Potrafisz jeszcze żyć bez smartfona?

Adrian Celej Artykuły 2018-10-07

Telefon komórkowy z prostego narzędzia do komunikacji stał się wszystkomającym scyzorykiem, bez którego nie potrafimy się obejść. Wczoraj opisywałem historię nastolatka, który zgubił się w małym mieście po tym, jak w jego smartfonie rozładowała się bateria. Czy to aby odosobniony przypadek?

Po co myśleć, jest telefon

mapy google maps aktualizacja

Producenci smartfonów projektując nowe funkcje zawsze starają się, aby wyręczyły one nas z niepotrzebnych czynność. Wspomniana wczoraj nawigacja GPS to świetny przykład. Sama idea jest jak najbardziej genialna, jednak w rzeczywistości nawigacja całkowicie zwalnia nas z myślenia. Dawniej szukając drogi na mapach musieliśmy ją sobie wyobrazić, zapamiętać i jechać samemu. Dziś włączamy nawigację, która prowadzi nas krok po kroku. Parę lat temu było głośno o przypadkach wjechania w pole lub do jeziora, bo ktoś zbyt mocno ufał nawigacji. Dziś tego nie ma, ale to zasługa wyginięcia nawigacji w postaci dedykowanych urządzeń i wprowadzenie map wspomaganych algorytmami szukającymi najszybszej trasy, nie najkrótszej.

Daj mi numer do…

Pamiętacie jak dawniej wyglądało znalezienie kontaktu do danej osoby? Czasem trzeba było się nadzwonić, pytać znajomych, w pewnych sytuacjach szukać w internecie w katalogach firm. Byliśmy zmuszani do myślenia. Dziś szukanie kontaktu kończy się na wyszukaniu danej osoby na Facebooku. Szukamy firmy? Na 100% ma swój fanpage, dziś nikt nie wyobraża sobie bez tego życia. Łatwość komunikacji sprawia, że w zasadzie nie musimy fizycznie widzieć się z daną osobą, wszystko załatwimy przez internet. W swoim czasie wiadomości SMS były uznawane za zło i uzależnienie. Wymieniano mnóstwo konsekwencji uzależniania od tej właśnie formy komunikacji. Ciekawe co tamci ludzie myślą widząc do czego obecnie doprowadzają komunikatory internetowe wśród dzieci. To właśnie najmłodsi są najbardziej narażeni na uzależnienie od tego typu komunikacji. Po co wychodzić z domu, skoro wszystko jest w telefonie?

Smartfonowa rozrywka

Skoro jesteśmy przy temacie wychodzenia z domu warto wspomnieć o pewnej grze. Pamiętacie Pokemon Go? Ta gra sprawiła, że dzieci (i nie tylko) faktycznie wyszły z domów i szukały pokemonów. Historia zatoczyła koło, wiele lat temu spinnery i tazosy z wizerunkami pokemonów również motywowały do wyjścia i zagrania ze znajomymi. Co prawda kiedyś nie był to problem, szczególnie że osobista rozmowa była jedyną formą kontaktu. Pokemony pokazały jednak jak młodsi są wpatrzeni w ekrany smartfonów, w skrajnych przypadkach dochodziło nawet do wypadków.

Zobacz też: Gracze Pokemon GO za kierownicą wyrządzili gigantyczne szkody

Nadchodzi smartfonowe pokolenie

Pod wczorajszym tekstem zebrały się opinie osób, które nie rozumieją jak nastolatek nie mógł poradzić sobie bez smartfona. Dlaczego tak się stało? A no dlatego, że polegał on wyłącznie na smartfonie, nie znał innych rozwiązań problemu. Zapewne większość czytelników wychowała się bez smartfona, a nawet bez telefonu. Wiemy jak sobie poradzić bez takich urządzeń, nauczyliśmy się własnego myślenia i kreatywności. Tymczasem nadchodzi pokolenie, które rozwiązanie każdego problemu widzi w smartfonie. Dziś smartfony dostają nawet małe dzieci. Często tłumaczy się to potrzebą kontaktu, kiedyś nikt nie widział w tym problemu, ale dziś nawet chwilowy brak kontaktu daje do myślenia, że coś musiało się stać. To pokolenie będzie całkowicie uzależnione od smartfona, przypadki takie jak we wczorajszym artykule będę częstsze.

