ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Android Pie

Co z Android Pie na Twoim smartfonie? Mamy pierwsze informacje od producentów

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Najnowsza wersja Androida trafiła na smartfony Google Pixel, Pixel XL, Pixel 2, Pixel 2 XL a także Essential Phone. Android Pie zadebiutował 6 sierpnia i od razu dostały go wyżej wymienione urządzenia. Co z innymi smartfonami, które nie są Pixelami oraz nie brały udziału w becie Android Pie? Kiedy dostaną one update? Zebrałem dla Was wszystkie informacje na ten temat.

Android Pie dla smartfonów biorących udział w becie

W tym roku wdrożenie Android Pie różni się nieco od innych głównych wersji systemu operacyjnego. Dzięki staraniom Google z Project Treble siedmiu producentów telefonów – Nokia, OnePlus, Oppo, Sony, Vivo, Xiaomi i Essential – było w stanie zarejestrować swoje smartfony w programie Android Beta. Google twierdzi, że wszystkie telefony (poza Pixelami) zarejestrowane w programie Android Beta otrzymają oficjalną aktualizację do końca jesieni 2018 roku (może to być dopiero 30 listopada). Ponadto „zakwalifikowane urządzenia z Androidem One” zostaną również zaktualizowane do tego czasu. Niestety, Google nigdy nie określiło, co oznacza „kwalifikacja” w tym wypadku.

Zobacz także: Dlaczego poczekasz na Androida Pie?

Android Pie u innych producentów – co wiemy?

OnePlus. Firma wydała oświadczenie następującej treści: „OnePlus kieruje się ideą zapewnienia użytkownikom jak najlepszego sprzętu i oprogramowania, dlatego od jakiegoś czasu jesteśmy podekscytowani Androidem P, ściśle współpracując w Android Beta. Z niecierpliwością czekamy na wprowadzenie Androida P na smartfony OnePlus 6, a także na OnePlus 5 / 5T i OnePlus 3 / 3T, dzięki czemu użytkownicy OnePlus na całym świecie będą mogli korzystać z nowych funkcji”.

Oppo. Firma skontaktowała się z portalem AndroidAuthority, by poinformować, że nie ma jeszcze docelowej daty premiery Androida Pie.

Vivo. Projektowanie na potrzeby konsumentów nadal jest najważniejszym priorytetem Vivo. Aktualizacja do najnowszego systemu operacyjnego, aby zapewnić lepsze wrażenia mobilne, jest zatem obszarem, w którym Vivo pracuje, aby jak najszybciej dotarło do klientów. Konsumenci mogą spodziewać się tej aktualizacji w czwartym kwartale bieżącego roku. Będziemy Was informować na bieżąco, gdy posiądziemy więcej szczegółów do udostępnienia.

Huawei. Firma nie wydała co prawda oświadczenia, jednak w Internecie pojawił się komentarz przedstawiciela spółki, że producent testuje Android Pie dla kilku urządzeń. Są to Mate 10 Pro, P20, Honor 10 i Honor V10. Nie wiadomo, dlaczego wśród urządzeń nie znalazł się P20 Pro. Być może przedstawiciel miał na myśli całą serię P20.

Samsung. Producent nie poinformował, kiedy zamierza wydać Androida Pie na flagowce. W zamian za to Samsung podał, które smartfony otrzymają Androida Oreo.

Sony. Producent właśnie ogłosił, że linia smartfonów Xperia XZ otrzyma Androida Pie od września do końca listopada. Przypomnę, że chodzi o telefony:

  • Xperia XZ1
  • Xperia XZ1 Compact
  • Xperia XZ1 Premium
  • Xperia XZ2
  • Xperia XZ2 Compact
  • Xperia XZ2 Premium

Android Pie bez dwóch ważnych funkcji

Na temat aktualizacji innych producentów niczego póki co nie wiemy. Warto przypomnieć, że nie wszystkie funkcje Androida Pie są już dostępne. Przykładowo Digital Wellbeing pojawi się jesienią. Funkcja umożliwi monitorowanie, ile czasu użytkownik spędza w danej aplikacji. Ponadto App Slices, które zapewnia szybki dostęp do popularnych opcji aplikacji, również zadebiutuje dopiero jesienią.

Źródło: androidauthority

Sprawdź najnowsze wpisy