Jak Oppo wejdzie do Polski, to OnePlus stanie się niepotrzebny?

Łukasz Pająk Artykuły 2018-11-04

Tegoroczne premiery od OnePlusa nie powalają na kolana tak, jak to miało miejsce w zeszłych latach. Być może OnePlus 2 również nie okazał się świetnym modelem, ale z pewnością się wieloma elementami wyróżniał. W tym roku można odnieść wrażenie, że matematyczna firma zgubiła gdzieś po drodze pomysł na siebie — tworzenia naprawdę wyjątkowych modeli za przystępną cenę. OnePlus 6 tak naprawdę niczym nie wyróżnił się na tle konkurencji. Z kolei jego następca, OnePlus 6T zabiera fanom to, co doceniali w samej firmie — oficjalną obronę gniazda słuchawkowego. Czyżby Oppo nie pozwoliło na taki ruch? W tym momencie sytuacja niejako zaczyna się klarować — produkty obu marek nie mogą ze sobą konkurować.

OnePlus to Oppo w przebraniu

oneplus oppo iphone

Zapewne nie odkryję Ameryki, ale zauważyłem, że jeszcze nie wszyscy wiedzą, że OnePlus to jedna z marek Oppo. Działa ona na podobnych zasadach, co Honor dla Huawei. Innymi słowy, firma-matka daje technologię, pozwala tworzyć tańsze modele, ale też narzuca pewne ograniczenia. W końcu nie można tworzyć lepszych propozycji, jeśli gra się na tym samym rynku, prawda? Oppo jest bardzo popularne na świecie — znajduje się w czołówce. Jednak Chińczycy dostępni są w wybranych regionach. W tej kwestii ma nadejść rewolucja — Oppo zaczyna się rozpychać.

Oppo zmierza też do Polski — nowa rola dla OnePlusa?

oppo r17 pro samsung przyslona

Plotki głoszą, że Oppo może zacząć oficjalnie oferować swoje produkty w naszym kraju jeszcze w tym roku lub na początku przyszłego. To dla nas świetna wiadomość. W końcu takie modele, jak Find X czy też R17 Pro mogą się u nas pojawić. Wiemy już, że mogą pojawić się z różnymi nazwami — na przykład R17 to RX17, ale to tylko kosmetyczna zmiana. Oppo już pojawiło się w Europie, o czym świadczy chociażby dostępność w Holandii RX17 Neo. Do tego dochodzą takie państwa jak Francja, Hiszpania i Włochy. W takim razie wróćmy do OnePlusa, który dotychczas nie musiał się przejmować konkurencyjnością z Oppo. Teraz będzie trzeba zwracać na to uwagę, więc Chińczycy nie mogą stosować wszystkiego, co najlepsze, co by firmie-matce nie zamykać drogi. Szczególnie że OnePlus jest wyraźnie tańszy — Oppo od zawsze jest synonimem „drogiego Chińczyka”.

Co czeka OnePlus?

oneplus 6t oficjalnie

Jeszcze w zeszłym roku OnePlus skupiał się na Europie. Teraz wchodzi Oppo i to oni będą chcieli zaistnieć. Tym sposobem nie dziwi fakt, że OnePlus 6T jest skierowany głównie do Amerykanów. Oficjalna dostępność u operatorów, specjalne oferty i jeszcze więcej. Do tego ten smartfon jest pierwszym na tym rynku z czytnikiem linii papilarnych w ekranie. W Europie to już takiego wrażenia nie robi. W Stanach Zjednoczonych nie ma też Oppo.

Zobacz też: ZTE nubia X to dwa wyświetlacze i dwa, nietypowe czytniki linii papilarnych.

Czy to dobrze dla nas, że OnePlus nie idzie w rewolucje technologiczne? Niekoniecznie. Fakt, pojawienie się Oppo zaspokoi tę potrzebę, ale razem z tym pojawią się zdecydowanie wyższe ceny. OnePlus staje się prawdziwie tańszym odpowiednikiem niczym Pocophone dla Xiaomi. Innymi słowy — trzeba zmienić oczekiwania w stosunku do matematycznej firmy. Nie twierdzę, że ich produkty są złe, ale z pewnością nie będą się tak wyróżniały, jak wcześniej. • Marek

  Widzę, że „Hejt mode ON” na 1+ za brak jacka wciąż u Pajaka. Który to już raz? Wcześniej miłość, teraz placz i lament.
  Lulka nie da się czytać, zaraz dołączy Pająk i przestanę odwiedzać ten serwis. Zostal jeszcze Sobczyk do czytania.