Zobacz też: Jesteś smartfonowym zombie? Chodzisz inaczej niż reszta

Wszyscy jesteśmy uzależnieni

Mimo wszystko nie tylko najmłodsi mają problem ze smartfonami. Taki problem mają prawie wszyscy. Dziś za pomocą smartfona płacimy, sprawdzamy rozkład autobusów, szukamy drogi, zastępujemy nim papierową prasę oraz komunikujemy się. Gdy telefon zawiedzie jesteśmy jak ćmy – nie wiemy która godzina, gdzie jesteśmy, gdzie iść, gdzie jest np. znajomy do którego się wybieraliśmy. Widzę to nawet po sobie, często mam przy sobie power bank, a nawet zapasowy telefon. Smartfon stał się integralną częścią naszego życia, nie ma już odwrotu. • marian szarf

  Na targu w Kalkucie , przewrócił się worek z ryżem.

 • Garix

  Uzależniony jesteś wtedy gdy nie mając tego urządzenia w łapie dłużej niż byś chciał, czujesz się nie spokojny itp.

 • JebaczKoz

  Tak potrafię.
  Bez internetu też.
  A TV to nawet w domu nie mam.

 • drno_krk

  oczywiście że potrafię!!!
  _______
  napisane z mojego Samsung Galaxy
  😉

 • Krzysztof Mazur

  chyba ty

 • Marcin Zie

  Nie, nie potrafię i świetnie mi z tym. Świetnie mi z tym, że mam ciągły kontakt z bliskimi, gdzie tylko się znajdą, że nie muszę kupować prasy i mam ciągły dostęp do wiedzy. Uwielbiam to, że logistyka jest dzisiaj taka prosta, a świat daje coraz więcej możliwości.

  Czy jestem uzależniony? Tak!
  Jestem też uzależniony od higieny, opieki medycznej i szeroko rozumianej wolności.

  Tak jak ktoś napisał: To jest rozwój. I im wyższy jego poziom tym lepiej żyje się ludziom na całym świecie.

  • Grzmotoruchacz2000

   Rozwój to korzystanie. Uzależnienie to choroba.

 • TheDon Kichot

  Gdybym miał porządny DAP oraz osobny aparat to myśle, że dałbym radę żyć bez smartfona. Może nawet wyszłoby mi to na dobre.

 • Micho

  Używam telefonów komórkowych od 1998r. i nie uzależniłem się 🙂
  Smartfona używam poza domem jak jest taka potrzeba i ewentualnie przed spaniem w łóżku coś poczytam, pooglądam. W domu od tego jest laptop. A z tego co czytam, to większość nie ma w domu komputera/laptopa bo wszystko robi na telefonie 🙂 Nie wspominając już o tym, że idąc do pracy czy szkoły to nic innego nie robią tylko siedzą z nosem w telefonie- też chcę taką pracę- sądząc po płaczach że im bateria od rana do wieczora nie trzyma 🙂

 • Dragon84

  Oczywiście jak każdy albo większość, używam smartfona do wyszukiwania informacji czy poznawania ciekawych ludzi. Mam jednak dystans do smartfonów, nie chcę żeby za mnie myślał. Wczoraj obejrzałem program w którym mówili że smartfony to choroba. Ludzie idąc ulicą nie patrzą przed siebie ale na telefon dlatego dochodzi do wielu wypadków. To jest duży problem bo smartfony stają się nałogiem

  • mindla

   Przez smartfona nie poznasz ciekawych ludzi.
   Poznasz towarzystwo uzależnione podobne do Ciebie, wedlug zasady „but do buta, chodak do chodaka”.

 • OsSzCe

  „Widzę to nawet po sobie, często mam przy sobie power bank, a nawet zapasowy telefon” uzależniony pisze o uzależnionych. Cudne .

