Jak co tydzień zbieramy dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmiemy się newsami od 19 do 25 listopada 2008 roku.

Najczęściej wyrzucane telefony 10 lat temu

smartphones

Żaden telefon nie jest wieczny, zawsze w pewnym momencie staje się przestarzały i decydujemy się na jego utylizację. No prawie zawsze, ale o tym później. Obecnie telefony za przestarzałe uznajemy nawet po dwóch latach, przecież nowsza generacja ma 5 aparatów, ekrany 18×9 oraz 4 GB RAM. Jak to wyglądało dekadę temu? Otóż według firmy ReCelluar najczęściej wyrzucanym telefonem została Nokia 6010. Model ten w tamtym czasie miał zaledwie 4 lata, nawet jak na klasyczną komórkę był przestarzały. Drugie miejsce to Motorola RAZR V3, która choć była tak samo stara, to oferowała znacznie więcej i była bardzo chwalona. Podium zamykał sprzedawany 5 lat wcześniej wyłącznie w sieci Verizon LG VX4500. Zagadką były kolejne 2 miejsca, które zajęły Motorole V3m i C139, mające w tamtym czasie około 2 lata. Dlaczego tak szybko były wyrzucane? Nie udało mi się odnaleźć kolejnych pozycji, wiem tylko, że w pierwszej dziesiątce nie było telefonów Sony Ericssona. Cały ten ranking prawdopodobnie nijak ma się do naszego kraju, ponieważ u nas telefonów zazwyczaj się nie wyrzuca a chowa do szuflady, zawsze może się przecież przydać.

Android na BeagleBoard

Zanim Android trafił na drugie wprowadzone do sprzedaży urządzenie zabrali się za niego deweloperzy. W ten sposób Androida przeportowano na minikomputer BeagleBoard. Warto przypomnieć specyfikację urządzenia:

 • CPU: TI OMAP3530 720 MHz
 • RAM: 128 MB
 • NAND: 256 MB
 • Złącza: HDMI, S-Video, USB2.0 OTG, DVI-D, JTAG, SD, RS232
 • Wymiary: 3×3″
 • Cena: 149 dolarów

To wydarzenie było bez wątpienia ważne dla programistów, ponieważ była to druga metoda na testowanie aplikacji tworzonych pod Androida, wcześniej mieli do dyspozycji tylko emulator. Dla przypomnienia – równo dekadę temu HTC nie nadążało z produkcją modelu Dream, był on dostępny tylko w wybranych państwach.

Czytaj dalej: Android sportowany na BeagleBoard

Kodak pozwał Samsunga i LG

Dekadę temu firma Eastman Kodak pozwała Samsunga i LG za bezprawne wykorzystanie patentów związanych z wykonywaniem zdjęć, kompresją oraz ich przechowywaniem. Nie każdy o tym wie, ale to Kodak zapoczątkował erę aparatów cyfrowych, jednak na skutek błędów w zarządzaniu odłożyli ten rynek na dalszy plan. Tradycyjnie producenci elektroniki nie przyznali się do winy, jednak umowę z Kodakiem wcześniej podpisał między innymi Panasonic, Motorola, Nokia, Olympus, Sanyo, Sharp, Sony i Sony Ericsson.

Premiera Nokii 6260 Slide

Nokia w swoim czasie mocno inwestowała w Symbiana i to właśnie ten system miały topowe urządzenia fińskiego producenta. Wyjątkiem od reguły była Nokia 6260 Slide, która mogła pochwalić się jedynie standardowym oprogramowaniem S40. Co oferował ten telefon?

 • Wyświetlacz: 2,4″, 320×480 px
 • Aparat: 5 Mpx, optyka Carl Zeiss
 • Pamięć wbudowana: 200 MB + microSD max. 8 GB
 • Łączność: HSDPA max. 10 Mbps, WiFi b/g, GPS, Bluetooth 2.1
 • Bateria: 950 mAh

Telefon został wyceniony na 1160 zł. Czy była to dobra cena za klasyczną komórkę bez Symbiana?

Zobacz też:

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adrian Celej

Fan nowych technologii, Androida i Linuksa. W wolnych chwilach także elektronik-amator.