Google wstydzi się Androida? Unika go, jak ognia

Łukasz Pająk Artykuły 2018-10-13

Android świętuje swoje 10-lecie. Dekada trwania na mobilnym rynku to marzenie wielu firm, a szczególnie tych odpowiedzialnych za mobilne oprogramowanie. Choć historia inteligentnych urządzeń nie jest specjalnie długa, to obok Apple i ich iOS, jedynie Google mogłoby się chwalić tak dużym sukcesem. Niby można wziąć pod uwagę jeszcze Symbiana, ale ostatnie lata to łapanie się brzytwy. Analogicznie wygląda sytuacja w przypadku Microsoftu i ich mobilnych odsłon Okienek. BlackBerry? Ok, ale w ostateczności. Tym sposobem trwanie już ponad dekadę na rynku z dużymi sukcesami, to naprawdę wyczyn. Mimo wszystko, Google unika Androida i to wyraźnie. Na każdym kroku stara się od niego odciąć.

Google unika Androida – konferencja z Pixelami 3 dobitnie to pokazała

Google Pixel 3

Amerykanie wciąż rozwijają Androida, wciąż go ulepszają, wciąż wychwalają jego funkcje, ale gdyby się udało w ogóle nie wspominać o nim, to sukces. Ten może Google odnotować po swojej ostatniej konferencji. Tegoroczne wydarzenie pod tytułem Made By Google, a nawet żartobliwie Made By Leaks nie było w żaden sposób powiązane z Androidem. Samo słowo „Android” nie pojawiło się ani razu. Czy ktokolwiek zwrócił na to uwagę? Zapewne nie, ale wnioski nasuwają się same. W końcu w żaden sposób nie świętowano wspomnianej dekady na rynku.

Jeśli jest to możliwe, to pozbądźmy się Androida

android wear google

Sama konferencja to za mało? W końcu jest Google I/O, na którym Android ma swoje 5 minut, więc czemu skupiać się na nim na Made By Google? Ok, ale skoro nie chcemy mówić o systemach, to czemu tak wiele pojawiło się wzmianek o Chrome OS? Niemniej to nie wszystko. Zauważcie, jak z roku na rok Amerykanie pozbywają się wzmianek o Androidzie w wielu usługach. Jakby ktoś szukał pierwszego takiego przypadku, to cofnijmy się o 6 lat, kiedy to zniknął Android Market, a pojawił się Sklep Play. Świeższe przykłady? Nie istnieje już Android Pay, a Google Pay. Wiadomości dla Android to teraz po prostu Wiadomości. Mimo wszystko to zamiana Android Wear na Wear OS zdaje się być najbardziej istotna.

Android nie jest modny, bo jest tani i wszędzie

google android oha

Google ewidentnie unika wzmianek o Androidzie na każdym kroku, jeśli jest to tylko możliwe. Nawet Pixele niechętnie chwalą się tym systemem – nie znajdziemy wzmianek o oprogramowaniu na obudowie, a nawet na pudełku. W takim razie jaki jest w tym wszystkim sens? Teoretycznie bardzo prosty – Android według opinii publicznej to tanie oprogramowanie, bardzo techniczne, zamknięte wokół danej grupy, potocznie mówiąc dla „plebsu”. Jaką opinię ma iOS i Apple każdy doskonale wie – grupy fanów najlepiej o tym świadczą. Czy w przypadku Androida też coś takiego istnieje? Nie do końca – zazwyczaj fani Robocika to niekoniecznie osoby doceniające zastosowane rozwiązania, a to, że wszystko można zmienić. Dlatego też Google nie chce wiązać ze swoimi produktami takiego odbioru. Tym sposobem Android One jest dla „plebsu”, a Amerykanie się od tego odcinają.

Zobacz też: Google+ oficjalnie kończy swój żywot.