  • Grzmotoruchacz2000

   Na spotkaniach AA też alkoholicy opowiadają o alkoholźmie. Tak to działa

 • łukasz Jedryszczyk

  Kiedyś się szukało numerów? Kiedyś były książki telefoniczne

  • Bartosz G.

   ktore sie dezaktualizowaly i byly conajmniej nieporeczne. poza tym ksiazki chyba byly podzielone na wojewodztwa wiec np mieszkajac w mazowieckim nie bylo latwo znalezc nr telefonu do pomorskiego

   • łukasz Jedryszczyk

    Ale wtedy net raczej nie istniał

 • CezaR

  Smutne że mamy pokolenie NextGen które bez internetu i smart urządzeń nie potrafi trafić do domu i nie jest to Kurw… „postęp technologiczny”!! @karol_12:disqus To jest Ku… Katastrofa!
  To wina rodziców zdecydowanie którzy zapracowani nie mają czasu dla swoich pociech aby przystosować ich do życia w społeczeństwie takim w jakim oni sie wychowywali, tylko aby mieć „z głowy” kupują różne nowoczesne zabawki i dziecka w domu nie ma 😉
  W przypadku kolejnej wojny byłoby to zapewne uderzenie najpierw cyberatakiem a później militarne to tacy ludzi giną po tym pierwszym…. Zazdroszczę rodzinom Prepersów 😉 i chciałbym wtedy z nimi być.

  • regod

   Jeb..j się w łeb. To właśnie jest dostosowanie dziecka do życia w społeczeństwie. Bez tego, pociecha to zacofany jaskiniowiec. Technologia daje nam więcej plusów niż minusów, więc albo zaakceptuj albo idź lepić ziemianki. Co za chore myślenie ….

   • Grzmotoruchacz2000

    Chyba raczej hodowanie ułoma. Oczywiście, że trzeba dziecko oswoić z technologią. Ale trzeba je też wychować i nauczyć funkcjonowania bez technologii.

    • regod

     Nie zgadzam się z tobą. Ale każdy ma prawo do swojego zdania.

     • Grzmotoruchacz2000

      W sensie, że nie trzeba wychowywać a sytuacja kiedy dziecko nie potrafi funkcjonować w społeczeństwie bez telefonu to „postęp”? Otóż nie, to regres.

   • CezaR

    haha To chyba cie poyebao dziaciaku!
    Zupełnie nie rozumiesz istoty, przeznaczenia i powstawania Technologii!!
    Ona mam nam pomagać i ułatwiać życie a nie nas uzależniać, ogłupiać i ubezwłasnowolniać.
    Dla takich jak Ty Zombiaków zaczynają montować panele ledowe w chodnikach 😀 a niedługo zaczną montować głośniki koncertowe dla tych melomanów z słuchawkami! :/

    • Karol_12

     Ale o co kaman z głoşnikami to nie rozumiem, z panlami led na chodniku też nie. Technologia ma nam pomagać poznawać ludzi, znajdować ciekawe miejsca w nowo odwiedzonych miastach, nawigować. To że robimy to szybciej nie jest niczym złym, chyab że wolisz zamiast wpisać coś szybko do map google ślęczeć 20 minut nad mapą + zatrzymywać się kiedy nie wiesz gdzie skręcić.

     • CezaR

      Kurde chłopie…. Nigdzie nie napisałem że GPS, Wifi, Internet i reszta to coś złego z czego nie można korzystać…. Ja korzystam z dużej ilości nowinek technologicznych ale chodzi po prostu o to….TRZEBA NAUCZYĆ SIE TAKŻE BEZ NICH KORZYSTAĆ Z ŻYCIA bo jeśli nie wiesz to nie jest na stałe włączone 🙂 w każdej chwili mozna nam odciąć dostawy prądu siedząc na drugim końcu globu….? i co wtedy? Siedzisz im płaczesz ze nie masz zasięgu, prądu, wody itp itd

      Znasz pojęcie Survival??????? Myślisz zę w dzisiejszych czasach to pojecie traci na wartości?? Nic bardziej mylnego…!

     • Grzmotoruchacz2000

      Niestety, oni nie rozumieją czegoś takiego jak umiar. Albo nie widzisz świata poza telefonem albo mieszkasz w lesie. Stanów pośrednich nie ma….

