[SPT #52] Składane Oppo, koszmarna Xperia 1, świetny wynik iOS 12

mm Adam Lulek Artykuły 2019-03-03

Kolejny tydzień się kończy, zatem przyszedł czas na SPT. Znajdziecie tu najbardziej interesujące newsy minionych siedmiu dni przedstawione w sposób subiektywny. Zapraszam do lektury.

Pochwała

Składany smartfon Oppo. Cieszy mnie fakt, że coraz więcej producentów chwali się tego typu urządzeniami. Do stawki, dołączyło Oppo, które nieoficjalnie pokazało sprzęt bardzo podobny do Huawei Mate X. Wydaje mi się, że urządzenie Huawei jest jednak bardziej „bezramkowe” i jednak ładniejsze. Myślę też, że propozycja Oppo będzie trochę tańsza od konkurencyjnych.

Świetny wynik iOS 12. Wiadomo, że Apple stoi za sprzętem i oprogramowaniem, jednak mimo wszystko dane dotyczące iOS 12 są do pozazdroszczenia.

Honor Magic 2 3D. Cieszy fakt, że powoli, ale sukcesywnie urządzenia z Androidem otrzymują skanowanie twarzy w 3D. Następnym sprzętem ze wsparciem tej technologii będzie Honor Magic 2. Dziwi mnie fakt, że funkcji tej nie zobaczyliśmy w Galaxy S10 i S10+ oraz nie zobaczymy w Huawei P30 Pro.

Krytyka

Xperia 1. Ten smartfon zdążyłem już skrytykować w tekście o kitachMWC. Według mnie Xperia 1 to istny koszmarek, który przypomina pilot do telewizora. Jestem rozczarowany, jak po genialnej Xperii XZ3 Sony mogło pokazać coś takiego. Ze względu na nietypowy ekran o proporcjach 21:9, śmiem twierdzić, że obsługa górnej części wyświetlacza będzie również problemowa. Już teraz sięganie kciukiem do góry w ekranach 18:9 (czy 16:9) bywa kłopotliwe. Zamontowanie baterii o pojemności 3300 mAh we flagowcu, nie wróży niczego dobrego. Ja rozumiem, że ogniwo to nie wszystko, jednak już na start można spodziewać się gorszych rezultatów w stosunku do konkurencji, która ma akumulatory o pojemnościach 4100-4200 mAh. Do tego należy dodać prehistoryczny skaner linii papilarnych – umieszczony na krawędzi urządzenia – witamy w 2016-2017 roku.

Galaxy S8 z Android Pie. Jak to mówią: lepiej późno niż wcale. Jednak jak na firmę, która produkuje najpopularniejsze flagowce z Androidem, okres wydania aktualizacji dla Galaxy S8 jest niesatysfakcjonujący. Użytkownicy popularnej „es ósemki” swoje musieli odczekać…

Smartfon Energizer. Zawsze byłem zdania, że wolę grubsze urządzenia z bardziej pojemną baterią. Jednak to, co zobaczyłem w przypadku Energizera Power Max P18K Pro, mnie poraziło. Jestem w szoku, że ktokolwiek wpadł na pomysł montowania baterii o pojemności 18000 mAh. Dziwi mnie, że grubość urządzenia wynosi aż 18 mm. W ramach ciekawostki – to prawie tyle, co składanego Galaxy Fold, więc można porównać, jak grube będzie urządzenie po złożeniu.

OnePlus 7 bez bezprzewodowego ładowania. Mamy 2019, a OnePlus nadal się upiera, że ładowanie bezprzewodowe jest wolne. Faktycznie, jeśli firma nie dysponuje odpowiednią technologią, to może to się okazać niewypałem. Konkurencja jednak nie śpi, a Huawei oferuje ładowarki bezprzewodowe, które ładują smartfon naprawdę szybko. • Piotr Zet

  Portal wróżka.com.pl dalej w formie. Nie ma to jak oceniać czas pracy na baterii nie mając nawet telefonu w dłoni. Co do czytnika lini papilarnych najlepiej właśnie jak umieszczony jest z boku ewentualnie pod ekranem więc jaka tu prehistoria? Nie było się czego czepić?

  • Tadeusz Donald

   Nie, to inni ludzie się nie znają, orientują bo nie byli w przyszłości, to autor jest z powrotu do przyszłości, właśnie wrócił. A tak serio to po prostu nie miał się czego czepić przez cały dzień więc padło na to i nie tylko. Na przykład jeszcze na kwestie ładowania.

