apple tv

Szykuje się mocny konkurent dla Chromecasta – nowe Apple TV w drodze

Mariusz Nowak Mariusz Nowak Artykuły

Apple TV jest dostępne na rynku od kilku lat. Przystawka do telewizora nieco zmieniała przez ten czas swój charakter. Urządzenie umożliwia oglądanie różnego rodzaju filmów czy seriali. Możemy korzystać z treści multimedialnych publikowanych w iTunes oraz takich serwisach jak Netflix czy Amazon Prime Video. Oprócz tego, Apple TV umożliwia bezprzewodowe klonowanie ekranu z naszych urządzeń amerykańskiej firmy takich jak komputery Mac, iPhone, iPod Touch czy iPad. Oczywiście, jak w przypadku innych sprzętów firmy z Cupertino, działanie okrojone jest tylko do własnego systemu. Teoretycznie, za pomocą aplikacji zewnętrznych możliwe jest wysyłanie obrazu z komputera z systemem Windows przez Apple TV do telewizora. Z własnego doświadczenia jednak nie polecam Wam tego rozwiązania.

Zobacz także: Można je kochać albo nienawidzić – 10 lat emoji

Jakie modele Apple TV są obecnie dostępne?

Obecnie dostępne mamy dwa. Pierwszy z nich to po prostu Apple TV. W rzeczywistości jest to urządzenie czwartej generacji. Jego sercem jest 64-bitowy procesor A8. Do dyspozycji mamy złącze HDMI 1.4, Ethernet 10, Bluetooth 4.0, odbiornik podczerwieni oraz serwisowe USB-C. Wyjście wideo to 1080p. Model ten dostępny jest w jednej wersji, z dyskiem o pojemności 32 GB. Jego cena w sklepie Apple to 699 złotych. Drugie, nowsze urządzenie piątej generacji to Apple TV 4K. Napędza je znacznie mocniejszy układ A10X Fusion. Dysponuje ono wyjściem wideo 2160p, Dolby Vision oraz HDR10. Kluczowa różnica to oczywiście jakość samego obrazu oraz mniej istotne szczegóły, jak HDMi 2.0. Dostępne są dwie wersje, z pamięcią wbudowaną 32 GB oraz 64 GB. ceny wynoszą odpowiednio 849 złotych i 949 złotych. Wizualnie obydwa urządzenia niczym się nie różnią. Pilot też jest praktycznie taki sam. Ma dotykową powierzchnię, a ładowany jest tak jak iPhone – przez port Lightning. System operacyjny, w które wyposażono Apple TV to tvOS.

apple tv

Apple szykuje tańszą wersję Apple TV

Spółka z Cupertino najwyraźniej zastanawia się nad nowymi możliwościami. Prawdopodobnie powodem jest przyszły debiut nowego serwisu wideo. Obecna przystawka jest stosunkowo drogim urządzeniem, szczególnie w porównaniu do Chromecasta. Według raportów firma pracuje nad konkurentem tego właśnie urządzenia oraz Amazon Fire TV Stick. Realizacja pomysłu na pewno zmieniłaby sytuację na rynku. Dongle to telewizorów rządzą się zupełnie innymi prawami niż smartfony. Sam pilot do obecnej generacji Apple TV jest droższy niż całe urządzenia konkurencji. Może i oferuje ona podstawowe funkcje i mniejszą funkcjonalność niż sprzęt Apple, jednak najważniejszy jest strumieniowy dostęp do Netflixa, Google Play czy Amazon Prime Video. Usługa wideo, firmy Tima Cooka ma zadebiutować w przyszłym roku. Podobno ma być dostępna tylko dla urządzeń Apple – w przeciwieństwie na przykład do Apple Music. Tańsze akcesorium pewnie zwiększyłoby popularność wśród innych użytkowników. Klienci „nadgryzionego jabłka” są chyba przyzwyczajeni do wysokich cen.

źródło: 9to5mac, Apple

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy