kalendarz

[Sprzed dekady] Premiera standardu SDXC i „zegarkofonu” LG, HTC Diamond z Androidem

3 minuty czytania
Komentarze

Jak co tydzień zbieramy dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmiemy się newsami od 31 grudnia 2008 do 6 stycznia 2009 roku.

Premiera standardu SDXC

10 lat temu stowarzyszenie SD Card Association poinformowało o stworzeniu nowego standardu SDXC. Dla przypomnienia – standard SD oferował maksymalną pojemność 4 GB, choć przeważnie nie tworzono kart większych niż 2 GB. SDHC pozwalało na tworzenie kart od 4 do 16 GB, co było dość znacznym przełomem. Wprowadzony dekadę temu standard SDXC umożliwił produkcję kart pamięci o pojemnościach od 32 GB do 2 TB! Z SDXC korzystamy do dziś i nadal nie wykorzystano potencjału tej technologii. Nie mówię tu tylko o pojemnościach, ale i o transferze danych, który miał wynosić nawet 300 MB/s. Tworzenie standardu SDXC wspierał Panasonic, zapowiedział on wtedy stworzenie karty pamięci o pojemność 64 GB. Była to pojemność większa niż w przypadku płyty Blue-Ray dual layer, która mieściła 50 GB. Głównym celem kart SDXC było nagrywanie i gromadzenie nagrań w rozdzielczości FullHD, które w swoim czasie były dużym problemem. Niestety, SDXC czekał wiele lat na upowszechnienie się, dopiero od niedawana między innymi telefony oferują obsługę kart o pojemności większej niż 16 GB.

Android 1.0 na HTC Diamond

Dziś coraz rzadziej słyszy się o custom romach. Producenci często całkowicie blokują bootloadery uniemożliwiając jakiekolwiek zabawy z oprogramowaniem, na rynku pozostały 2 systemy operacyjne, nie ma nawet miejsca dla ambitnych projektów. Kiedyś było inaczej, przeniesienie na telefon X systemu z telefonu Y było czymś bardziej powszechnym. Wiele takich projektów powstało właśnie na bazie Androida. Deweloperzy dostali otwarty system, który dostępny był na tylko na jednym urządzeniu. Na rynku było mnóstwo PDA z Windowsem Mobile, który nie należał do tych dobrze zabezpieczonych. Deweloperzy wzięli się do pracy i szybko zaczęły pojawiać się porty Androida na telefony z Windowsem. W ten sposób Androida w wersji 1.0 otrzymał np. widoczny na powyższym zdjęciu HTC Diamond. Był to tak naprawdę początek, w późniejszych latach Android był rozwijany na np. HTC HD2, powstawały porty dla skanerów Motoroli przeznaczonych do pracy w magazynach, ale to już inna historia.

Premiera zegarkofonu LG GD910

Mogłoby wydawać się, że smartwatche to współczesny wynalazek, ale nie ma nic bardziej mylnego. Już dekadę temu pojawiały się tego typu konstrukcje, jedne z najbardziej zaawansowanych miało w swojej ofercie LG. Dokładnie 10 lat temu LG zaprezentowało smartwatch zwany wtedy zegarkofonem o oznaczeniu GD910. Specyfikacja tego urządzenia prezentowała się następująco:

  • Wyświetlacz: 1,43″, 128×160 px, dotykowy
  • Pamięć wbudowana: 80 MB
  • Bateria: 480 mAh
  • Aparat: VGA
  • Łączność: HSDPA, Bluetooth 2.0 z A2DP, USB

W sumie nie ma nawet czego wymieniać. Smartwatch LG miał funkcję, której nie mają nawet współczesne zegarki – urządzenie wyposażone było w moduł HSDPA osiągający 7,2 Mbps oraz kamerę VGA, co pozwalało na prowadzenie wideorozmów. Zegarek na ręce klientów trafił dopiero w trzecim kwartale 2009 roku.

Zobacz też:

Motyw