Nie dla 5G – kilka słów o rozpowszechnianiu kłamstw w internecie

Adrian Celej Telekomunikacja 2019-01-13

Prawdziwą plagą w dzisiejszych czasach są nieprawdziwe wiadomości określane jako fake news. Mariusz Max Kolonko wiele razy mówił, że kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą. Niestety, czasem znajdzie się ktoś, to w takie kłamstwa bezgranicznie wierzy i pojawiają się wyznawcy latającego potwora spagetti, płaskoziemcy, antyszczepionkowcy czy przeciwnicy sieci 5G. Jako, że to portal technologiczny postanowiłem zając się ostatnią grupą.

Skąd wzięli się przeciwnicy sieci 5G?

W sumie nie wiem i chyba nikt tego nie wie. Nagle w sieci pojawiły się informacje o planowanym strajku przeciwko testom sieci 5G w Gliwicach, nie wiadomo nawet kiedy i jak zebrali się protestujący. Co ciekawe nigdy nie słyszałem, żeby w Gliwicach były jakieś konkretne plany odnośnie budowy sieci 5G, ale mniejsza z tym. Szybko dowiedziałem się o grupie na Facebooku zajmującej się tą tematyką. Moja próba dołączenia do niej zakończyła się porażką, jedna z administratorek odrzuciła moją prośbę (czyżby nie lubili mediów?), jednak szybko i tak się tam dostałem.

Co można znaleźć na grupie przeciwników 5G?

Przyznaję, że w swoim czasie interesowałem się tematem płaskiej ziemi (oczywiście w to nie uwierzyłem), dzięki czemu zrozumiałem jak działają wyznawcy tej teorii. W zasadzie analogiczna sytuacja dotyczy przeciwników 5G. Większość znalezionych informacji to wypowiedzi ludzi w serwisie YouTube, w tym o zgrozo Pana Jerzego Zięby, słynnego antyszczepionkowca. Cóż, to genialny człowiek – jest inżynierem, lekarzem i specjalistą od telekomunikacji…

Poza filmami jest też sporo linków do pseudonaukowych artykułów na stronach, o których słyszę pierwszy raz w życiu. Podejrzewam, że gdybym teraz założył na szybko bloga i napisał zmyślony artykuł zgodny z ideą anty 5G, to pewnie by się on tam znalazł. Ogólnie informacji na temat szkodliwości 5G jest tam mnóstwo, oczywiście nic podpartego naukowymi dowodami. Tak, 5G będzie nas grillować, ta technologia to zło. Problem w tym, że na częstotliwości, którą w przyszłości zajmie 5G obecnie działa telewizja DVB-T, w Łodzi i Kielcach działają nadajniki o mocy 150 kW, komunikacja jednostronna pozwala na wykorzystanie takich mocy. Z jakiegoś powodu nikt nie czepia się telewizji, a stacji bazowych sieci komórkowych o śmiesznie małych mocach. Nikt też nie pamięta o kineskopach i promieniowaniu wytwarzanym przez działo elektronowe, złe jest tylko 5G. Z uwagi na szacunek do czasu czytelników pominę teorie o kontrolowaniu mózgów i inne podobne historie.

Jest tego więcej

Bardzo ciekawe są także wypowiedzi grupowiczów, szczególnie zaciekawiło mnie ich podejście do telefonów. Jeden z użytkowników stwierdził, że czuje dyskomfort podczas korzystania z LTE. Inni opowiadali, że wyłączają LTE, a nawet 3G. Cóż, przeprowadzono wiele badań na temat szkodliwości telefonów i po wielu latach nadal nie ma werdyktu, nawet jeśli telefony są szkodliwe, to w takim stopniu, że nie można tego jednoznacznie zaobserwować. Pewien użytkownik pochwalił się, że ociepla dom i zamierza cały owinąć siatką ekranującą. Nie wiem czy to rozwiązanie zadziała, ale jeśli tak, to znajdujące się wewnątrz telefony prawdopodobnie będą musiały pracować ze znacznie wyższą mocą niż zazwyczaj. Na grupie panuje przekonanie, że anteny 5G będą montowane w znakach drogowych i latarniach ulicznych. Jeden z grupowiczów znalazł świeżo postawioną latarnię i podniósł alarm, ponieważ uznał, że jest to antena 5G. Sytuacja jest o tyle komiczna, że w Anglii pewne miasto dostało masę skarg i oskarżeń o szkody wyrządzone przez anteny 5G w latarniach, których tam nie było. Jak jest na prawdę? 5G na chwilę obecną w Polsce nie istnieje, poza paroma eksperymentami żaden operator nie oferuje usługi dostępu do sieci 5G.

