Surface Phone, czyli komputer w kieszeni

Kilka dni temu wyciekł do Internetu dokument Microsoftu, a portal The Verge ujawnił jego treść. Po raz kolejny dowiadujemy się o istnieniu „kieszonkowego” urządzenia Surface, znajdującego się w portfolio między komputerem a telefonem. Według plotek, Microsoft twierdzi, że urządzenie stworzy nową kategorię produktów. „To nowy, kieszonkowy model urządzenia Surface, który łączy w sobie innowacyjne rozwiązania sprzętowe i programowe, aby stworzyć naprawdę osobiste i wszechstronne doświadczenie” – czytamy w dokumencie. Według analizy portalu, Surface Phone może wyglądać praktycznie identycznie jak na renderach opublikowanych przez projektanta Davida Breyera na Twitterze. Uważa się również, że Microsoft eksperymentuje z wprowadzaniem rysika i w połączeniu z konstrukcją z zawiasami firma może zaoferować coś na kształt kompaktowego notebooka z dotykowymi ekranami.

Nowe urządzenie miało być wstępnie przygotowane do wydania w 2018 roku, ale termin ten został przełożony. Takie informacje podaje portal ZDNet. Warto przypomnieć, że podobno firma anulowała urządzenie o nazwie Surface Mini na kilka tygodni przed pokazniem go światu. Dodatkowo od końca 2017 r. obserwujemy stały „przypływ” patentów Microsoftu związanych ze składanymi urządzeniami i konstrukcjami zawiasowymi. W końcu według portalu WinFuture firma z Redmond i Dell rzeczywiście pracują nad składanymi urządzeniami.

 

Surface Phone jedynym brakującym ogniwem

Zapewne każdy fan elektroniki kojarzy markę Sruface. Na rynku można kupić obecnie następujące urządzenia promowane tą marką:

  • Surface Pro– Microsoft określa urządzenie jako laptop, jednak uważam, że jest to tablet z dodatkową klawiaturą
  • Surface Book 2– niesamowity laptop, o który marzę. Może on pełnić rolę laptopa do pracy i grania oraz tabletu, ponieważ ma odłączany wyświetlacz
  • Surface Laptop– pełnoprawny laptop w obudowie typu alcantara

Jak możecie zobaczyć powyżej w portfolio produktów Microsoftu znajdują się różne odmiany Surface’a czyli np. tablet, hybryda i laptop. Nie trudno zgadnąć, jakiego urządzenia mobilnego brakuje. Oczywiście smartfona, którego termin premiery się nieuchronnie zbliża. Pojawiające się w Internecie informacje, sugerują, że Microsoft chce efektu WOW na premierze, a nie wtopy jak ze smartfonami Lumia.

Zobacz także: Galaxy S9 to klapa

Surface Phone mnie bardzo intryguje

Sądząc po tym, jak wyglądają urządzenia z popularnej linii firmy z Redmond, sądzę, że Surface Phone nas zaskoczy i będzie rewolucją na rynku. Nie podejrzewam Microsoftu, że wypuści na rynek urządzenie niedopracowane. Oczyma wyobraźni już widzę niewielki smartfon z zaginanym ekranem oraz zawiasami z Surface Booka w wersji mini. Po otwarciu jedna część ekranu stanie się dotykową klawiaturą, a druga polem roboczym. Pisanie dokumentów, przygotowywanie prezentacji czy innych dokumentów z oficjalnym wsparciem od Microsoftu? To być może będzie karta przetargowa dla wielu klientów. Mogę się założyć, że Amerykanie pokażą świetną integrację urządzenia z pakietem Office. Obawiam się tylko jednego. Co z innymi aplikacjami? Przecież Windows, czy to martwy mobilny, czy to stacjonarny, pod względem dostępnych aplikacji są słabe. Jestem ciekaw jak Microsoft rozwiąże ten problem, marzeniem byłoby móc włączyć aplikacje z Androida na Surface Phone.

Konkurencja dla Surface Phone?

Oczywiście należy pamiętać, że inne firmy również pracują nad tego typu urządzeniami. Największym konkurentem być może będzie Galaxy X od Samsunga. Smartfon ze składanym ekranem Koreańczyków ma być pokazany już na targach MWC w lutym 2019 roku. Własnego składanego smartfona przygotowuje też Huawei, lecz nie wiadomo, kiedy mógłby być zaprezentowany.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.