 • stark2991

  1. Oppo będzie drogie
  2. Oppo sprzedaje głównie smartfony ze średniej-wyższej półki
  3. Nakładka Color OS to typowo chińska, perfidna, brzydka kopia iOS, I nie wyobrażam sobie by jakiś fan czystego Androida wybrał to badziewie

 • Adramel

  A Oppo należy do BKK. Vivo też.
  https://en.wikipedia.org/wiki/BBK_Electronics

 • łukasz Jedryszczyk

  Jakoś huwaii nie boji się własnej submarki honor a nawet to ona ma większą sprzedaż a czym się wyróżniał wcześniej OP bo chyba zawsze tylko ceną

 • Tomasz

  Czy to nie oppo jest absurdalnie delikatny? Jesli nie pomylilem Chinczykow, to nie bedzie konkurencja dla nikogo.

 • Krzysztof Rybacki

  OPPO I ONEPLUS to ta sama firma??? 😨

  • hajla

   oppo, 1+ i vivo

   • Adramel

    To marki należące do jednej firmy – BKK.

  • stark2991

   Nie. Obie należą do tego samego koncernu – BBK. Natomiast założyciele OnePlusa pracowali wcześniej w Oppo

 • LoadGamePL

  Oppo w Europie na pewno nie zaszkodzi OnePlusowi. Bardzo dużo osób decyduje się na OnePlusa właśnie z powodu OxygenOS. Na Oppo zdecydują się osoby, które nie zwracają szczególnej uwagi na software. A w tej grupie odbiorców króluje Huawei.

  • siamer

   Dokładnie! Moim zdaniem OP zyskał sobie fanów oprogramowaniem i częstymi/szybkimi aktualizacjami tego oprogramowania…

  • ironical.ly

   Color OS…

  • Łukasz Pająk

   To bardzo ciekawa uwaga :). Z mojej perspektywy też OOS ma ogromne znaczenie, ale czy ogólnie też to jest główny czynnik sukcesu?

  • Zdzisław Dyrman

   To ich nakładka ma już zagorzałych fanów? Pamiętam, że jak rezygnowali z CyanogenOS to był powszechny jęk niezadowolenia.

   • LoadGamePL

    Tak, tylko że to było już dosyć dawno i nie wiadomo było w jakim kierunku pójdzie OxygenOS – wiadomo jak chińscy producenci próbują aż do obrzydzenia upodobnić się do iOS

 • Kam1leee

  Jeśli oppo skupi się bardziej na średniej półce to czemu nie, przygarnąłbym takiego oppo ze snapem 710 i wyglądem oneplusa 6t poniżej 1.5k

  • Łukasz Pająk

   Mówisz o Oppo R17, ale na taką cenę nie licz 🙂

 • Pluto

  OPPO nie ma OxygenOS. Tovtak samo jak by powiedzieć, że jak jest Pocofon to Xiaomi nie ma sensu. W ogóle wszystkie smartfony wyglądają identycznie, więc po co wprowadzać nowe modele skoro już inne istnieją.

  • Łukasz Pająk

   Pocophone jest wyraźnie słabszy od propozycji Xiaomi, więc jest sens. Zestawienie ze wszystkimi smartfonami jest tak bez sensu, że pozwolę to jak najprościej skomentować – jak można zestawiać „wewnętrzną” konkurencję ogólnie z rynkiem?

 • AdamK

  Ktoś się orientuje gdzie można kupić urządzenia oppo? Np. taki r17 pro. Gwarancja nie gra roli.

  • teges

   Original OPPO R17 Pro Smartphone Android 8.1 Snapdragon 710 Octa Core 4G LTE 8 128G 6.4″ AMOLED VOOC 25MP AI TOF 3D Cam NFC
   https://s.click.aliexpress.com/e/bHdXsdX7

  • teges

   Tego pro ciężko znaleźć, ale reszta jest dostępna w wielu sklepach.

 • JohnyB

  Ale przecież oppo nie ma top modelu, takiego co rywalizuje z oneplusem, który jest ich flagowym modelem i jedynym modelem portfolio. Więc jak u licha ma go wyprzeć?

  • Max
   • JohnyB

    Max, będzie jak wyjdzie. Takiego modelu obecnie nie ma.

  • Łukasz Pająk

   Ma od groma top modeli, ale to oczywiste, że nie ma bezpośredniego przeciwnika, co zaznaczyłem w tekście. Głównie chodzi o to, że możliwości OnePlusa zdecydowanie się kurcza.

   • JohnyB

    Top modele ale mimo wszystko specyfikacyjnie poniżej jedynego modelu Oneplus. Jako jedna marka nie tną sobie sami gałęzi, na której siedzą.

    • Łukasz Pająk

     Powtarzasz to, co napisałem bez uwzględnienia zacieśniania tych różnic.x