Nic wam te protesty nie dadzą

5g

Dlaczego buduje się sieć 5G? A no dlatego, że obecnie wykorzystywane LTE nie wyrabia, dalszy rozwój tej technologii mija się z celem, ponieważ i tak ewentualne wzrosty pojemności sieci są znikome w porównaniu z kosztami i problemami. LTE osiągnęło swój kres i konieczne jest nowe rozwiązanie. Jeżeli operatorzy nic z tym nie zrobią, to przepustowość będzie systematycznie malała, a w przyszłości dojdzie do telekomunikacyjnego blackout-u. Naprawdę nikt nie będzie słuchał garstki osób siejących panikę i próbujących wmówić kłamstwa osobom nie mających pojęcia o nowych technologiach. Wasze działania są bardziej szkodliwe niż pożyteczne. Wiem, że wielu z was pisze wnioski, petycje, pojawiło się wiele prób usunięcia już istniejących nadajników, co najgorsze niektórym się udaje. Podziękują wam za to sąsiedzi i telefony, które w celu skomunikowania się z dalszą stacją bazową będą pracować z większą mocą. Wbrew pozorom słynne BTS-y na latarniach byłyby jak najbardziej korzystne. Tematem szkodliwości telefonów zajmowali się prawdziwi naukowcy, w tym Światowa Organizacja Zdrowia i nie ma absolutnie żadnych dowodów na szkodliwość telefonów. 5G też jest jak najbardziej bezpieczne, w przeciwnym wypadku sieć ta nie byłaby budowana na całym świecie. W dzisiejszych czasach obawiałbym się bardziej wojny czy innej katastrofy, niż promieniowania elektromagnetycznego z BTS-ów. Nie uciekniemy od łączności bezprzewodowej, nawet jeśli jakimś cudem anulowano by budowę sieci 5G, to i tak jesteśmy otoczeni promieniowaniem elektromagnetycznym z każdej strony – wymienić można WiFi (w tym anteny kierunkowe), Bluetooth, telewizję, satelity, radiolinie, radary itp. Łączność bezprzewodowa to przyszłość, wasze działania to próba cofnięcia się do średniowiecza, na co nikt dziś nie pozwoli. Nic nie pomoże też bojkotowanie operatorów i producentów telefonów, ponieważ w przyszłości będziecie musieli zbojkotować dosłownie wszystkich.

Zdecydowałem się na niepublikowanie cytatów i zrzutów ekranów. Nie wiem czy chcę wchodzić w spór z ludźmi, którzy próbują walczyć z korporacjami. • Jakub Wojdak

  Po pierwsze to należałoby odwrócić dyskusję. Przy wprowadzaniu jakiejś technologii, która budzi wątpliwości należy wykazać, że „nie jest szkodliwa”. Nie ma badań wykazujących brak szkodliwości technologii 5G, natomiast jest cała masa badać, świadczących o szkodliwym wpływie pola elektromagnetycznego na zdrowie organizmów żywych.
  Kiedyś lobby tytoniowe promowało palenie papierosów jako coś modnego i trend, któremu powinien poddać się prawdziwy mężczyzna. Prezentowano zdjęcia i reklamy uśmiechniętych, palących, wyluzowanych ludzi, cieszących się jak przedszkolaki paczką chrupek. Przez jakiś czas nawet utrzymywano, że papierosy wpływają pozytywnie na zdrowie, bo człowiek mocniej się zaciąga i lepiej dotlenia organizm…
  Inny przykład do całe osiedla z azbestu, który okazał się rakotwórczy.
  Czy Wam to nie daje nic do myślenia i to, że nie potrzebujecie 4K w komórce?