     • regod

      Skoro znacznie łatwiej oswoić technolgie to dlaczego mamy tego nie robić. Płac rachunki gotówka , rób zakupy w sklepie stacjonarnym, nie zamawiaj jedzenia przez appki, W końcu nie bukuj biletów i hoteli na wakacje na które nie zabierasz smartphone tylko aparat z klisza … ahhh sory to tez swego czasu ewolucja technologiczna … to ze piszesz posty przez kompa lub smartphone …. czemu sie oszukujesz …. ze wszystkiego z czego korzystasz to technologia i jej ewolucja …. od sracza po mikrofale , od szałasów po smartfomów … okłamujesz sam siebie i ludzi na tej stronie, bo ze wszystkiego z czego korzystasz masz wymierne korzyści. Jaki umiar? Dzisiaj brałeś prysznic, to jutro kompiesz sie w jeziorze …. rób tak jak piszesz skoro jesteś taki ,,zbalansowany”

     • Grzmotoruchacz2000

      Twoje odpowiedzi nie mają sensu. Ja o tym, że należy korzystać ale jednocześnie potrafić funkcjonować bez takich urządzeń, ty piszesz odpowiedzi jakbym twierdził, że smartfony i technologia to zło… Jesteś jakiś upośledzony czy trollujesz? I nie, to nie próba obelgi, serio pytam. Rozmawiałem z osobami z upośledzeniem w stopniu średnim i retoryka wyglądała tak samo, a wiem że takie osoby źle znoszą krytykę i niezgodę więc nie wiem czy nie zdrowiej dla ciebie byłoby ci odpuścić – stąd moje pytanie.

     • regod

      Już ci królewiczu odpowiadam. Przeczytaj raz jeszcze co napisałem, później przeczytaj swoje wypociny, zastanów się dwa razy… no w twoim przypadku 3 razy, i skończ już udawać Bera Gryll’sa. Jesteś w takim samym stopniu uzależniony co reszta. Niepotrafisz tego pojąć ? Poruszany jest temat smartfona, który jest kropla w morzu rzeczy od których jesteśmy uzależnieni. Albo to akceptujesz i żyjesz dalej po swojemu(bo nikt ci nie narzuca jak masz żyć ) albo buntujesz się jak stary komuch po 89’. Nie kumam takich ludzi bez jaj… I każda technologia która masz w domu jest stosunkowo mloda. Telefon stacjonarny tez jest zły ? No bo przecież stoisz jak debil, jak słup soli zamiast rozmawiać idąc, conoczywiscie może się skończyć tym ze, pier… nie cię samochód jak nie będziesz uważać … o widzisz musisz mieć podzielność uwagi … jakiś taki mały plusik posiadania smartfona… krztałtują podzielność uwagi … hehehe , co za łeb zacofany 😉

     • Grzmotoruchacz2000

      I znowu wkładasz mi nie moje słowa i nie moje działania w usta… Aaaa wiem, ty nie potrafisz normalnie dyskutować. Tylko przekrecasz cudze słowa jak ostatnia miernota i z tym co przekręcasz walczysz. Żałosne…

     • CezaR

      Ja jebieeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee jaki dureń (delikatnie pisząc) z ciebie!!!
      NIE CHODZI BY NIE KORZYSTAĆ Z TECHNOLOGII TYLKO RADZIĆ SOBIE TAKŻE BEZ NIEJ JEŚLI TO KONIECZNE!!!!! NIE być UZALEŻNIONYM!!
      Czy to tak trudne ku…a do zrozumienia!????????????????????

      jak czytam takie wypociny to jestem za aborcją!!!

     • regod

      kolejny kretyn, zacofaniec i wsteczniak hahahahaha. Jeśli jakaś kobieta zechce takiego wsteczniaka jak ty a co gorsze zapragnie urodzić takiemu dziecko pamiętaj …. tylko poród naturalny. Jak można mieć tak pusty łeb, i nie dostrzegać że, wszystko co nas obecnie otacza to technologia. Napisze więcej. Skoro jesteś takim fanem ,,radzenia sobie bez technologii” powiedz mi o jednym jedynym dniu w twoim dorosłym życiu w którym radziłeś sobie bez niej. Przyznam się do błędu i napisze ze, miałeś racje …

     • CezaR

      Ulżyło Ci Frajerze???? 😀 🙂 mam wyjebane na Ciebie i nie będę dalej wchodził z Tobą w polemikę gówniarzu zajebany!

