też czytałem więc wiem o co Ci chodzi.

     • Tadeusz Donald

      Przytoczę tylko fragment tekstu Adriana Celej o tej tematyce i dwa moje komentarze do tegoż tekstu:
      1) Polecam się zainteresować tym:: Po pierwsze promieniowanie jest wszędzie – wymienić możemy maszty telewizyjne z mocami dochodzącymi to 150 kW, maszty lokalnych dostawców Internetu czy promieniowanie elektromagnetyczne z instalacji elektrycznych, w tym z linii wysokiego napięcia gdzie mowa o naprawdę dużych wartościach. Parę lat temu w każdym domu stał kineskopowy telewizor, czasem także monitor.
      ps
      Tu link do strony z mocami nadajników, przekaźników telewizyjnych https://telewizja-cyfrowa.com/nadajniki/
      2) Szkoda że ci ludzie nie zainteresują się tym co jest na tej stronie https://telewizja-cyfrowa.com/nadajniki/ Tu końcówkę zmieniłem: To jest cała odpowiedź dla tych ludzi ale do nich nic nie dotrze, nawet to że muszą żyć bez prądu bo przewody elektryczne też emitują promieniowanie już nie mówiąc o liniach wysokiego napięcia.
      ps.
      Ehh to tak jak by mówić do/rozmawiać z ścianą.

     • Tadeusz Donald

      Dodam jeszcze jeden mój komentarz z tamtego dnia:
      Zgadzam się z autorem tekstu i przytoczę tylko mały fragment: „Prawdziwym zagrożeniem jest promieniowanie z telefonu znajdującego się np. w kieszeni spodni” To jest prawda bo telefonu nie można trzymać w kieszeni ani w ręce podczas rozmowy po lewej stronie gdy ma się na przykład stymulator serca i o tym mówią lekarze profesorzy kardiolodzy.
      ps.
      Więc lekarze profesorzy kardiolodzy w ich mniemaniu również są zacofani albo co gorsza uczestniczą w spisku światowym, ironizując kosmicznym. A propos, przecież również promieniowanie z kosmosu w jakiejś części dociera do ziemi a już zwłaszcza z ukochanego przez ludzi słońca. Ono również potrafi doprowadzić do chorób.

     • Paweł Maretycz

      Czytam Twoje komentarze nie chronologiczne, więc mój pierwszy komentarz był jaki był, bo nie znałem szerszego kontekstu Twoich wypowiedzi. Wielkie dzięki za uznanie.

    • Jarek

     To nie zasypuj tylko przedstaw kilka konkretnych. Natłok informacji świadczyć może o próbie oszustwa, są różne socjotechniki. Ja nie jestem ani za ani przeciw. Proszę przedstaw mi opinię przeciw nadajnikom.

    • Romannn

     Mateusz Ty to pewnie ten od płaskiej ziemi i „nie szczepie dzieci, bo łumro”, człowieku częstotliwości, fale itp. były i będą z nami od początku wszechświata do jego końca, a że je „okiełznaliśmy” i wykorzystujemy nie jest złe. Nie jeden maszt radiowo-telewizyjny ma nadajniki TV z większa mocą np 100 kW a ludzie jakoś żyli i żyją. Tobie radziłbym wracać do podstawówki i żeby wytłumaczyli ci jak działa radio może powoli byś się z książek dowiedział o kolejnych sprawach i ludzi nie straszył i bez konkretnych argumentów głupot nie powielał.

     • Paweł Maretycz

      sprawdziłem inne jego komentarze. pominąłeś światowy rząd, spisek, kontrolę umysłów. ukrywanie szczepionek na HIV i ukrytą wojnę…

     • Mateusz Wala

      A ile z tego sprawdziłeś?

     • Paweł Maretycz

      Udowodnij mi, że chomiki nie władają światem.

     • Mateusz Wala

      Może tego nie wiesz ale wiele ludzi nie odczuwa PEM. najpierw sieć energetyczna pojawia się odsetek potem radia i tv jest już jakiś mały procent negatywnych skutków u ludzi… Dajesz sobie głowę uciąć że jest to dla Ciebie OBOJĘTNE dla organizmu?