 • kubix85

  Jak Zięba mówi, że jest szkodliwe to tylko dowód na to, że jest odwrotnie.

 • timoo4

  Na szczęści przeciwników 5G jest mało i nie maja oni żadnych dowodów na to że 5G może być dla nas szkodliwe. Fakty przemawiają zdecydowanie za technologią.

 • doloress

  Emitowane fale z telefonu komórkowego nie są dla nas groźne, przynajmniej te w technologii 5G.

 • boolie

  Wszystko jak zwykle bierze się z niewiedzy ludzi i tego, że sami tej wiedzy nie szukają tylko obiorą sobie jakiś wątpliwy autorytet, który często nawet nie jest ekspertem w danej dziedzinie i ślepo wierzą w każde słowo bez żadnej weryfikacji na własną rękę. Nie ma żadnych potwierdzonych badań naukowych, które jasno by stwierdziły, że sieci 5g są szkodliwe i tylko takimi wynikami naukowymi można się kierować, a nie gadaniną „znawców” szukających atencji bazując na ludzkim strachu i braku wiedzy.

 • hiroos8

  Normalne że z biegiem czasu musi wejść 5g, to jest normalna kolej rzeczy. Jeśli chcemy się rozwijać to musimy wprowadzać nowe rozwiązania.

 • Fang

  Azbestem też się nikt nie martwił 😀

 • Marcin Bogucki

  21 wiek, a ludzie swoje opinie opierają na wierze, nie na podstawach naukowych.. Nie sądziłem że aż tylu wierzących jest w internecie…

 • Donald

  @AdrianCelej pisałem to już w odpowiedzi do jednej z osób, ale warto moim zdaniem jeszcze raz to powtórzyć.
  Zadajmy sobie również pytanie na temat linii wysokiego napięcia o najwyższych wartościach przesyłanego prądu i właśnie na temat tych niby nie szkodliwych kuchenek mikrofalowych, już piszę o co mi chodzi i co mam na myśli. A mianowicie mój wujek miał wszczepiany stymulator ostatnio i jak by tego było mało mieszka (za nie długo będzie to czas przeszły) w odległości od 100 do 130 metrów od tej że linii która jest linią o przesyle prądu o największej mocy (niestety tak za PRLu budowano bloki) Musiał się również pozbyć właśnie tej że mikrofalówki i co jest jeszcze ważne nie wolno mu obsługiwać elektrycznych urządzeń itd. ponieważ powodowało to rozstrojenie, czy też zakłócenie pracy tego stymulatora a co najdziwniejsze że może używać telefonu (smartfona z włączonym LTE) pod warunkiem że nie będzie go trzymał po stronie serca czy to w kieszeni cały czas czy trzymał w lewej ręce nie bliżej niż 25 centymetrów, najbezpieczniejsza odległość to minimum 30 cm dla zachowania bezpieczeństwa. Wujek pod tym względem nie jest jedynym, znam również kilka innych osób, których to dotyczy. Więc teraz jest pytanie jak to się ma do tego wszystkiego o czym mówią, piszą przeciwnicy technologii 5G, już nie wspominając tych co są przeciwko stacjom telefonii komórkowej które działają już obecnie w 4G LTE, 3G, 2G, wręcz w ogóle przeciw wszystkiemu co ma z tym związek z telefoniom komórkowym, przecież to zabija (a gdy jest konieczność wezwania pogotowia, straży pożarnej, policji to przeklinanie i mówienie co to za operator/operatorzy że nie ma zasięgu i nie można wezwać na przykład karetki i później czasem ci sami robią protest że operator ich pozbawia zasięgu a wcześniej spowodowali że operator musiał wyłączyć stację bazową, nadajnik) Ja bym im radził by wszystko co ma związek z telewizją, radiem w tym z krótkofalówkami, prądem by domy odłączyli od prądu i tak dalej, najlepiej by wyrzucili, wówczas będą czuli się bezpieczniejsi. Wiem że to brzmi ironicznie co dla niektórych to co napisałem na końcu ale na takie myślenie niektórych ludzi nic mi innego nie przychodzi do głowy.

  ps.