     • regod

      Tak ulżyło. Dziękuje Ci. Sprawiłeś że, poczułem się lepiej i teraz elegancko, z uśmiechem na twarzy pójdę spać ustawiając mojego hiper mega super smartfona jako budzik, abym rano nie zaspał do podstawówki, bo mój zegar biologiczny jest rozregulowany w skutek intensywnego działania niebieskiego światła 😉 fenk ju wery macz !!!! Ju ar maj hirou.

     • CezaR

      😀

     • Karol_12

      Traci na wartości, i to sporo. Raczej nie musimy już walczyć o przetrwanie, a jeśli trzeba to każdy minimalnie myślący człowiek potrafi się zorgwnizować. Poza tym mamy EU, NATO i ONZ.

     • CezaR

      Aha Aha aha, dobra dalej żyj w tej Błogiej nieświadomości i licz na rządy i instytucje to na pewno przeżyjesz katastrofy (powodzie,pożary, trzęsienia ziemi, tajfuny, trąby powietrzne, wybuchy wulkanów) i wojny – bo chyba mi nie powiesz ze taki sytuacje nie występują?
      Powiem wiecej w Europie a nawet Polsce coraz czesciej takie zjawiska (niektóre) występują i beda sie nasilać…. No ale dobra żyj w świadomości że Ci UE NATO ONZ pomogą! 🙂

     • Karol_12

      Bo pomogą, na co wskazuje przykład ostatnich powodzi w polsce. Blackout naprawdę jest tylko fikcją, serio

     • CezaR

      heh OK, no comment! 😛

     • Karol_12

      Serio? Masz jakiś przykład barku pomocy ze strony rządu/ONZ/EU/NATO/CK w przypadkach katastrof naturalnych? Bo z tego co rozumiem to wogóle powinniśmy się cofnąć do epoki kamienia łupanego ba tam każdy sam sobie radził bez pomocy innych. Ehh…

     • CezaR

      Chodziło mi tylko na wypadek wojny, prawdziwej wojny, takie organizacje wtedy juz nie istnieją! Wtedy każdy liczy na siebie i ewentualnie rodzinę , nawet najbliższy sąsiad staje sie wrogiem gdzie walczy sie o wodę i pożywienie…. no dobra to wizja apokalipsy 😉 co nie znaczy ze sie nie wydarzy! 🙂
      No ale serio nie chce mi sie juz z wami gadać.
      Dobranoc

     • Karol_12

      Bo szanse na taką apokalipsę są prawie zerowe, a poza tym właśnia NATO mamy od tego żeby w Europie takich wojen nie było 🙂 kiedy taka sytuacja się wydarzy to jesteśmy w głębokiej d, ale zanim to się stanie to na pewno będą się pojawiać sygnały informujące nas o nadchodzącym konflikcie. Poza tym zwykle kończy się to przejęciem państwa przez stronę atakujących, a nie totalną apokalipsą i zniszczeniem (poza stanem pośrednim, ale ten zwykle nie trwa długo)

 • Karol_12

  Uwaga: starcze pie*dolenie. Rzygać mi się chce od ludzi mówiących „kuu*wa kiedyś to były czasy bez smartfonów, a teraz to te dzieci tylko w tych telefonach siędzą kuu*wa”. Przyjmijcie do mózgu istninie czegoś takiego jak postęp technologiczny, na samochody też byście się wściekali bo nie keżdżą już starymi dobrymi bryczkami?

  • regod

   Popieram. Kiedyś polowalismy na zwierzynę żeby przeżyć, teraz idziemy do lidla i kupujemy ubite mięso. Co w tym złego ? Skoro ludzkość ewoluuje to taki stan rzeczy. Co, lepiej chodzić z ciupagami po lesie ?. Powalone myślenie.

   • Grzmotoruchacz2000

    To co piszesz jest bez sensu. Idziesz do Lidla z powodu rozwoju społecznego. Jeśli ktoś nie potrafi fu kcjinowac bez telefonu w społeczeństwie to się właśnie cofną o dobre kilkadziesiąt tysięcy lat jak nie więcej.

