kalendarz

[Sprzed dekady] Premiera dotykowej Nokii 6208 i LG KS660

3 minuty czytania
Komentarze

Jak co tydzień zbieramy dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmiemy się newsami od 24 do 30 grudnia 2008 roku.

Ile SMS-ów wysłaliśmy w święta 10 lat temu?

10 lat temu SMS-y były niezwykle popularną formą komunikacji. Nie było wtedy Messengera, w Polsce nadal królowało GG, ale nikt nie chciał płacić za wersję mobilną. W święta bardzo często wysyłało się SMS-ami życzenia, co znacznie odbijało się na statystykach operatorów. W tamtym czasie telekomy bardzo chętnie chwaliły się statystykami z tych dni, de facto pokazywało to ich potęgę. Jak więc te statystyki wyglądały? Orange w czasie świąt przesłał 288 milionów wiadomości, Plus 280 milionów a Era 380 milionów. Ile wiadomości wysłali abonenci Play? Tego nie wiemy, ponieważ operator uznał, że konkurowanie z gigantami nie ma sensu i nie opublikował danych. Wszyscy operatorzy pochwalili się, że w porównaniu z 2007 rokiem odnotowano wzrost ilości wysłanych wiadomości. Niska była popularność MMS-ów, w przypadku Ery przesłano jedynie 2 miliony wiadomości multimedialnych.

Premiera dotykowej Nokii 6208

Rok 2008 był jednym z ostatnich dla ery klasycznych telefonów. Coraz częściej zastępowały je urządzenia dotykowe z lub bez klawiatury. Był to okres przejściowy między klasycznymi komórkami a smartfonami, każdy producent próbował wybić swoją wizję telefonu przyszłości. Powstało wiele nietypowych urządzeń, w tym Nokia 6208. Zaprezentowane dekadę temu urządzenie było klasyczną komórką z ekranem dotykowym. Model 6208 nie wyróżniał się niczym, była to zwykła, bardzo przeciętna komórka. Działa pod kontrolą interfejsu Series 40, oferowała między innymi aparat 3,2 Mpx, 3G, wyświetlacz 2,4 ” 240×320 px i bluetooth 2.0. Cała nowość polegała na zamontowanym oporowym panelu dotykowym i dołączonym rysiku. Odnośnie rysika w swoim czasie żartowano, że można wykorzystać go jako otwieracz do piwa. Urządzenie dostępne było tylko na rynku chińskim.

Sony Ericsson zapowiedział nową Xperię

Sony Ericsson

Sony Ericsson poinformował, że rozpoczął prace nad nowym modelem z serii Xperia. Telefon ten miał działać o dziwo nie na Androidzie, a na systemie Windows Mobile, który nadal był znacznie lepszym rozwiązaniem od ówczesnego Androida. Sony Ericsson nie miał zamiaru stworzyć Xperii X2 samodzielnie. Model X1 stworzyło HTC, jednak za X2 miała odpowiadać mało znana firma Mobinnova. Skąd ta zmiana? Można się domyślać, że HTC po premierze modelu Dream stało się dla Sony Ericssona potężnym konkurentem i spółka nie chciała go wspierać. Warto wspomnieć, że firma Mobinnova po nawiązaniu współpracy z Sony Ericssonem sama wydała smartfon ICE.

Premiera LG KS660

LG we wspomnianym okresie przejściowym między smartfonami a zwykłymi komórkami prezentowało coś, co naprawdę nie pasowało do żadnej z tych grup. LG KS660 wyglądał jak smartfon, ale nie miał żadnej ze smartfonowych funkcji. Pod dużym, mającym 3″ wyświetlaczem zabrakło choćby WiFi czy modułu 3G. Plusem był aparat 5 Mpx potrafiący nagrywać filmy w 120 klatkach na sekundę i DualSIM, czym bardzo mocno chwalił się producent. Co prawda DualSIM nie było nowością (szczególnie w Chinach), ale nie był to też standard tak jak dziś.

Zobacz też:

Motyw