ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
emoji

Można je kochać albo nienawidzić – 10 lat emoji

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

Niektórzy uważają je za infantylne i po prostu głupie. Jednak większość chyba nie wyobraża sobie komunikatorów bez nich. Emoji są piktogramami stosowanymi przez użytkowników Internetu. Ich zadanie jest podobne jak emotikon – służą do wyrażania naszych emocji. Jednak nie tylko poprzez wizerunek twarzy. Obejmują także różnego rodzaju przedmioty, miejsca, zwierzęta, rośliny, różnego rodzaju symbole. 

Zobacz także: Czy jest się czego bać? Windows 10 October 2018 Update znowu dostępny

Skąd się wzięły Emoji?

Nazwa „emoji”, oznaczająca „piktogram”, pochodzi od japońskich słów e (jap. 絵 obraz) i moji (jap. 文字 litera). Podobieństwo do angielskiego słowa „emotion” oraz do słowa „emotikon” o podobnym znaczeniu jest przypadkowe. Pierwsze emoji zostały stworzone w 1998 lub 1999 roku przez japońskiego projektanta Shigetaki Kurita. Wybranie konkretnej daty utrudniają sprzeczne raporty. Pracował on dla mobilnej platformy internetowej, zwanej i-mode. Inspiracją dla Shigetaki były znaki drogowe. Z jednej strony fascynowała go ich prostota. Z drugiej miały one powszechnie rozpoznawalne, symboliczne znaczenie. Takie właśnie podejście postanowił przyjąć. Pierwszy zestaw składał się z jedynie 176 piktogramów. Każdy miał rozdzielczość 12 x 12 pikseli. Celem było odróżnienie funkcji przesyłania wiadomości w trybie i-mode od innych usług. 

emoji

Emoji debiutują w systemie Apple

Debiut odbył się oczywiście w Japonii, na smartfonach Apple. 21 listopada 2008 roku Amerykanie wypuścili na rynek system operacyjny iPhone OS 2.2. – nazwa  iOS pojawiła się później. Nowy software zawierał pierwszą czcionkę i klawiaturę emoji dodaną przez Apple. iPhone OS 2.2 został wydany oczywiście globalnie, jednak piktogramy zostały ograniczone tylko do Japonii. Wkrótce po uruchomieniu tej funkcji zaczęły się pojawiać także aplikacje innych firm, takie jak na przykład Easter Eggs. Odblokowywały one klawiaturę emoji dla użytkowników z innych regionów. Nie było to oczywiście oficjalnie wspierane przez Apple. Co ciekawe nowością systemu był wtedy sklep App Store. 

Emoji zdobywają popularność

Dopiero w 2010 roku piktogramy zostały przetłumaczone na Unicode. Umożliwiło to rozpowszechnienie ich na całym świecie. Możliwa stała się przede wszystkim wymiana między urządzeniami, nośnikami i platformami. Kolejnym krokiem było włączenie klawiatury emoji domyślnie dla wszystkich użytkowników iOS. Stało się to w 2015 roku. Stała się ona najpopularniejszą na świecie. Z biegiem lat wprowadzono wiele zmian w zestawie. Całkowita liczba emotikon wzrosła z 571 w 2008 roku, do 2776 w roku 2018. Niektóre zmiany były tylko estetyczne, inne dodały kolor skóry i płeć. Samo Apple przeszło na piktogramy 3D w 2016 roku. Przeprojektowanie przez Apple wynikło głównie ze zwiększenia ekranów kolejnych modeli iPhone’a. Emoji ułatwiają nam naprawdę wiele. Pewnie komunikowanie bez nich byłoby możliwe, ale na pewno nie łatwiejsze.

źródło: PhoneArena

Sprawdź najnowsze wpisy