    • regod

     to ki ch..j siedzisz na forum, wejdź sobie na telegazetę lub kup bravo i tam wylewaj swoje żale. Normalna kolej rzeczy … i nie pisze o wychowaniu tylko o ewolucji!!!

     • Grzmotoruchacz2000

      Ty chyba masz problemy

   • Karol_12

    Jeszcze lepiej nie kupować mięsa wcale, ale to nie temat na tą dyskusję

    • Grzmotoruchacz2000

     Tak, tak, co z tego że najzdrowsza jest dieta gdzie mięso je się około raz w tygodniu…. Najlepiej nie jeść bo nie a dietetykę mieć gdzieś…

     • Karol_12

      Dlatego właśnie napisałem ż to nie temat na tą dyskusję. I dla tego też nie będę teraz twojej wypowiedzi komentował

     • Grzmotoruchacz2000

      Tylko wymyślał pierdoły o samochodach…

  • Grzmotoruchacz2000

   Postęp technologiczny jest super. Ale to o czym mowa to nie podtęp a patologia

   • Bartosz G.

    patologia to byla jak kiedys ludzie czytali wyborcza w tramwajach. teraz przynajmniej tej patologii nie widac.

    • Grzmotoruchacz2000

     Nie nazywam patologią tego, że obcy ludzie nie rozmawiają ze sobą w tramwajach. Nazywam nią to, że są ludzie którzy bez nawigacji google nie są w stanie odnaleźć własnej dupy.

     • regod

      A co w tym złego ?

     • Grzmotoruchacz2000

      Bo to kalectwo

     • regod

      A kim jesteś żeby oceniać druga osobę ?

     • Grzmotoruchacz2000

      Kimś kto ma do tego pełne prawo

     • regod

      W takim razie łącze się z tobą w bólu.

     • Grzmotoruchacz2000

      To ty masz jakieś pretensje o telegazetę i inne pierdoły nie wiadomo skąd.

   • Karol_12

    Jaka patologia? Samochody to też patologia bo ludzie już nie chodzą/nie znęcają się tak nad końmi?

    • Grzmotoruchacz2000

     To, że ktoś nie potrafi funkcjonować bez telefonu to patologia. I tak, jeśli ktoś nie potrafi dostać się do sklepu oddalonego o 50m bez samochodu żeby kupić bułki to jest to patologia. Telefon i samochód to narzędzia mające ułatwić życie a nie narzędzia bez których przetrwanie staje się niemożliwe.

     • Karol_12

      Jakie (za przeproszeniem) ku*wa 50 metrów samochodem? Ludzie chodzą nawet po 2 kilometry pieszo. Ale jak masz do pokonania 20 to lepiej pojazdem niż piechotą, nie?

     • Grzmotoruchacz2000

      No 50 metrów. Skoro wg ciebie apele o rozsądne korzystanie z telefonu to jak nakaz pozbycia się samochodu…

     • Karol_12

      Co oznacza rozsądne korzystanie z telefonu? Ograniczenie go do godziny dziennie a resztę czasu patrzenie w tv? Jak to kiedyś ktoś mądrze powiedział: świat może wyglądać inaczej z innej perspektywy niż twoja

     • Grzmotoruchacz2000

      Może czytaj to co napisałem zamiast wymyślać debilne tezy i składać mi w usta jak jakiś skończony prostak? Rozsądnie oznacza zdolność do funkcjonowania bez telefonu. Nikt nie zabrania korzystania z GPS, pogody itd. ale człowiek rozsądny potrafi sobie poradzić i bez tego. I tylko o to chodzi mi i @CezaR, a że jacyś wtórni analfabeci nie rozumieją tak prostych twierdzeń tylko wymyslają i wkładają nam w usta jakieś debilne tezy o zakazie samochodów, polowaniach i ograniczeniu używania smartfonów do 1h dziennie to nie nasza wina. To wy wymyślacie te idiotyzmy i z nimi walczycie.

     • Karol_12

      Czyli do czego mamy w końcu ograniczyć telefon? Bo znowu tego nie komunikujesz. Nie oglądać facebooka? Nie czytać na nim książek? Nie pisać ze znajomymi? Zrozum że świat jest inny z innego punktu widzenia

     • Grzmotoruchacz2000

      Ale ja nic takiego nie napisałem do jasnej cholery… Ty to robisz specjalnie czy tak poważnie?