  Jeżeli ktoś tym co napisałem poczuł się urażony, przepraszam nie było to moją intencją, zamiarem.

 • Zero Cool

  Niech najpierw dopracują LTE, by działało jak należy i było wszędzie…

 • omisiek

  W tendencyjnym artykule niestety brak „drobiazgu” – informacji o tym, że warunkiem wprowadzenia w Polsce technologii 5G, jest STUKROTNE zwiększenie dopuszczalnych norm promieniowania elektromagnetycznego. Obowiązująca w Polsce norma wynosi 0,1 W/m kw. (wat na metr kwadratowy), standard europejski to… 10 W/m kw., a więc jest stukrotnie wyższy od naszego.

 • Cary Agos

  5G pracuje na częstotliwości kuchenek mikrofalowych więc na pewno usmaży nam mózgi.
  Poza tym przy tej częstotliwości można kontrolować ludzkie zachowania.;)
  A tak w ogóle to żyjemy w Matrixie.
  Słońce już dawno nie świeci.

 • adam1709
 • Marucins

  Gdzie obecnie funkcjonuje 5G? Gdzie funkcjonowało i wycofano?

 • Xiaomi lepsze

  Jak nazywa się ta grupa?

 • Tomasz

  Aby wprowadzic 5g trzeba praktycznie zdjac prawo ograniczajece dopuszczalne promieniowanie. Kto chce bialaczki.? Jestem temu kategorycznie przeciwny.

 • Roman Koman

  Przed rozwojem nie uciekniemy, ale moim zdaniem autor nie powinien pisać artykułu i być negatywnie nastawiony względem przeciwników 5G i wrzucać ich do jednego worka z plaskoziemcami, nie wiemy czy rzeczywiscie 5G nie jest szkodliwe jeśli nie jest to w 100% pewne. Pamiętam jak na jednym z portali jeden autor wysmiewał firmę Xiaomi i nie wróżył jej nic dobrego i, że firma zniknie, napisałem wtedy tak samo jak tutaj, że nie powinien tego pisać i wylewać pomyje bo nie wie jak będzie i nie wie kto ma rację więc powinien być albo neutralny albo się nie wypowiadać wgl oraz, że mam nadzieję, że sam w przyszłości będzie się zachwycać ich nowym flagowcem, ostatnio wchodzę na ten portal, a autor ma telefon Xiaomi i podniecał się Xiaomi mi mix 3. Dlatego drogi autorze nigdy nie wiemy co się okaże za parę lat powinieneś być bezstrony. Sam chce wprowadzenia tej technologii do naszego kraju chociaż narzekam na bliską odległość nadajników, ale przed tym nie uciekniemy i nic nie zmienimy, możemy mieć nadzieję, że te zapewnienia o braku szkodliwości są prawdziwe oraz, że wprowadzenie tej technologii będzie rze zywiscie tak rewolucyjne i pomocne jak zapewniają.

 • Michał

  W moim miasteczku protestom przeciw 5G na facebooku przewodzi… właściciel lokalnej firmy dostarczającej światłowód i jego rodzina. Ciekawe dlaczego 😛

 • fckUeve

  „Tematem szkodliwości telefonów zajmowali się prawdziwi naukowcy, w tym Światowa Organizacja Zdrowia i nie ma absolutnie żadnych dowodów na szkodliwość telefonów. 5G też jest jak najbardziej bezpieczne, w przeciwnym wypadku sieć ta nie byłaby budowana na całym świecie”

  5g jest szkodliwe
  ziemia jest płaska
  szczepionki są złe
  nasza (płaska) planeta ma 2019 lat
  ptaki to tak naprawde drony do szpiegowania
  lądowanie na księżycu nigdy nie miało miejsca
  facebook dba o naszą prywatnosć
  kim dzong un to spoko koleś

  – dowody mozna znajeść na youtubie od pseudo naukowców którzy chcą zostac zarobić na sztucznuch aferach

  • xpatryk89

   Ale od Kima wara

 • TheDon Kichot

  Nie wiem czy 5G będzie szkodliwe czy tez nie, ale czasem jak zapomnę wyłączyć 4G i włożę smartfon do kieszeni to mnie zaczyna w tym miejscu swędzieć/ szczypać, a jak wyłącze to przestaje.

