Dlaczego zmieniamy system Android na iOS i odwrotnie

mm Mariusz Nowak Artykuły 2018-08-24

Magazyn PC Mag przeprowadził bardzo interesującą ankietę. Temat dotyczył zmiany platform przez użytkowników. Dlaczego zmieniamy iOS na Androida – i odwrotnie? Oczywiście na ten temat toczą się od lat niezliczone dyskusje. Ludzie z pasją bronią jednej platformy przed drugą, wyliczając wady i zalety obydwu rozwiązań. Jest też pewna grupa użytkowników, która bez oglądania się za siebie zmienia system z czystej ciekawości.

Zobacz także: iPhone… no właśnie. Jakie nazwy otrzymają nowe smartfony Apple?

Ankieta daje nam pewien pogląd na sytuację. Badanie obejmowało 2500 uzytkowników. Wykonano ją za pomocą Google Survey. Metodologia badania nie wydaje się specjalnie naukowa. Możemy dzięki niej dowiedzieć się jak obydwa systemy mobilne są postrzegane przez obydwie strony.

Jaki jest główny powód do zmiany iOS na Android i odwrotnie?

Dlaczego użytkownicy urządzeń z Androidem zmieniają system na iOS? Głównym powodem jest lepszy komfort użytkowania. Jest to też najważniejszy argument dla zmiany w drugą stronę. Proporcje są jednak zupełnie inne. W przypadku zmieniających Androida na iPhone, opinię taką wyraziło 47% ankietowanych. Wynik ten jest dużo lepszy niż w drugą stronę. Zauważyło to 30% klientów, którzy zmienili iOS na system Google. Oczywiście taka opinia jest czysto subiektywna. Na pierwszy rzut oka system Apple może wydawać się mniej skomplikowany, choć w dużej mierze są to stereotypy. iOS i Android zbliżają się do siebie bardzo mocno, czerpiąc jeden od drugiego.

smartfony

Bardzo ważny jest argument ceny

Jest to drugi najważniejszy powód. Użytkownicy smartfonów spółki z Cupertino wybierają Androida ze względu na niższe ceny produktów. 29% klientów określiło to jako powód porzucenia iPhone’a. W odwrotnym przypadku wartość ta jest oczywiście o wiele niższa, wynosi 11%. W pozostałych kategoriach wyniki są bardzo zbliżone, mniej więcej na remis. Takie wyniki bardzo łatwo było przewidzieć. Na rynku mamy setki smartfonów z Androidem w każdej kategorii cenowej. Ogromna jest też liczba firm oferujących te urządzenia. Samo Apple ma obecnie najszerszą w historii gamę modeli. Do dyspozycji mamy smartfony od iPhone’a SE za około 1200 złotych, do topowego iPhone’a X kosztującego ponad 5000 złotych. Jest to jednak nieporównywalnie mniejsza oferta niż w przypadku telefonów z systemem od Google.

Jakie były inne wyniki?

Bardzo ciekawe są dane na temat posiadanych urządzeń oraz przebytej migracji. Wśród ankietowanych użytkowników 54% było posiadaczami iPhone’a, 27% Samsunga, a reszta producentów smartfonów z Androidem to 19%. Z 2500 badanych, z Androida na iOS przeszłó 18%. W przeciwnym kierunku wybrało się 11% klientów. Dlaczego kupujemy nowe smartfony? 53% z nas twierdzi, że z powodu uszkodzenia starego telefonu, 34% wskazało koniec umowy z operatorem. Wbrew temu co chcą osiągnąć producenci, 56% użytkowników nie zwraca uwagi na premiery nowych urządzeń.

Źródło: PC Mag, GSMArena • Tomasz

  Sam jestem emigrantem. Uzywalem windows phone i poniewaz sie skonczyl (windows mobile byl dla mnie nieakceptowalny) stalem sie na 2 lata fanboyem apple. Ale ucieklem z tego ekosystemu najszybciej jak tylko sie dalo, czyli po koncu abonamentu do androida. W nim w koncu znalazlem, to co odeszlo wraz z windows phone i wszystko to czego nie bylo w ios.

  • Bastian

   Ja podobnie, najpierw Windows phone ( mobile ), później android teraz iOS. I szczerze muszę powiedzieć, że gdyby M$ nie popsuł Windows phone’a to z wielką chęcią bym pozostał z nimi. Nic mi w nim nie przeszkadzało, byłem poprostu zakochany w tamtym systemie, no ale przyszedł wmobile się popsuło xD Na razie zostaje z iOS, ale nie przekreślam androida, oby dwa systemymają swoje plusy i minusy do których po prostu trzeba się przyzwyczaić 🙂

 • Bart

  Po co to wsadzanie kija w szprychy. Dobrze, ze sa dwa systemy, a nie monopol. Przydalby sie trzeci gracz.

  • Michał

   Oczywiście. Im więcej tym lepiej.

 • notak
  • patryk.t

   Najwyżej tekst varsba podobny. Natomiast wyniki badań przeprowadzonych w USA nie mają przełożenia na polski rynek. Tam są inni ludzie. Co nie znaczy, że w Polsce nie ma takich dzbanów.

   • Piszę co myśle

    Odnosząc sie do rynku Amerykańskiego , to na Angielskim również ,możemy zaobserwować tendencję do sięgania po IPhonea. Główny powód to ,, iPhone to prestiż ” – 18 latek.
    Oraz ,, jest prosty w obsłudze ”.Jeden z managerów .
    Jeśli zapytamy w czym ich zdaniem jest lepszy jeden od drugiego to nie usłyszymy, żadnego argumentu tylko ,, bo to iPhone ” .

    • patryk.t

     Tak właśnie jest. Dla mnie osobiście Android jest bardziej intuicyjny.

    • Michał

     Najgorsze że tak samo myślą producenci urządzeń z Androidem.

  • Mariusz Nowak

   Źródłem jest PC Mag, co jest podane na końcu artykułu.
   Wybacz, ale nie czytam dobreprogramy.pl.x