kalendarz

[Sprzed dekady] Początek końca marki Era

3 minuty czytania
Komentarze

Jak co tydzień zbieramy dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmiemy się newsami od 10 do 16 grudnia 2008 roku.

Początek końca marki Era

era

Pamiętacie jeszcze markę Era? Był to pierwszy polski operator, firma miała długa historię, jako pierwsza w Polsce np. uruchomiła pakietową transmisję danych (co przypominano podczas połączenia z czymś w rodzaju automatycznego biura obsługi) oraz również jako pierwsza uruchomiła sieć 3G. W 2010 roku Era została uznana za najcenniejszą markę w Polsce, wyceniano ją na 1,4 mld złotych. Wróćmy jednak do doku 2008, kiedy to prezes PTC – Klaus Hartmann zapowiedział pracownikom rebranding spółki. Początkowo miało do tego dojść już w 2006 roku, kiedy to Deutsche Telekom przejęło kontrolę na PTC. Doszło jednak do sporu, przez co cały proces trzeba było odłożyć w czasie. Ostatecznie marka znikła dopiero w 2011 roku, zastąpił ją T-mobile. Powód był prosty – chciano w ten sposób wzmocnić tę drugą markę.

iPhone Nano?

iPhone Nano

Czasem w sieci pojawiają się plotki, które nigdy się nie sprawdzają. Tak było np. z iPhone’em Nano. Plotki pojawiały się od dawna, sam opisywałem rzekomego iPhone’a mini, który nigdy przecież nie powstał. Tymczasem dekadę temu serwis iDeals stwierdził, że znalazł dowód na istnienie iPhone’a Nano. Dowodem tym był szkic pokrowca XSKN dla tego telefonu. Telefon ten miał rzekomo zadebiutować 5 stycznia 2009 roku w San Francisco podczas Macworld 2009. Czas to zweryfikował…

HTC Dream bez blokad

htc dream

Google z uwagi na potrzeby programistów stworzyło deweloperską wersje HTC Dream. Sam odblokowany telefon kosztował 399 dolarów, konieczne było też wykupienie konta deweloperskiego za 25 dolarów. W zamian dostawaliśmy urządzenie bez blokady SIM-lock i z odblokowanym bootloaderem umożliwiającym instalację innego systemu. Wiązało się to też z pewna wadą, telefony te miały problemy z kupowaniem aplikacji w Android Market. Deweloperski HTC Dream był dostępny między innymi w Polsce.

Czytaj dalej: Android bez blokady SIM ani Firmware

Sony Ericsson zapowiedział telefon z Androidem

Sony Ericsson

Do wojny o kawałek Androidowego tortu wystartował także Sony Ericsson. Producent dołączył do Open Handset Alliance i zapowiedział stworzenie telefonu z Androidem. Urządzenie miało należeć do górnej półki cenowej, premiera była planowana na drugą połowę 2009 roku. Telefonem tym została Xperia X10, która zadebiutowała rok później, ale o tym innym razem.

LG zaprezentowało chip obsługujący LTE

Historia ponownie zatoczyła koło. Dziś producenci nieśmiało prezentują możliwości sieci 5G, dekadę temu identyczna sytuacja dotyczyła LTE. W grudniu 2008 roku LG zaprezentowało własny chip obsługujący sieć LTE. Pokaz zadziwił wszystkich, moduł „wyciągnął” 60 Mbps przy pobieraniu danych, technicznie pozwalał na 100 Mbps. Tymczasem większość telefonów miała do dyspozycji archaiczne chipy HSDPA osiągające teoretycznie 7,2 Mbps. Układ był testowany na telefonie z Windows Mobile, system ten chyba nigdy nie doczekał się masowego urządzenia wspierającego LTE, przed samą premierą nowej technologii został uśmiercony.

Zobacz też:

Motyw