  • Grzegorz Mrózek

   Trzeba się myć a nie drapać. Zalecam wizytę u dermatologa. Partnerka będzie wdzięczna

   • TheDon Kichot

    Mam tak tylko jak jest chłodno i zapomnę wyłączyć dane komórkowe. Wątpię więc by to było coś od skóry. Poza tym dbam o higienę …

    • fckUeve

     sproboj go włożyć do innej kieszeni i zobaczy cze tez problem wystepuje

  • fckUeve

   telefon ma na sobie mega dużo bakretii, polecam go wyczyścić co jakiś czas, a to z 4G to może być placebo

   • TheDon Kichot

    Czyszczę smartfon i etui rano i wieczorem. Jak już pisałem poniżej, dbam o higienę. Może być placebo, bo efekt pojawia się w dość konkretnych sytuacjach i nie zawsze. A może po prostu mi się kieszenie elektryzują i czuje to akurat jak schowam smartfon do kieszeni. Pieron wie.

    • fckUeve

     miałęm bardzo podobny problem jak miałem rozwalony ekran w lumi 920 i trzymałem telefon ekranem skierowanym w noge (kilka razy przeciołem sobie palec na nim) ale jak zmieniłem telefon to problem znikł

     zazwyczaj mam zasięg 4G / LTE

     • TheDon Kichot

      Właśnie trzymam ekranem w stronę nogi. Z tym, że ma mam ekran cały.

  • Marucins

   Może jesteś zbyt napromieniowany?
   Sprawdź się.

   Nie wiem jak masz u siebie w domu ale wiele osób ma pełno nadajników np WiFi przy łóżku a komórka non stop przy nosie. Fale falami ale fakt faktem że nasz organizm ma swoje limity.

 • assault

  Nie wiem czy niektórzy sobie nie zdają sprawy, ale światło słoneczne które świeci na ziemię od miliardów lat to też fala elektromagnetyczna. Jakoś sobie z tym radzimy 😉

 • fckUeve

  Nawet jeżeli 5g to zło, to planecie się nic nie stanie. W najlepszym wypadku wymrą ludzie, a za 1000 albo 10 tyś lat ziemia wróci do normy, wiec nie wiem w czym problem

 • Krzysztof Łoziński

  Może i nie udowodniono szkodliwego wpływu tych nadajników ale też nie udowodniono że on nie istnieje. Znam człowieka którego parę razy musiałem podnosić z ziemi bo przechodziliśmy nad linią wysokiego napięcia i dostawał takich zawrotów głowy że nie mógł utrzymać się na nogach. Może zwykły człowieka nie jest na to wszystko tak wyczulony ale jeżeli podliczyć te wszystkie fale które na nas oddziaływują to na pewno nie jest to dla nas korzystne. Wiadomo że ludzie wypierają to co jest dla nich nie wygodne

  • mozilla007

   Oj to prawda i ludzie strasznie boją się szpiegowania na dzień dzisiejszy, a dobrowolnie oddają dane korzystając z Windowsa i Facebooka. Tez paranoja.

  • Piotr Zet

   Podejrzewam, że prędzej umrzesz od smogu czy chemii która jest w jedzeniu niż od fal elektomagnetycznych. W Japonii normy są kilkaset razy wyższe niż w Polsce,a ludzie żyją najdłużej na świecie.

