ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Apple i Google dbają o nasze cyfrowe zdrowie

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

Nieco ponad miesiąc temu Google zapowiedziało Androida P. Amerykanie poszli nieco inną niż dotychczas drogą. Na konferencji nie pokazano kolejnych, nowych sposobów korzystania z telefonu. Zamiast tego na nowym pulpicie zobaczymy jak długo i kiedy korzystamy z każdej aplikacji. Ustalimy też ich limity. Na pewno może się to przydać szczególnie osobom korzystającym nadmiernie dużo z mediów społecznościowych. Google twierdzi, że rozpraszanie naszej uwagi nie jest celem firmy. Wprowadzone opcje pokażą na przykład:

 • Ile minut dziennie korzystaliśmy ze smartfona?
 • Ile otrzymaliśmy powiadomień?
 • Wykres kołowy przedstawiający czas spędzony w aplikacjach
 • Jak długo dziennie korzystaliśmy z aplikacji, z podziałem na godziny

Czy wprowadzone przez Google narzędzia spowodują, że zmienimy swój tryb życia? Na pewno co niektórzy przeprowadzą pewną analizę wykonywanych czynności.

Zobacz także: Dlaczego nigdy nie kupię smartfona z Androidem?

Apple wprowadza podobne funkcje do iOS

Zgodnie z trendem zapoczątkowanym przez Google, Apple też chce o nas zadbać. iOS 12, który zadebiutuje jesienią będzie liczył, ile godzin spędziliśmy w aplikacji. Na podstawie wygenerowanych wykresów będziemy mogli prześledzić swój dzień, a następnie przeanalizować co robimy źle. System pokaże nam informacje o tym, ile czasu spędziliśmy w aplikacjach. Powiadomi nas też, ile razy podnieśliśmy nasze urządzenie. Potrzebne funkcje zyskają rodzice. Będą mogli między innymi sprawdzać jakich aplikacji używają ich dzieci, jakie treści przeglądają za pomocą stron internetowych. Poszczególne aplikacje będą mogły być zablokowane a także ograniczone czasowo. W iOS 12 zadebiutuje nowa funkcja o nazwie Downtime. Umożliwi ona określenie od której godziny wybrane aplikacje i powiadomienia mają zostać zablokowane. Dzięki temu przygotujemy się do snu bez zbędnych elementów. Choć możliwe będzie ustalenie wyjątków. Nowy tryb Nie przeszkadzać ściemni nam też ekran przed snem, wyciszy powiadomienia oraz pokaże nam wtedy, kiedy się obudzimy.

ios 12

Nowe funkcje w iOS 12 związane z obsługą urządzenia

Tryb Nie przeszkadzać:

 • Dostępny w trakcje spania, nie pokazuje żadnych powiadomień.
 • Możliwość ustawienia konkretny czasu lub ustawienie inteligentnego zakończenie tej funkcji.

Powiadomienia:

 • Ustawienia bezpośrednio z poziomu zablokowanego ekranu.
 • Grupowanie powiadomień nie tylko według aplikacji, ale także po tematach.

Screen Time:

 • Pokaże nam tygodniowe raporty, w jaki sposób wykorzystywaliśmy swoje urządzenie mobilne, według kategorii, czasu w trakcie dnia itp.
 • Możliwość ustawienia limitu działania aplikacji. Otrzymamy powiadomienie, żeby wyłączyć program.
 • Będzie uwzględniać wszystkie nasze urządzenia Apple.
 • Rodzic będzie mógł utworzyć przyzwolenie na korzystanie z aplikacji przez dziecko.

Tim Cook o nadużywaniu korzystania z telefonu

Szef Apple w niedawnym wywiadzie dla CNN ujawnił kilka zadziwiających informacji. Tim Cook zachęca nas do obserwowania siebie i podejmowania świadomych decyzji. Radzi nam, żebyśmy sprawdzili ile razy na godzinę sięgamy po swój telefon i czy to było konieczne. iOS 12 ma zwiększyć naszą kontrolę nad urządzeniem. Cook nie jest zwolennikiem tego, aby maszyny przejmowały świat – jednak nie uważa tego za wielki problem. Bardziej przerażają go ludzie myślący jak urządzenia.

źródło: MacRumors, CNN

Sprawdź najnowsze wpisy