     • regod

      Jaki czubek a kto mi zabroni jeździć 50m autem do sklepu ? Po to ono jest. Jeśli jadąc autem zaoszczędze choćby minutę czasu to już jest to rzecz warta rozważenia. Jak chcesz sobie coś udowadniać to jesteś masochista.

     • Grzmotoruchacz2000

      Czubkiem to swojego ojca nazywaj, to on ci zabawki kupował zamiast wychować bachora to niech on ponosi konsekwencje swoich błędów.

     • regod

      Ooo i już słomka z butów wychodzi. Dziękuje. Już wiem ze, nie ma sensu z tobą dyskutować. Argumentów zero … słodkich snów 🙂

     • Grzmotoruchacz2000

      No, co za bydle z tego grzmotoruchacza… Ty go obrażasz i wyzywasz od kilkunastu postów a on śmiał się raz odgryźć… No jak tak można! Ty serio, jesteś społeczną kaleką…

     • laser raptor

      „To, że ktoś nie potrafi funkcjonować bez telefonu to
      patologia.”

      Niestety, ale to nie patologia tylko coś zupełnie normalnego. Jesteśmy już uzależnieni od wielu zdobyczy cywilizacji, jak ,np. prąd w gniazdku, woda w kranie, jedzenie w sklepie a nie w lesie, itd. A, że świat idzie do przodu, to rzeczy takich przybywa, i będzie przybywać. A czy to źle, czy to dobrze, to już inna sprawa.

     • Grzmotoruchacz2000

      Ani trochę normalnego. Co innego upolować sobie coś do jedzenia a co innego nie być w stanie wrócić do własnego domu w mieście rodzinnym bo nam GPS padł

     • laser raptor

      Patologia, to, że ktoś tak uzależniony od GPSu idzie do
      miasta z nienaładowanym telefonem, czy bez powerbanku.

      Co innego upolować sobie jedzenie, ale to samo co radzić sobie bez wody czy prądu. No może jeszcze nie dzisiaj, ale pewnie to tylko kwestia czasu.

     • Grzmotoruchacz2000

      Nie, uzależnienie życia od GPS to patologia. Taki człowiek staje się kompletnie dysfunkcyjny.

     • CezaR

      Mam wrażenie że ci ludzie Nas nie rozumieją bo są z NEXTGEN wiec szkoda na nich czasu… 😉 niech żyją w swoim wirtualnym świecie dopóki mogą! 😉

     • Grzmotoruchacz2000

      No ale kurna…. Sam jestem młody, mam 26 lat i nie rozumiem tych ludzi. Porównują zdolność przejścia do pobliskiego sklepu bez GPS z polowaniem w lesie

     • CezaR

      No co poradzisz jak nic nie poradzisz. 😛 Jak ktos jest debilem to mu nie przetłumaczysz choćbyś miał doktorat i argumenty poparte wieloletnimi badaniami ;))

     • Grzmotoruchacz2000

      I te wyzwiska i agresja… A weź raz nawet nie odpowiedz tym samym tylko odbij obelgę to od razu obrażony i przerażony niskim poziomem rozmówcy… Jak ci ludzie w realnym świecie funkcjonują?

     • CezaR

      a jebie mnie to! 🙂
      Ja juz dziś po robocie zrelaksowany na basenie i saunie i mam wyjebane na bachorów nie znających życia! 🙂

     • Grzmotoruchacz2000

      U mnie niestety ciężki tydzień, pobudka o 4:30 i powroty po 20. Szukam mieszkania na wynajem bo dojazdy ze wsi to tragedia i tyle

     • CezaR

      jakie miasto? gdzie dojeżdżasz? w stolicy jakby co z wynajmem nie ma problemu 😉 moge Ci poszukać! 🙂

     • Grzmotoruchacz2000

      Lublin, mi wystarczyłby jakiś pokój ale dziewczyna na mieszkanie minimum dwupokojowe się uparła i to oczywiście jak najtaniej. Ale dzięki za propozycję.

 • luqi

  Nie wszyscy uzależnieni