 • Demoll

  Autor to chyba małoletni bo gowno wie i o tym mówię, skoro powołuje się na prawdziwych naukowców to dziwne ze nie widzi różnicy w nadajnikach jednostronych i nadajnikach dwokierunkowych z czego jeden nosi przy głowie. Typowy gowniarz bez żadnej wiedzy technicznej zabiera głos w sprawach o jakich nie ma pojęcia. Proponuję poczytać chociaż o falach elektromagnetycznych technologi jej transmisji.

  • Piotr Zet

   Czyli twierdzisz, że te fale są bardzo szkodliwe dla człowieka?

 • Radek

  Proszę o nie zrównywanie Wyznawców Latającego Potwora Sphagetti z ludźmi pokroju płaskoziemców i antyszczepionkowców. Dziękuję 🙂

  • fckUeve

   Popieram, Religia latającego potwora powstała po to żeby uczyć ludzi tolerancji do innych wyznań, wiec ona ma jakiś sensowny cel.

   • Tomasz Zook Durlej

    Już nie, bardzo piękny przykład tego jak niezły pomysł pod wpływem durnoty ludzkiej powoli zdumienie się w typową religię. Będzie można pisać o tym prace doktorskie.

 • Donald

  To o czym pisze autor tekstu to jest całe sedno sprawy o której może wiedzą lub co gorsza nie chcą wiedzieć nie dopuszczają takiej myśli bo musieli by przestać oglądać telewizję czy tez na przykład używać mikrofalówek. Już ten fragment jest całym sednem całej sprawy a może wypadało by napisać ich problemem: „Problem w tym, że na częstotliwości, którą w przyszłości zajmie 5G obecnie działa telewizja DVB-T, w Łodzi i Kielcach działają nadajniki o mocy 150 kW, komunikacja jednostronna pozwala na wykorzystanie takich mocy. Z jakiegoś powodu nikt nie czepia się telewizji, a stacji bazowych sieci komórkowych o śmiesznie małych mocach. Nikt też nie pamięta o kineskopach i promieniowaniu wytwarzanym przez działo elektronowe, złe jest tylko 5G.” Już tylko ten fragment wytrąca ich argumenty wzięte z przysłowiowego sufitu. Dodam tylko że są nadajniki o mocy 100 kW, 50 kW, jest ich trochę. Niech sobie wejdą na stronę https://telewizja-cyfrowa.com/nadajniki/ To zobaczą z jaką mocą nadają nadajniki naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T.

  • Roman Koman

   Dokładnie ja mieszkam 3km od RTCN Piaski, trzy z czterech multimleksow nadają mocą 100kW do tego dochodza stacje radiowe z mocą od 30 do 90kW i do tego jeszcze nadajniki sieci komórkowych (GSM, UMTS i LTE), dostarczycieli internetu radiowego o radiu cyfrowym który też nadaje nie wspomnę 😉 takimi sprawami można się zajmować 😉 dodam że RTCN Piaski sieje swoim zasięgiem radiowym i Telewizyjnym prawie na całe województwo lubelskie i fragmenty województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego i podlaskiego. Jest jednym z najwyższych obiektów w Polsce.

