ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Android Pie

Android Pie na Twoim smartfonie? Oj, trochę poczekasz – oto, dlaczego

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Android Pie jest dostępny od kilku dni. Wielu użytkowników zastanawia się, kiedy zobaczą aktualizację dla swojego smartfona. Warto przypomnieć, że duża liczba urządzeń nie ma nawet Androida Oreo na pokładzie. Dlaczego niektórzy z nas będą musieli czekać tak długo, aby dostać Android Pie na smartfona, a inni się w ogóle nie doczekają? Jak wdrażane są aktualizacje Androida? Dlaczego ich proces trwa tak długo? Postaram się odpowiedzieć na te pytania.

Android Pie – jak przebiega proces aktualizacji

AOSP jest akronimem od „Android Open Source Project”. Oznacza to, że zielony robot jest systemem operacyjnym typu open-source (czyli o otwartym kodzie źródłowym). Fakt ten umożliwia programistom dostarczanie niestandardowych ROM-ów opartych na systemie Android i dzięki czemu producenci mogą dołączyć do nich swoje nakładki. Zapewnia to również optymalną kompatybilność.

Zobacz także: Tanie głośniki Bluetooth na wakacjach to zło

Dlaczego to jest ważne? Aktualizacje Androida zawsze zaczynają się od Google, są one przekazywane producentom procesorów, którzy dostosowują je pod działanie nowej wersji. Dopiero potem trafiają one do producentów urządzeń mobilnych, a następnie po długim czasie lądują na urządzeniach. Dlatego w przeciwieństwie do Apple’a, który zarządza własnymi update’ami od A do Z, często występuje duże opóźnienie między ogłoszeniem aktualizacji Androida i jego faktycznym wydaniem na smartfony różnych producentów.

Android Pie aktualizacja

Aby być jednym z pierwszych, którzy otrzymają update, warto mieć smartfon Pixel, nad którym pieczę trzyma bezpośrednio Google. W przypadku innych urządzeń to niestety producent decyduje, czy otrzyma ono aktualizację i kiedy. Ponadto, jeśli Twój smartfon został kupiony u operatora, to on ma ostateczne słowo w tej kwestii. Zatem Android Pie nie będzie przez pewien czas dostępny na naszych smartfonach, z wyjątkiem Pixela i urządzeń, które brały udział w programie Android P beta (Sony Xperia XZ2, Xiaomi Mi MIX 2S, Nokia 7 Plus, OPPO R15 Pro, Vivo X21, OnePlus 6, Essential Phone).

Android Pie – otrzymasz może późno, a może wcale

Mimo, że Google udostępnia producentom kod źródłowy aktualizacji, to na własną odpowiedzialność dostosowują oni system do różnych urządzeń, które wydają na rynek. Samsung, LG, Sony, HTC i inni mogą zdecydować, które z ich urządzeń otrzymają aktualizację, a które nie. Oczywiście można twierdzić, że producenci próbują zmusić swoich użytkowników do zakupu nowszego urządzenia, przez nieaktualizowanie starszych modeli, ale to już jest dyskusyjna kwestia. Niektóre urządzenia po prostu nie mogą działać na późniejszych wersjach oprogramowania, ponieważ na przykład sprzęt jest za stary lub dlatego, że nie jest to warte wysiłku firmy. To jest najczęstsza argumentacja producentów.

Android Pie a Project Treble

Project Treble

Aby walczyć z fragmentacją, Google utworzył Project Treble, który zadebiutował z Androidem Oreo (ale nie na wszystkich smarfonach!). Jak wspomniałem do tej pory producent procesora również musiał włożyć wkład, aby dostosować system do działania chipsetu. W Project Treble kod systemu został oddzielony od kodu vendora. Oznacza to, że producenci smartfonów mogą pracować nad aktualizacją bez potrzeby czekania na firmę odpowiedzialną za chipsetową część oprogramowania. Ma to nieco przyspieszyć czas aktualizacji. W tym roku przekonamy się jak bardzo. Miło, że Google stara się coś robić w tym kierunku, jednak jestem sceptyczny, dopóki nie zobaczę efektów. Przy okazji zobaczcie, które smartfony otrzymały Project Treble.

Niestety urządzenia niewsparte tym projektem poczekają na aktualizację lub jeśli są „przestarzałe” w ogóle jej nie otrzymają. Jak wspomniałem wyżej – ta decyzja należy do producenta. No cóż, taki żywot smartfonów z Androidem…

źródło: androidpit

Sprawdź najnowsze wpisy