ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Deepfake to poważne zagrożenie

Fake news to pikuś. Deepfake, wielki brat i sztuczna inteligencja to nowe trendy

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

W 2018 roku wyrażenia „AI” i „Blockchain” były najgorętszymi hasłami technologicznymi. Szczególnie to pierwsze – sztuczna inteligencja stanie się coraz bardziej widoczna w życiu codziennym. To, co firmy nazywają AI działa niewidocznie „za” naszymi smartfonami i wieloma innymi urządzeniami, chociaż trudno to zauważyć. Niżej wymienione trendy, jak np. deepfake mogą zdominować 2019 rok.

Sztuczna inteligencja zdominuje chatboty

Chatboty nie są całkiem nowe, ponieważ firmy używają ich już od kilku lat. Angażowanie się klienta w rozmowę z chatbotem było zwykle bezsensownym ćwiczeniem frustracji, ponieważ bot wypisywał te same bezsensowne odpowiedzi. W 2019 r. obsługa klienta zasilana sztuczną inteligencją stanie się jednak bardziej wyrafinowana. Chatboty przyszłości będą lepiej czatować i zrobią to z ludzką twarzą lub ludzkim głosem. Przykładowo wirtualne asystentki wykorzystają Deep Learning, aby pomagać klientom w rozwiązywaniu problemów. Co więcej, będą one mogły być wyświetlone jako kobiety, która w czasie rozmowy użyją gesów i pokażą różne wyrazy twarzy. Jednak najważniejsze stanie się trafne rozwiązywanie problemów klientów.

Rozpoznawanie mowy stanie się normalne

Rok 2018 był okresem, w którym Amazon Alexa, Google Home i Assistant oraz Siri od Apple stały się jeszcze bardziej powszechne. Niektórzy z asystentów już mają odpowiedni zestaw umiejętności, dzięki którym są w stanie komunikować się z użytkownikiem. Jednak w 2019 roku oczekuje się, że będą oni mogli rozpoznawać mowę. Przewiduje się, że do 2019 r. 66,6 mln Amerykanów skorzysta z technologii rozpoznawania mowy lub głosu, a firmy będą chciały na tym zarobić.

Dzięki AI możesz sprawniej wyszukiwać w Internecie, sprawdzać pogodę i harmonogramy oraz robić zakupy za pomocą głosu. Sterowanie głosowe jest już dostępne w oświetleniu, telewizorach, nagłośnieniu, samochodach, a nawet mikrofalach. Liczba urządzeń, które można kontrolować w ten sposób zwiększy się w tym roku.

Przydatność asystentów głosowych wynika z postępów w przetwarzaniu języka naturalnego. Maszyny uczą się zarówno rozumienia, jak i generowania ludzkiego języka. Z uwagi na to, że coraz więcej danych jest analizowanych i uczonych przez maszyny, będą one lepiej radzić sobie z trudnościami takimi jak niuanse, podteksty i akcenty. W końcu kiedyś niemal idealnie będą naśladować ludzi.

Wielki brat czyli rozpoznawanie obrazu i twarzy

W minionym roku fani urządzeń mobilnych zostali zbombardowani funkcjami rozpoznawania twarzy w smartfonach. Ponadto urządzenia mobilne są w stanie zidentyfikować obrazy np. dzięki aplikacji Google Lens. Pozwala ona rozpoznać obiekt i przekazać informacje na jego temat w czasie rzeczywistym.

Rozpoznawanie obrazu jest również niezbędne do wzmocnienia samojezdnych samochodów przyszłości, a także autonomicznych robotów i następnej generacji okularów AR, ale ma również dużą ciemną stronę. Oczywiście siły bezpieczeństwa są bardzo zainteresowane rozpoznawaniem i śledzeniem ludzkich twarzy, co już wywołało kontrowersje w Chinach. Technologia ta została bowiem użyta do prześladowania mniejszości i dysydentów. Rozpoznanie twarzy w egzekwowaniu prawa jest testowane w krajach zachodnich, ostatnio w Wielkiej Brytanii. Powoli próby doprowadzą do pełnego wdrożenia technologii, a społeczeństwo będzie musiało się przyzwyczaić, że twarze są skanowane i kontrolowane.

Zobacz także: Zamiana iOSa na Androida może być koszmarem

Deepfake – nie będziesz w stanie zaufać temu, co widzisz

Być może jeszcze bardziej problematycznym zagadnieniem niż rozpoznawanie obrazu jest manipulacja obrazem czyli tzw. deepfake. Projektanci graficzni, animatorzy, studia filmowe i artyści wizualni będą zachwyceni możliwością przedstawiania ludzi i obiektów z perfekcyjnym realizmem, co może powodować problemy. W 2018 r. pojawiły się obawy dotyczące deepfake, w których sieci neuronowe zostały wykorzystane do zamiany twarzy aktorów z innymi w filmach. Dzięki AI powstała nowa fala niepokojącego, fałszywego porno z celebrytami, ale także bardziej radosna twórczość jak na przykład wstawienie Nicholasa Cage’a w różne role w filmach.

Jedną z najlepszych ilustracji tego, w jaki sposób połączenie uczenia maszynowego umożliwia fałszowanie głosu i obrazu została przedstawiona na poniższym wideo.

Jeśli sądzisz, że fake news „były złe”, to poczekaj na deepfake i filmy z udziałem polityków i celebrytów. Będą oni przekazywali czy też rozpowszechniali informacje nieprawdziwe. Oczywiście uczenie maszynowe może być również użyte do analizy potencjalnych fałszywych filmów i obrazów.

Sztuczna inteligencja poprawi nasze zdrowie i być może uratuje życie

Mimo, że najnowsze gadżety konsumenckie mogą zachwycać nas nowymi inteligentnymi funkcjami, największą korzyścią, jaką wielu z nas chce uzyskać dzięki sztucznej inteligencji w 2019 roku, jest ratowanie naszego życia, a przynajmniej poprawa zdrowia. Wszystko to dzięki uczeniu maszynowemu i sztucznej inteligencji.

Takie firmy jak Google, Microsoft, Amazon i Facebook inwestują pieniądze w cyfrową technologię medyczną, a nadrzędną filozofią jest to, że zapobieganie jest lepsze niż leczenie. Szacowana ilość czasu potrzebnego lekarzowi-człowiekowi, aby był na bieżąco z wiedzą medyczną to 160 godzin tygodniowo. AI może to zrobić w niemal ułamek czasu, a także przeszukiwać miliony baz pacjentów z prędkością błyskawicy i uczyć się związków między objawami a chorobą, co daje wyższą dokładność dla diagnozy. Sztuczna inteligencja może również skuteczniej skanować siatkówkę, aby rozpoznać wczesne objawy nadejścia ślepoty, a nawet pomóc sparaliżowanym osobom w ponownym mówieniu.

Źródło: androidpit

Sprawdź najnowsze wpisy