ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Apple blokuje liczbę 69

Apple zwiększa pracę nad AI i kupuje interesujący startup

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

Serwis The Information podaje nam bardzo ciekawą informację na temat ostatnich zakupów Apple. Firma Tima Cooka w ostatnim czasie coraz mocniej intensyfikuje prace nad AI. Jeden z ostatnich zakupów firmy zdaje się to potwierdzać.

Zobacz także: iPhone 2019 – Apple szykuje spore zmiany

Apple kupiło interesujący startup

Informacje, których dostarczył nam portal świadczą o zakupie mało znanego startupu Silk Labs. Firma skupiona była na tworzeniu oprogramowania do widzenia maszynowego. Opracowywała też systemy do zarządzania bezpieczeństwem domowym i nadzorem budynków. Według danych, zakup startupu odbył się na przestrzeni ostatnich tygodni. Firma prezentuje podejście, które podziela też Apple. Chodzi o ochronę prywatności użytkownika. Silk Labs, po nieudanej próbie wejścia na rynek rozwiązań związanych z inteligentnym domem, spróbował kolejnego rozwiązania. Tym pomysłem stało się opracowania usług widzenia maszynowego na urządzeniu. Oznacza to przetwarzanie danych bez wysyłania ich do chmury. To idealnie współgra z pomysłami Tima Cooka – Apple zdecydowanie preferuje podobne pomysły. 

Co kupiło Apple? Czym zajmuje się Silk Labs?

Firma nie była dotychczas znana zbyt szeroko. Została założona przez byłego CTO Mozilli, Andreasa Gala. Portfolio produktów zdecydowanie nie zalicza się do imponujących. Wprowadzono na rynek tylko jeden produkt. Był nim inteligentny Hub o nazwie Sense. Urządzenie rozpoznawało twarze osób wchodzących do danego pomieszczenia. Umożliwiało to na przykład uruchamianie aplikacji przypisanych do danego użytkownika. W przypadku, kiedy osoba nie została rozpoznana przez system uruchamiał się system alarmowy, a sam Sense nagrywał obraz. Akcesorium było bardzo ciekawe i mogło łączyć wiele innych części inteligentnego domu, takich jak termostaty, głośniki czy też kamery. Niestety, Sense nie okazał się sukcesem. 

Silk Labs i porażka na Kickstarterze

Pieniądze na rozwój produktu postanowiono zgromadzić za pomocą serwisu Kickstarter. Projekt wystartował w lutym 2016 roku. Sponsorów znalazło się jednak zbyt mało. Silk Labs anulowało start produkcji, a pieniądze zostały zwrócone. W tym roku ogłoszono, że firma zamierza opracować oprogramowanie AI dla innych firm. Strona internetowa startupu zawiera szereg usług wykorzystujących technologię widzenia maszynowego. Należą do nich wykrywanie osób czy rozpoznawanie twarzy. Chodzi o takie zadania jak nadzór budynków, analityka detaliczna oraz bezpieczeństwo w domu. Silk Labs podkreśla, że ich usługi, z uwagi na wykorzystanie zaawansowanych technologii obliczeniowych i szyfrowania są bardziej prywatne niż w przypadku konkurencji. 

Apple i podejście do prywatności

Amerykanie zastosowali podobne zachowania w stosunku do rozwoju AI. Firma podkreśla odmienne zachowania, niż na przykład Google. Craig Federighi, jedna  z najważniejszych postaci w Apple mówi, że analiza danych prowadzona jest na urządzeniach. Firma z Cupertino nie zbiera znacznych ilości danych i nie przetwarza ich w chmurze. Zakup Silk Labs nie był zbyt wielkim wyzwaniem dla Apple. To ponoć tylko $4 miliony.

źródło: The Verge

Sprawdź najnowsze wpisy