ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
ios 12

Czas przed ekranem – jak działa nowa funkcja iOS 12?

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

Funkcja Czas przed ekranem pozwala zorientować się, jak używamy urządzeń z systemem iOS – także w swojej rodzinie. Możemy uzyskiwać cotygodniowe podsumowania czasu używania urządzenia, a także ustawiać limity dotyczące aplikacji. Opcja zadebiutowała oczywiście w iOS 12 i umożliwia nam znacznie lepszą kontrolę nad naszym urządzeniem.

Zobacz także: Jak uaktualnić iPhone’a do iOS 12?

Sprawdzanie czasu spędzanego przed ekranem w iOS 12

Dzięki funkcji Czas przed ekranem możemy uzyskać dostęp do raportów w czasie rzeczywistym o tym, ile czasu spędzamy na iPhonie i iPadzie. Możliwe jest też ustawienie limitów jak chcemy zarządzać urządzeniem.

Czas przed ekranem – nowa funkcja systemu iOS 12 – informuje, ile czasu spędzasz Ty i Twoje dzieci w aplikacjach, stronach internetowych i innych rzeczach. W ten sposób możemy podejmować bardziej świadome decyzje dotyczące sposobu korzystania z urządzeń i ustawiać ograniczenia – jeśli chcemy.

Włącz funkcji Czas przed ekranem w iOS 12

 • Na iPhonie lub iPadzie wybierz Ustawienia> Czas przed ekranem.
 • Stuknij włącz Czas przed ekranem.
 • Wybierz Kontynuuj.
 • Wybierz Moje urządzenie lub urządzenie Twojego dziecka.

Możemy teraz uzyskać raport o tym, jak korzystamy z urządzenia, aplikacji i stron internetowych. Jeśli jest to urządzenie Twojego dziecka, możesz ustawić Czas przed ekranem i utworzyć ustawienia bezpośrednio na swoim urządzeniu. Możemy też użyć funkcji Family Sharing do skonfigurowania urządzenia Twojego dziecka, z własnego iPhone’a lub iPada. Po skonfigurowaniu tego sprzętu możemy również korzystać z funkcji Family Sharing, aby wyświetlać raporty i dostosowywać ustawienia w dowolnym momencie, bezpośrednio z naszego iPhone’a czy iPada. Dzięki opcji Czas przed ekranem możliwe jest również utworzenie dedykowanego hasła, aby zabezpieczyć ustawienia. Tylko my możemy wydłużyć czas lub wprowadzić zmiany.

 • Wybieramy hasło, które różni się od hasła, którego używamy do odblokowania urządzenia.
 • Jeśli zapomnimy kodu dostępu Czasu przed ekranem, musimy usunąć urządzenie, a następnie skonfigurować je jako nowe.
 • Przywrócenie urządzenia z kopii zapasowej nie spowoduje usunięcia kodu dostępu do Czasu przed ekranem.

Wyświetlanie raportu i ustawianie ograniczeń

Czas przed ekranem daje szczegółowy raport o tym, jak Twoje urządzenie jest używane. Przejdź do Ustawienia> Czas przed ekranem i dotknij wykresu. Tam możesz zobaczyć swoje wykorzystanie, ustawić limity dla najczęściej używanych aplikacji i sprawdzić, ile razy urządzenie zostało odebrane lub otrzymało powiadomienia.

Oto ustawienia, którymi możesz zarządzać:

 • Przerwa 
  Pomyśl o tym jako o drzemce. Po zaplanowaniu przerwy, w Ustawieniach dostępne są tylko połączenia telefoniczne i aplikacje, na które zezwolimy. Przerwa dotyczy wszystkich urządzeń z włączoną funkcją Czas przed ekranem. Przypomnienie otrzymamy na pięć minut przed rozpoczęciem.
 • Limity aplikacji 
  Możesz ustawić dzienne limity dla aplikacji za pomocą ograniczeń. Możesz na przykład zobaczyć aplikacje zwiększające wydajność w pracy, ale nie w sieci społecznościowe, ani gry. Limity aplikacji odświeżają się każdego dnia o północy i można je usunąć w dowolnym momencie.
 • Zawsze dozwolone 
  Możesz uzyskać dostęp do niektórych aplikacji, nawet jeśli to Przerwa lub jeśli ustawimy limity. Telefon, wiadomości, FaceTime i Mapy są zawsze domyślnie akceptowane, ale można to zmienić.
 • Ograniczenia dotyczące treści i prywatności 
  To my decydujemy o typie zawartości wyświetlanej na urządzeniu. Blokowanie nieodpowiednich treści, zakupy, pobieranie plików oraz ustawianie prywatności za pomocą Ograniczeń treści i prywatności – to wszystko jest możliwe.

Używanie Czasu przed ekranem z rodziną

Dzięki funkcji Family Sharing możesz dzielić się muzyką, filmami, aplikacjami i nie tylko z rodziną – teraz także Czasem przed ekranem. W każdej chwili możesz wyświetlać raporty i dostosowywać ustawienia dla dzieci, bezpośrednio z Twojego urządzenia.

Jeśli jesteś już w grupie rodzinnej, wybierz Ustawienia> Czas przed ekranem i kliknij imię swojego dziecka. Jeśli musisz utworzyć identyfikator Apple ID dla swojego dziecka, wybierz Ustawienia> [Twoje imię i nazwisko]> Family Sharing> Czas przed ekranem.

Jeśli jesteś początkującym użytkownikiem usługi Family Sharing , stuknij Ustaw Czas przed ekranem dla rodziny i postępuj zgodnie z instrukcjami, aby dodać dziecko i skonfigurować rodzinę. W każdej chwili możesz dodać członków rodziny z ustawień Family Sharing.

źródło: Apple

Sprawdź najnowsze wpisy