 • Tadeusz Donald

  Nie rozumiem tych ludzi co krytykują coś czego nawet jeszcze nie mieli w ręce, więc mam pytanie retoryczne do autora tekstu. Czy miałeś telefon Xperie 1 w ręku nie mówiąc już o kilku dniach? Widać że nie miałeś, więc jaki jest Twój profesjonalizm, obiektywizm w pisaniu rzetelnie artykułów (bo to jest przecież artykuł a nie blog osobisty) już biorąc tylko pod uwagę ten fragment, odpowiedź – żaden.

 • stark2991

  Świetny wynik iOS 12.

  Czyżby? Porównajmy to może do adaptacji Androida Pie na telefonach z serii Pixel? Myślę, że nie byłoby dużych różnic.

  OnePlus nadal się upiera, że ładowanie bezprzewodowe jest wolne

  Bo jest wolne. Ładowanie indukcyjne w Huawei to 15W (18W w nadchodzącym P30?), podczas gdy po kablu ta sama firma w Mate X daje 55W. OnePlus w 6T daje 30W, a myślę że kwestią czasu jest 50W. Z czym więc do ludzi?

 • stark2991

  Świetny wynik iOS 12.

  Czyżby? Porównajmy to może do adaptacji Androida Pie na telefonach z serii Pixel? Myślę, że nie byłoby dużych różnic.

  OnePlus nadal się upiera, że ładowanie bezprzewodowe jest wolne

  Bo jest wolne. Ładowanie indukcyjne w Huawei to 15W (18W w nadchodzącym P30?), podczas gdy po kablu ta sama firma w Mate X daje 55W. OnePlus w 6T daje 30W, a myślę że kwestią czasu jest 50W. Z czym więc do ludzi?

 • amigib

  Chwila panie redaktorz(yno), akurat czytnik z boku jest git, nawet Samsung zaczął go zrzynać a czytniki w ekranie póki co działają tak se. Poza tym nie szpeci telefonu. Reszta to by się zgadzało, ten nowy soniak wygląda conajmniej dziwnie.

 • Piotr “Piter” Jankowski

  Xperia 1 to typowy baton brzydal pilot tv. Masakra bleeee

 • Serim

  3300 w wykonaniu Sony to jakieś 4kmah od Samsunga, stamina i optymalizacja nie mówiąc już o nakładce. Sony praktycznie jej niema samsung ma one UI czy jak mu tam przeładowanie niepotrzebnymi aplikacjami które wciągają baterie nosem przecież od z3+ do xz2 Sony miało z boku skaner

 • macieka82

  Koszmarek to się pewnie pokazuje w lustrze, gdy jesteś przed nim 😝
  Sony niestety latami dochodzi do aktualnych standardów.
  Wk..ia mnie tylko bateria! Za to wygląd to kwestia gustu, i w tym przypadku Sony zawsze mi się podobały.
  Od Xperii Z2 mam Samsungi. Dlaczego wtedy potrafili włożyć największą baterię 3200 mAh, a po tylu latach całe 3330, czyli chyba najmniejsza? 🤯🤯🤯

 • Nałogowy komentujący

  Czytnik z boku jest dużo wygodniejszy od tego z tyłu, szczególnie gdy telefon leży na biurku lub jest w uchwycie tak że nie ma co narzekać. Wiadomo ten w wyświetlaczu nowocześniejszy ale technologia jest jeszcze niedopracowana i widać woleli nie ryzykować.

  • Darkness

   No wiadome, że z boku urządzenia jest lepszy niż z tyłu i tak nie szpeci urządzenia, ale w ekranie jest jeszcze lepszy.

   • Lepszy i wolniejszy 😅

    • stark2991

     W S10 jest szybki

     • Owszem, jest najszybszy z tych pod ekranem, są szybsze od niego na rynku ale nie ma co debatowac o te milisekundy 🙂

     • stark2991

      Jak na 1. generację to myślę, że jest bardzo dobrze 🙂

     • stark2991

      Jak na 1. generację to myślę, że jest bardzo dobrze 🙂

 • Darkness

  Mi tam Xperia 1 bardzo się podoba, gdyby od razu wprowadzili przedsprzedaż to pewnie wybrałbym Xperie 1 zamiast S10+.
  Szkoda tylko, że bateria ma tylko 3330 mAh, a skaner linii papilarnych jest z boku urządzenia, wolałbym żeby był w ekranie, ale ten skaner akurat idzie jakoś przeżyć.

  • Piotr “Piter” Jankowski

   Dlatego kupiles S10+x