Do czego to wszystko zmierza? Oczywiście naprawy wizerunku, chociaż najłatwiej byłoby zacząć wszystko – niejako – od zera. Być może w tym celu powstaje Fuchsia OS, o której teraz można niewiele informacji znaleźć, aczkolwiek Google wyraźnie odsuwa ten system od Androida, aby ostatecznie pokazać go z lepszej strony – bardziej „premium”, coś ewidentnie lepszego. Mimo że pod maską oba oprogramowania może wiele łączyć, to dla końcowego odbiorcy zostanie to zupełnie inaczej odebrane. • KepleRPL

  Jeżeli faktycznie jest tak jak zostało napisane to Google dobrze robi. Smartfony ze śmieciowej ligi w kwestii funkcjonalności nie różnią się w gruncie rzeczy od urządzeń z najwyższej półki. Nie dziwne zatem, że Google może mieć ambicje zrobić coś lepszego i innego dla tych którzy są skłonni wydać na telefon sporo więcej. Zabieg marketingowy świetny. Nie będzie wielkim odkryciem stwierdzenie że to co lepsze i trudniej dostępne budzi większe pożądanie

 • 0001

  Gdyby Google wydając nową wersję Androida wypuszczał paczki zip oprogramowania do samodzielnego jednym klik zainstalowania to by nie było problemu. Wtedy… chcę czystego nowego Androida to instaluje paczkę od GG… chcę z nakładką, czekam na producenta telefonu. Proste! Dlatego… problem z Androidem robi …. samo Google.
  Ps. A na system nie ma co narzekać …działa dobrze 🙂

  • AdamK

   A o treble słyszał?

   • 0001

    Słyszał, słyszał… Tylko co z tego jak to rozwiązanie jest praktycznie „Martwe”!
    Pisząc komentarz Mam na myśli …Wchodzę na stronę Google ,szukam modelu telefonu, ściągam paczkę i kopiuje do telefonu ,w opcjach telefonu klikam Instaluj i….wszystko

  • Zdzisław Dyrman

   Gdyby matka miała wąsy to by była ojcem 😉

   • 0001

    Bez komentarza…

  • stark2991

   I Google miałoby przygotowywać paczki dla tysięcy różnych modeli telefonów? Za darmo? Czy Ty się dobrze czujesz dzisiaj?
   Poza tym jest jeszcze jeden problem. Kto kupuje Samsunga żeby używać na nim czystego Androida? Przecież to są skrajnie różne oprogramowania, i jest bardzo mało ludzi, którzy bez większego zastanowienia gotowi by byli przeskakiwać między jednym a drugim.

   • 0001

    Łaski nie robi skoro GG zarabia na nas miliardy dolarów, to po pierwsze.
    Po drugie nie tysiące urządzeń, A po 2,3 każdego producenta z najwyższej półki i średniej i ograniczając się do kilku najpopularniejszych, tzn. najwięcej sprzedających telefonów firm.
    Po trzecie …co do czystego Androida,… to byśmy mieli wybór! … I także na pewno znalazły by się osoby które by chciały takiego mieć nawet we flagowcu i to nawet więcej osób niż myślisz:) z możliwością w każdej chwili wgrania OS od producenta. Proste! Pozdrawiam:)

    • GaduGadu zarabia na nas miliardy dolarów ?

 • MishastY

  Właściwie ma to sens. Szczególnie podsumowanie. Apple ma swój ekosystem. Spojrzysz i wiesz czyj to produkt.
  Microsoft ma swoją linię surface, co prawda na windowsie ale jednak jest to coś co jest ich. No i planują kolejne urządzenie do rodziny dolaczyc.
  A Google ma androida… wszyscy go znaja bo jest wszędzie. Nic wyjątkowego. Pixele w sumie bez szaleństwa… Ot kolejny smartfon na androidzie. Fuchsia daje szansę na stworzenie własnej rodziny.

 • thecraven

  Pozwolę sobie nie zgodzić się z autorem tego artykułu.
  Google nie chce żeby Android był bardziej popularny od Google.
  Choć to wydaje się dziwne, to spotykam osoby, które nie wiedzą, że Androida wypuściła firma Google. Dla nich Android to android, a google to przeglądarka i nawigacja.
  Dlatego zmiany w nazewnictwie mają bardziej zwracać uwagę na Google a nie na Androida

  • Łukasz Pająk

   Też się z tym zgodzę, co jednak nie wyklucza też wniosków z mojego tekstu, ale jak najbardziej je uzupełnia.

  • RS2_15237_THE_END

   Już od dawna powinno być inaczej to postrzegane. Android jest bazą do systemu, natomiast każdy z producentów na tyle mocno ingeruje w środowisko, że wspólne są tylko usługi sklepu itp. Trochę jak samochody, firmy tworzą platformę, bazę, a potem na tej platformie tworzony jest wygląd samochodu, i tak na jednej platformie są różne samochody.x