     • Romannn

      Za dużo Jasnej Strony Mocy ktoś widzę się naoglądał :/

     • Tadeusz Donald

      Niech odetnie się od telewizji i walczy o jej wyłączenie na całym świecie bo przecież nadajniki, przekaźniki z ich mocami https://telewizja-cyfrowa.com/nadajniki/ I jeszcze jedno niech zgasi słońce bo jego promieniowanie powoduje chorobę raka. Niech odetnie się od prądu bo przecież linie wysokiego napięcia wytwarzają bardzo duże promieniowanie, nawet przewody elektryczne w domu wytwarzają promieniowanie małe ale które jest z ludźmi cały czas.

     • Tadeusz Donald

      Wystarczy tylko tu przeczytać o nadajnikach TV https://telewizja-cyfrowa.com/nadajniki/ gdyby miał chociaż trochę chęci zapoznania się z tym z czego za pewne korzysta na co dzień. Należy dodać mu do tego jaszcze radio już nie wspominając o linii wysokiego napięcia no ale on/oni z niczego nie korzystają to co tu wspominać o energii elektrycznej. Najlepiej niech zgaszą słońce bo przecież ono też szkodzi na przykład powodując raka skóry w skutek czego bardzo często umierają ludzie, niestety.

   • Marucins

    My wiemy że jesteś zwolennikiem wszystkiego. Ale litości – starczy już o tym 5G.
    Weź się lepiej za poradniki, których ostatnio na android.com.pl jest coraz mniej.
    Dzięki.

    • Paweł Maretycz

     Niestety, nie zajmuję się poradnikami.

     • Marucins

      A od innych wymaga się przekwalifikowania 😉

     • Paweł Maretycz

      Tak, ale wymaga pracodawca.

     • Marucins

      Nie. Rynek pracy wymaga aby pracownik przekwalifikował się by znalazł robotę…

     • Paweł Maretycz

      Może nie zauważyłeś, ale mam pracę, serio 🙂

  • Adrian Celej

   Miałem się wypowiedzieć ale widzę, że skomentował pan też post w grupie „POLSKIE NIE DLA 5G!”, także rozmowa chyba nie ma sensu.
   Zacytuję:
   „Znów bzdury. To że najniższe to nie znaczy że Telekomy to respektują. Dla sieci energetycznych są wciąż zawyżone względem Europy.
   Znowu popychanie propagandy. Na stronę i komentarz! Do dzieła.”

   Nie z nami te numery.

   • Do dzieła

    LOL 😂
    Bijcie w masterczułki! 😂

  • Kelevra1902

   Ja potwierdzam. Jak postawili u nas na wsi masz to kury przestały się nieść. Nie musieli go nawet włączać.

 • Romannn

  Panie redaktorze, Pan przeczyta tekst chociaż raz przed dodaniem i błędy poprawi. I niech Pan to zrobi już teraz.
  A co do samego artykułu nudzi mnie to ciągłe gadanie o 5G gdzie nie wejdziesz to tylko jakie to nie jest straszne 5G i, że trzeba wdrożyć, po co tyle o tym pisać, każdy normalny chyba wie, że rozwój to jedyna słuszna droga, a głupiemu i tak nic nie przetłumaczy.

  • Paweł Maretycz

   możesz wskazać te liczne błędy? Bo poza powtórzeniem w śródtytule niczego nie widzę.

   • Romannn

    Nie no masz racje pośpieszyłem się widziałem tylko ten błąd, ale zawsze przed wstawieniem artykułu radziłbym najpierw go przeczytać, bo często są takie błędy i proszę wstawiać przecinki w odpowiednie miejsca.

    • Paweł Maretycz

     Uwierz, zawsze czytam. Jednak znalezienie błędu w swoim własnym tekście do łatwych nie należy. Na przykład w Twoim pierwszym komentarzu jest przecinek w złym miejscu, a jednego brakuje. Oczywiście nie chodzi mi o to, że mam prawo robić błędy, bo Ty także je robisz. Taki argument z mojej strony byłby gówniarską zagrywką. To jest tylko przykład tego, że własne błędy znacznie łatwiej przeoczyć. Uwierz, w surowej wersji tekstu było ich kilkanaście.

     • as007

      Może trochę delikatniej, co? Od razu go wyzywasz, a on tylko w łagodny sposób zwrócił Ci uwagę. Zresztą uzasadnioną. Więcej samokrytyki.

     • Paweł Maretycz

      Wyzywam…? W którym miejscu? W ogóle gdzie ja go w jakikolwiek sposób atakuję?

     • as007

      Mea culpa, przeczytałem Twój komentarz będąc w biegu. Teraz po ponownym przeczytaniu cofam słowa i komentarz.

     • Paweł Maretycz

      Nic się nie stało 🙂x