android

Dlaczego zmieniamy system Android na iOS i odwrotnie

3 minuty czytania
Komentarze

Magazyn PC Mag przeprowadził bardzo interesującą ankietę. Temat dotyczył zmiany platform przez użytkowników. Dlaczego zmieniamy iOS na Androida – i odwrotnie? Oczywiście na ten temat toczą się od lat niezliczone dyskusje. Ludzie z pasją bronią jednej platformy przed drugą, wyliczając wady i zalety obydwu rozwiązań. Jest też pewna grupa użytkowników, która bez oglądania się za siebie zmienia system z czystej ciekawości.

Zobacz także: iPhone… no właśnie. Jakie nazwy otrzymają nowe smartfony Apple?

Ankieta daje nam pewien pogląd na sytuację. Badanie obejmowało 2500 uzytkowników. Wykonano ją za pomocą Google Survey. Metodologia badania nie wydaje się specjalnie naukowa. Możemy dzięki niej dowiedzieć się jak obydwa systemy mobilne są postrzegane przez obydwie strony.

Jaki jest główny powód do zmiany iOS na Android i odwrotnie?

Dlaczego użytkownicy urządzeń z Androidem zmieniają system na iOS? Głównym powodem jest lepszy komfort użytkowania. Jest to też najważniejszy argument dla zmiany w drugą stronę. Proporcje są jednak zupełnie inne. W przypadku zmieniających Androida na iPhone, opinię taką wyraziło 47% ankietowanych. Wynik ten jest dużo lepszy niż w drugą stronę. Zauważyło to 30% klientów, którzy zmienili iOS na system Google. Oczywiście taka opinia jest czysto subiektywna. Na pierwszy rzut oka system Apple może wydawać się mniej skomplikowany, choć w dużej mierze są to stereotypy. iOS i Android zbliżają się do siebie bardzo mocno, czerpiąc jeden od drugiego.

smartfony

Bardzo ważny jest argument ceny

Jest to drugi najważniejszy powód. Użytkownicy smartfonów spółki z Cupertino wybierają Androida ze względu na niższe ceny produktów. 29% klientów określiło to jako powód porzucenia iPhone’a. W odwrotnym przypadku wartość ta jest oczywiście o wiele niższa, wynosi 11%. W pozostałych kategoriach wyniki są bardzo zbliżone, mniej więcej na remis. Takie wyniki bardzo łatwo było przewidzieć. Na rynku mamy setki smartfonów z Androidem w każdej kategorii cenowej. Ogromna jest też liczba firm oferujących te urządzenia. Samo Apple ma obecnie najszerszą w historii gamę modeli. Do dyspozycji mamy smartfony od iPhone’a SE za około 1200 złotych, do topowego iPhone’a X kosztującego ponad 5000 złotych. Jest to jednak nieporównywalnie mniejsza oferta niż w przypadku telefonów z systemem od Google.

Jakie były inne wyniki?

Bardzo ciekawe są dane na temat posiadanych urządzeń oraz przebytej migracji. Wśród ankietowanych użytkowników 54% było posiadaczami iPhone’a, 27% Samsunga, a reszta producentów smartfonów z Androidem to 19%. Z 2500 badanych, z Androida na iOS przeszłó 18%. W przeciwnym kierunku wybrało się 11% klientów. Dlaczego kupujemy nowe smartfony? 53% z nas twierdzi, że z powodu uszkodzenia starego telefonu, 34% wskazało koniec umowy z operatorem. Wbrew temu co chcą osiągnąć producenci, 56% użytkowników nie zwraca uwagi na premiery nowych urządzeń.

Źródło: PC Mag, GSMArena

Motyw