Nowe smartfony Apple zadebiutowały pod koniec września na rynku. Pierwsze były topowe modele, czyli iPhone XS oraz jego większa wersja – XS Max. Pod koniec października dołączyło do nich jeszcze jedno urządzenie, nieco tańszy iPhone XR. Po bardzo dużych zmianach w tamtym roku, tym razem zobaczyliśmy tak naprawdę kosmetyczne zmiany. Największą nowością wydaje się być większy wyświetlacz w XS Max. Nie ukrywa tego Apple – ten element jest intensywnie pokazywany w materiałach reklamowych. Poza tym większych zmian praktycznie brak. Nowe, bardzo wydajne procesory, ulepszony aparat czy szybsze Face ID nie mają szans zrobić tak dużego wrażenia na klientach jak zeszłoroczny, jubileuszowy iPhone X. 

Zobacz także: Baterie w iPhone – Apple podnosi ceny. Lepiej się pospieszcie!

Apple ma kilka tajemnic

Modelem, który ma trochę podnieść sprzedaż i zachęcić do wymiany użytkowników starszych iPhone’ów ma być XR. Tańsza wersja flagowców. Wygląd tego modelu jest bardzo zbliżony, a różnice w parametrach technicznych mogą być dla większości wręcz niezauważalne. Z drugiej strony nie oszukujmy się – najwięksi fani Apple nie spojrzą na to urządzenie. Oni od momentu premiery pewnie posiadają już iPhone’a XS lub XS Max. Na temat sprzedaży najtańszego, całkowicie nowego telefonu krąży wiele sprzecznych informacji. Analitycy obniżają swoje oczekiwania, a szefowie firmy twierdzą co innego. Na pewno wiele informacji trzeba brać z dużym dystansem. Wystarczy przypomnieć sytuację jaka była rok temu z iPhone’m X. Wielu wieszczyło jego klęskę. Mimo wszystko natłok raportów może sugerować pewne zdarzenia. Może coś jest na rzeczy?

Apple zmienia marketing

Amerykanie wycofali część pracowników działu marketingu z prac nad niektórymi projektami. Teraz ich zadaniem ma być zwiększenie sprzedaży nowych modeli smartfonów. Sytuacja taka nastąpiła pod koniec października – w momencie premiery iPhone XR. Te informacje podaje Mark Gurman z Bloomberga. Raport przytacza dane od osoby, która oczywiście chce pozostać anonimowa. Określa ona sytuację jako dość awaryjną. Może iPhone XS sprzedaje się poniżej oczekiwań? Cena akcji spółki z Cupertino spada ostatnio – od listopada nawet o 17%. Mimo wszystko, najważniejsze powody opisał w swoim artykule Adam. 

Apple i bardziej agresywna kampania

Wprowadzanie na rynek nowych urządzeń jest zdecydowanie inne niż w poprzednich latach. Pokazują to choćby banery na stronie internetowej. Amerykanie informują o promocyjnych, choć bardzo ograniczonych ofertach na swoje smartfony. Mimo wszystko przekaz jest jednak trochę inny niż bywało wcześniej. 

apple

Takie obawy nie są jednak niczym nowym. Po najlepszym kwartale wprowadzenia na rynek smartfonów, później dostawcy zawsze ograniczają produkcję. Apple nie będzie jednak podawało liczby sprzedanych egzemplarzy, dlatego nie dowiemy się jaka jest prawda. Z racji wysokich cen, wyniki finansowe mogą być jak zwykle świetne.

źródło: MacRumors, 9to5mac