Stało się! Huawei wyprzedziło Apple i razem z Xiaomi zanotowali świetne wyniki

Łukasz Pająk Artykuły 2018-08-01

Drugi kwartał roku jest już historią. Zbliżamy się do połowy kolejnego, a to czas na podsumowanie sprzedaży od kwietnia do czerwca włącznie. Tak, tyle może trwać zbieranie danych i ich analiza. Co tu dużo mówić, miniony okres może przejść do historii – Apple oficjalnie spada z fotelu wicelidera i zamyka podium mobilnego rynku. Wszystko za sprawą świetnych wyników Huawei i Honora, którzy w tym roku ewidentnie są na fali – szczególnie wśród topowych urządzeń, choć te „Lite” też notują rewelacyjne noty. To z pewnością nie koniec rozwoju.

Nowy ranking sił – Samsung, Huawei i Apple

ranking mobilny rynek samsung huawei apple

Reaserch stworzony przez firmę Counterpoing (jak i IDC) mówi jedno – Apple musi zejść stopień niżej na rzecz Huawei, które osiągnęło jeden z najlepszych przyrostów względem analogicznego okresu w zeszłym roku. O ile Amerykanie również mogą pochwalić się lepszą sprzedażą, to powyższe liczby mówią same za siebie. Mimo wszystko, lider zanotował spadek – Samsung wyraźnie stracił, co między innymi wynika ze sprzedaży Galaxy S9, o której dzisiaj pisał Adam.

Chiny górą!

Huawei z Honorem, Xiaomi, Oppo i Vivo – wszystkie te firmy coraz śmielej rozpychają się na mobilnym rynku, co można zawdzięczać między innymi lepszą dostępnością ich produktów. Jednak to Huawei i Xiaomi zanotowali największe wzrosty. Warto pamiętać, że przy niesprzyjających warunkach, kiedy to chociażby wicelidera pragną wygnać ze Stanów Zjednoczonych.

HMD Global (Nokia) wystrzeliło w kosmos

nokia x5 hmd

Gdyby patrzeć wyłącznie na wzrost sprzedaży, to Finowie nie mieliby sobie równych. Jednak pamiętajmy, że rok temu marka Nokia na nowo wróciła na mobilny rynek i dopiero rozpoczynała podbój. Mimo wszystko w tak krótkim czasie trafić do pierwszej dziesiątki najpopularniejszych firm na rynku? To niesamowicie dobry wynik, godny pochwały.

LG i Lenovo zaczynają się gubić

G7 ThinQ jest zachwalanym smartfonem, aczkolwiek ginie ten fakt w wynikach sprzedaży, gdy notuje się największą stratę. Tak, ta „Others” zaliczyło większą. Jednak bądźmy poważni i przejdźmy do Lenovo, które jest podliczane razem ze sprzedażą smartfonów Motoroli. W tym wypadku również natrafiamy na straty, choć już mniejsze w porównaniu do Samsunga i Sony. Chińczycy po prostu później zdecydowali się na premierę nowych urządzeń, co może się wiązać ze zmniejszoną sprzedażą. Próżno też szukać flagowego modelu z krwi i kości.

BBK Electronics ma się dobrze

oneplus 6 red czerwony

Szajka w postaci Oppo, Vivo i OnePlus w głównej mierze zanotowali straty, ale ostatecznie umacniają się na rynku. Ostatnia marka może pochwalić się wzrostem, choć na tyle niewidocznym w skali całego rynku, że po prostu zabrakło miejsca.

Co to Tecno?

W skrócie – firma pokroju Xiaomi, czyli stosunkowo młoda i starająca się tworzyć tanie, acz atrakcyjne modele. Różnica polega na tym, że Tecno skupia się na Afryce i południowej Azji.

Rośnie wartość sprzedawanych urządzeń

ranking mobilny rynek samsung huawei apple

Z czołówki jedynie Samsung nie zanotował wzrostu średniej wartości sprzedawanych modeli. To kwestia, która coraz częściej widoczna jest wśród chińskich producentów. Zdobyli oni już zaufanie poprzez produkcję tanich urządzeń, więc cena idzie w górę. Jet to poniekąd naturalne i w wielu kwestiach niezbędne – w końcu na czymś trzeba zarabiać. Naturalne jest, że wciąż najwięcej na rynku mobilnym zarabia Apple.

Zobacz też: Samsung naśmiewa się z Apple – czy słusznie?

Autorzy powyższego zestawienia zwracają uwagę na to, że kluczową rolę zaczął odgrywać trzeci największy rynek na świecie, czyli Indie. Co prawda Samsungowi udało się wrócić na fotel lidera, ale konkurencja nie śpi. Niemniej jednak drugi kwartał kontynuuje spadek ogólnej sprzedaży urządzeń mobilnej. W pierwszej ćwiartce roku sprzedało się o 3% mniej smartfonów, a w drugiej o 2% w stosunku do analogicznych okresów w poprzednim roku. Rokowania na przyszłość? Podobne, ale teraz Huawei zaczyna zbliżać się do Samsunga.

źródło: Counterpointresearch • Damian Wojdys

  Noi fajnie, nie przepadam za apple 😀 Przerost ceny nad jakością! Biorę teraz ofertę w Virgin Mobile za 29 zł i dokupiłem telefon z dolnej półki taki do 500 zł, nie narzekam !

 • Natalcia1344

  Obecnie mam Huawei honor 6 plus i mam go ponad 2 lata i nie narzekam i jestem zadowolona z korzystania jego. Zastanawiam się nad innym powoli coraz bardziej np. mate 10 lite i xiaomi 5 plus 4/64? Nie wiem który lepszy a może coś innego do nie całych 2000 tys zl polecicie mi? 🙂

 • Zbigniew Fistaszek Trzeci

  Jeśli Huawei produkuje telefony marki Huawei oraz Honor, Xiaomi produkuje telefony marki MI oraz Redmi to dlaczego BBK Electronics, który produkuje telefony marki Oppo, Vivo oraz OnePlus, nie jest w zestawieniu na drugim miejscu po Samsungu!?

 • Arkot

  To ciekawe, bo ostatnio czytałem o problemach finansowych Xiaomi

 • Marucins

  To było niemal pewne.

  • Fritz Werner

   ale co pewne? Podejrzewam że nawet nie sprawdzili średniej ceny telefonu. Więc nie ma czym się jarać.

   • Marucins

    Jak to co. Te złomomarka przebije się do czołówki.

 • szczekacz

  Maja swoje te takie modele pol na po dobre i na tym hajs robia..Apple ma jednego albo dwa i juz

 • nox111

  Na tyle chłamu co produkowali i dalej produkują to i tak dużo czasu potrzebowali……(nie mam na myśli flagowców)

 • pee.82

  Dziwne, jakoś nikt nie bije brawo??
  Zapowiada się inwazja chinoli – aktualnie mamy część I…
  …w II części przeskoczą Samsunga.. a w III części opanują cały świat 🙂

  • RS2_15237_THE_END

   Pewnie, nie ma się co podniecać, to tylko telefony, ale z drugiej strony mam w otoczeniu różne modele (P, P lite) i mogę powiedzieć, że pod względem działania nie ma się do czego przyczepić. Jeśli będą starać się jeszcze wspierać urządzenia 3 lata, to będzie duży plus, teraz nawet budżetowe P10L mają Oreo i działają naprawdę bardzo dobrze.