  • Adrian Kowalski

   Miałem już pisać, że autor musiał się pomylić tutaj, ale poczytałem trochę o 5G i mikrofalach i okazuje się, że rzeczywiście. Trochę to dziwne, że nowy system dostaje częstotliwość, która jest już zarezerwowana dla innego. No ale pomijając to, pisanie tylko o tej częstotliwości, to jest duże niedopowiedzenie. Częstotliwość 700 MHz w sieci 5G ma być odpowiednikiem częstotliwości 800 MHz LTE, czyli używanej na obszarze o niedużej zabudowie. Częstotliwości poniżej 1 GHz najlepiej się do tego nadają.
   Jeśli chodzi o częstotliwość, która będzie używana dla obszarów miejskich, to nie jest jeszcze ostatecznie określona. Trwają różne testy. Według wikipedii w haśle 5G po angielsku technologia 5G zakłada używanie częstotliwości do 6 GHz i od 24 do 86 GHz, w europie prawdopodobnie mają być używane częstotliwości 24,25–27,5 GHz. Dopiero przy tak wysokich częstotliwościach udaje się spełnić założenia jakie zostały postawione przed siecią 5G przez komisję europejską, a dokładniej chodzi o ilość jednocześnie połączonych urządzeń do stacji bazowej.
   No i podsumowując, wiadomo, że częstotliwość ma znaczenie. Nie chcę zabrzmieć jak ci co sieją herezje na temat 5G, ale napiszę coś na temat podgrzewania jedzenia w mikrofalówce. W domowych mikrofalówkach używana jest częstotliwość 2,45 GHz i przy takiej częstotliwości mikrofale wnikają w głąb dania „jedynie” na głębokość 1 cm. Jeśli danie jest grubsze, to ogrzewanie głębszych partii następuje przez ogrzanie od części zewnętrznych. Czym wyższa częstotliwość, tym głębsze wnikanie mikrofal.
   I jak do tej pory narzekania na 5G były dla mnie śmieszne, tak teraz trochę zwątpiłem.

   • Donald

    Napiszę tak a mianowicie. Zadajmy sobie również pytanie na temat linii wysokiego napięcia o najwyższych wartościach przesyłanego prądu i właśnie na temat tych niby nie szkodliwych kuchenek mikrofalowych, już piszę o co mi chodzi i co mam na myśli. A mianowicie mój wujek miał wszczepiany stymulator ostatnio i jak by tego było mało mieszka (za nie długo będzie to czas przeszły) w odległości od 100 do 130 metrów od tej że linii która jest linią o przesyle prądu o największej mocy (niestety tak za PRLu budowano bloki) Musiał się również pozbyć właśnie tej że mikrofalówki i co jest jeszcze ważne nie wolno mu obsługiwać elektrycznych urządzeń itd. ponieważ powodowało to rozstrojenie, czy też zakłócenie pracy tego stymulatora a co najdziwniejsze że może używać telefonu (smartfona z włączonym LTE) pod warunkiem że nie będzie go trzymał po stronie serca czy to w kieszeni cały czas czy trzymał w lewej ręce nie bliżej niż 25 centymetrów, najbezpieczniejsza odległość to minimum 30 cm dla zachowania bezpieczeństwa. Wujek pod tym względem nie jest jedynym, znam również kilka innych osób, których to dotyczy. Więc teraz jest pytanie jak to się ma do tego wszystkiego o czym mówią, piszą przeciwnicy technologii 5G, już nie wspominając tych co są przeciwko stacjom telefonii komórkowej które działają już obecnie w 4G LTE, 3G, 2G, wręcz w ogóle przeciw wszystkiemu co ma z tym związek z telefoniom komórkowym, przecież to zabija (a gdy jest konieczność wezwania pogotowia, straży pożarnej, policji to przeklinanie i mówienie co to za operator/operatorzy że nie ma zasięgu i nie można wezwać na przykład karetki i później czasem ci sami robią protest że operator ich pozbawia zasięgu a wcześniej spowodowali że operator musiał wyłączyć stację bazową, nadajnik) Ja bym im radził by wszystko co ma związek z telewizją, radiem w tym z krótkofalówkami, prądem by domy odłączyli od prądu i tak dalej, najlepiej by wyrzucili, wówczas będą czuli się bezpieczniejsi. Wiem że to brzmi ironicznie co dla niektórych to co napisałem na końcu ale na takie myślenie niektórych ludzi nic mi innego nie przychodzi do głowy.

    ps.

    Jeżeli ktoś tym co napisałem poczuł się urażony, przepraszam nie było to moją intencją, zamiarem.

 • Maru54

  To z powtarzanymi kłamstwami jest od Goebbelsa jeśli się nie mylę

  • sloxn

   Tak, Goebbelsa. Ciekawe, czy autor przywołał Kolonkę, bo nie wypadało powoływać się nazistę czy to jednak brak wiedzy (?)

 • sloxn

  Z tym Kolonko to żart?

  • fckUeve

   kto to Kolonko, czy co to?