Wasz smartfon praktycznie cały czas wysyła lokalizację i inne dane do Google’a

mm Michał Derej Artykuły 2018-08-23

Google to firma z bardzo kontrowersyjnym modelem biznesowym. Większość swoich usług udostępnia ona użytkownikom bezpłatnie – jako przykład podać można np. Androida, konkurencję dla pakietu Office czy Dysk. Warto jednak wiedzieć, że jak każda korporacja, gigant z Mountain View skupia się na maksymalizowaniu zarobków. Z tego powodu na pewno wiecie, że niektóre informacje są przez Waszego smartfona automatycznie przesyłane na serwery Google’a. Dzięki najnowszym badaniom przeprowadzonym przez agencję Digital Content Next mamy jednak dokładne dane na ten temat. Czy jesteście ciekawi, jak często gigant z Mountain View przesyła do siebie dane, które Was opisują?

Większość danych na serwery Google’a przesyłają reklamy

Warto wiedzieć, że pełne odcięcie się od usług Google’a jest niemożliwe. Nawet jeśli świadomie zrezygnujecie ze wszystkich aplikacji giganta z Mountain View (nawet na iPhonie), to w pewnym momencie i tak napotkacie reklamy (AdWords, AdSense itp.), które dostarczane są przez Google’a. Spotkać można je na większości stron internetowych, są one obecne również w aplikacjach i grach. Jak podają badacze, aż 46% komunikacji z serwerami internetowego giganta to dane wysyłane przez reklamy. Oznacza to, że materiały sponsorowane pobierają na Wasz temat aż 12 MB danych każdego dnia (czyli prawie 0.4 GB miesięcznie). Warto wiedzieć, że wszystkie badania przeprowadzane były na świeżo skonfigurowanym smartfonie – jeżeli korzystacie zatem z większej ilości aplikacji Google’a, to przesyłanych danych może być znacznie więcej.

Zobacz także: W aplikacji Gmail już wkrótce pojawi się nowa funkcja, która warta jest uwagi. Sprawdźcie, jak z niej korzystać!

Google na bieżąco śledzi Waszą lokalizację

Potwierdziły się również nasze obawy, które zapoczątkowane zostały przez niedawną aferę powiązaną z firmą Google i śledzeniem lokalizacji. Jak podają badacze, smartfony naszą lokalizację wysyłają naprawdę często – nieużywane urządzenie, które cały dzień leżało na stole, serwerom Google’a koordynaty wysyłało aż 340 razy w ciągu dnia, co oznacza, że średnio co nieco ponad cztery minuty. W tym miejscu stwierdzić trzeba niestety, że z urządzeń Apple’a Google pobiera znacznie mniej danych za pomocą przeglądarki – statystyki podają, że na Androidzie informacje przesyłane są aż o 50 razy częściej niż na smartfonach konkurencji z Cupertino.

Co robić, jak żyć?

Jeżeli nie chcecie, by Google zbierało o Was dane, to… nic nie możecie z tym zrobić. Wyłączając historię lokalizacji, spowodujecie, że przesyłanych informacji będzie mniej, ale dalej będą. Co najgorsze, badacze informują, że na podstawie wysyłanych anonimowych danych da się rozpoznać użytkownika – podobno pozwala na to identyfikator reklamowy, który przypisany jest do naszego konta. Uważajcie na swoje dane i zachowajcie ostrożność!

Źródło: Digital Content Next • Siekiera

  Można ograniczyć śledzenie poprzez wyjęcie baterii, oczywiście jeśli ma się taki smartfon lub telefon. Dlatego nigdy nie kupię smartfona bez wymiennej baterii.

  • macieka82

   To czego Ty teraz używasz? Albo inaczej.. Czego będziesz używał za rok lub dwa? 😂

   • Siekiera

    Czego będę używał za 2 lata? A chociaż by tego samego co dziś, bo postęp technologiczny od paru lat stoi w miejscu i oprucz przedziwnych proporcji ekranu 18/9, czy innego dziwadła-nocza, likwidacji mini jacka, zabetonowanie baterii, tak ze sam nie możesz jej wyjąć, likwidacja radia fm, likwidacja slotu na karte pamięci i wiele innych przydatnych funkcji, więc po co ci nowy smartfon który oprucz nocza i może ciut więcej ramu,w zasadzie nie wyróżnia się dosłownie niczym od kilka lat starszych modeli a w wielu przypadkach jest od tych starszych nawet gorszy…co do pierwszego pytania, mam jeden z smartfonów serii samsung galaxy note

    • macieka82

     Jaaaa… jaki Ty musisz mieć w sobie spokój ducha. Zazdroszczę.

     • Siekiera

      nie trzeba zazdrościć, a wystarczy tylko iść pod ramię z logiką, a nie z głupotą.

     • macieka82

      Bujasz w obłokach Toporek..
      Ci co zupełnie bezkrytycznie podchodzą do oferowanych nam „nowinek” są oderwani od rzeczywistości, ale Ty wzbiłeś się jeszcze wyżej.

 • Tomasz

  XPrivacyLua i Google moze udlawic sie fake danymi. Wystarczy tylko chciec.
  Moze zajmiecie sie popularyzacja zagadnienia aby uzytkownicy androida nie byli jak prosie na polmisku.

 • Takaszi

  „Potwierdziły się również nasze obawy,” , może wnioski????? Obawy??? a czego się obawiacie? Kiedyś dla eksperymentu wyłączyłem tylko personalizacje reklam, syf który mnie zalał zwalał z krzesła. Jestem świadomy, że nic nie ma za darmo w zamian mam niezły i rozwijany system, bardzo dobre usługi i w miarę elastyczny ekosystem.

  A za darmoszkę to nawet w ryj się dziś nie dostanie 😉

  • Siekiera

   Moja dobra rada…nigdy nie kupuj nowych smartfonów…Nawet jak wydaje Ci się, że coś w nich wyłączyłeś, to i tak tego nie wyłączyłeś. To i tak działa za twoimi plecami…

   • macieka82

    Żartowniś

    • Siekiera

     Właśnie tak robię i mam się dobrze. Po raz wtóry powtórzę, że to co nowe, niekoniecznie znaczy lepsze a w przypadku smartfonów bardzo często to się zdarza…Wolę kupić od kogoś jakiś sensowny starszy model niż badziewiastą nówkę ze sklepu, i to wcale nie z pazerności, że taniej, tylko logicznym podejściem do tematu.

 • maxprzemo83

  Ameryki to oni nie odkryli. Na swoim telefonie takie statystyki to ja w Ustawieniach widzę
  http://i63.tinypic.com/24lq0c2.jpg
  http://i66.tinypic.com/2z83z9v.jpg

  • luqi

   Nadal nie ma dobrego sposobu na ograniczenie tego ;/
   MicroG wygląda spoko jako alternatywa jednak wiele rzeczy wciąż nie działax