Windows 10 Mobile już nie jest biznesowy, Microsoft usuwa kolejne aplikacje

Adrian Celej Artykuły 2018-04-24

Windows 10 Mobile jest obecnie żywym trupem. Niby jeszcze działają usługi, Microsoft obiecuje wsparcie, jednak robi coś zupełnie innego – porzuca własny system. Tym razem poszkodowani są wszyscy, którzy nabrali się na biznesowość tego systemu.

Zobacz też: To już oficjalny koniec Windowsa 10 Mobile, Microsoft porzuca dalszy rozwój systemu

Microsoft usuwa komunikatory biznesowe

windows phone dead

W momencie gdy Windows 10 Mobile odniósł porażkę na rynku komercyjnym, Microsoft próbował sprzedać ten system jako rozwiązanie dla biznesu. Niektórzy się nabrali, jednym z bardziej znanych przypadków jest policja Nowego Jorku, która musiała zutylizować 36 tysięcy Lumii. System jednak nadal miał jakieś funkcje biznesowe, nadal działały dedykowane aplikacje, w większości wydane przez Microsoft. Aż do dziś. Korporacja usuwa ze sklepu wszystkie komunikatory biznesowe, a mianowicie:

 • Skype for Business
 • Microsoft Teams
 • Yammer

Nadal wspieramy system

Ironicznie to zabrzmi, ale tak właśnie wygląda wsparcie dla Windows 10 Mobile. Microsoft zaleca użytkownikom systemu przesiadkę na Androida lub iOS. Jeszcze 2-3 lata temu zabrzmiałoby to jak kiepski żart, dziś to rzeczywistość. System umiera, dalsze utrzymywanie aktywnych usług nie ma już żadnego sensu. Warto tu zaznaczyć, że po uśmierceniu systemu Windows Mobile 6 nikt nie zarobił na na mobilnych systemach od Microsoftu. Dawno temu przyznał to CEO Huawei, jak widać miał całkowitą rację. Microsoft inwestował w Windowsa dopóki istniał cień nadziei na poprawę sytuacji, obecnie nie ma to już żadnego sensu.

Zobacz też: Microsoft właśnie przestał sprzedawać smartfony z systemem Windows Phone

Tak wygląda podejście Microsoftu do biznesu

Windows Phone

Microsoft w swoim czasie prowadził kampanię marketingową mającą zachęcić firmy do zakupu ich telefonów. Możecie nie wierzyć, ale znalazło się mnóstwo zainteresowanych. Poza wspomnianą policją Nowego Jorku wymienić można BMW. Koncern zakupił 57 tysięcy Lumii, kadra zarządzająca dostała Lumie 930, pozostali pracownicy model 630. Od transakcji minęły około 3 lata, dziś są to ogromne pieniądze wyrzucone w błoto. Winni po części są sami zamawiający, stawianie na niepewne rozwiązanie, któremu od początku wieszczono klęskę nie było mądrym posunięciem. Równie dobrze można było zamówić telefony z Firefox OS lub Ubuntu Touch. Ogromną przestrogą powinno być to, jak zostali potraktowani użytkownicy Windows Mobile 6 i Windows Phone 7, gdy zadebiutowała nowa wersja platformy.

Zobacz też: 36 tysięcy Lumii idzie do kosza, policja Nowego Jorku po roku wymienia je na iPhone’y

Co dalej?

Śmierć mobilnego Windowsa została rozłożona na raty. Dziś wyłączane są komunikatory, niektóre usługi, jutro zniknie sklep z aplikacjami, a użytkownicy zostaną na przysłowiowym lodzie. To pokazuje, że każdą inwestycję należy dobrze przemyśleć zamiast polegać na materiałach reklamowych.

Źródło: MSPowerUser • Finrod

  Jako były posiadacz wielu Lumii, a w pewnym momencie nawet fanboj mobilnego Windowsa ( 😉 ) nawet mi nie szkoda śmierci tego systemu. Szkoda ludzi, którzy nabrali się na słowa MS i utopili pieniądze w tym systemie.
  Moja rezygnacja z Lumii nastąpiła w dniu oficjalnej premiery tego systemu. Dopóki W10m był w fazie testowej można było wybaczyć błędy, ale wypuścić tą samą gównianą, zabugowaną, niedziałającą wersje systemu jako „oficjalna” to trzeba mieć już tupet lvl Microsoft. I od tamtej pory odradzam wszystkim ten system.

  Myślę, że MS już nigdy na rynek mobilny ze swoim systemem nie wróci bo tej firmie już nikt, kolejny raz nie zaufa. WM6.5 > olanie ludzi > WP7 > olanie ludzi > WP8 > częściowe olanie ludzi > W10m > no i wiadomo jak znowu to się skończyło. 🙂
  Jeżeli z oszukiwania i olewania konsumentów robi się tradycje to trudno żeby taka firma przetrwała na rynku.

  Na PC też uważam, że MS błądzi ze swoim systemem, ale nie ma kto go sprzątnąć z tego rynku.

 • RattusNrv

  A pamiętam jak około 4 lata temu kupiłem Lumię 930… Jak mi się jej początkowo dobrze używało i jak jeszcze był cień szansy na pozytywny rozwój sytuacji…

  I pamiętam jak prawie 3 lata temu stwierdziłem, że powrót do Windowsa na telefonie po dłuższym czasie był błędem i wracam ponownie do Androida, kiedy to cała rzesza fanów ślepo zapatrzonych uważała to, delikatnie rzecz ujmując, za głupia decyzję…

  Miałem stosunkowo sporo znajomych z Lumiami, już teraz nawet oni zmienili sprzęt…

  A Lumia jeszcze działa. I nawet Omnia lite jeszcze działa, choć na już archaicznego 6.5. Szkoda… [*]

 • Tomasz

  W BMW nikt nie uzywa telefonu 3 lata. Dawno juz sa na androidzie.

  • Lookso

   O tym samym pomyślałem, tylko że tutaj raczej pewnie chodzi o sam fakt przesiadki z platformy na platformę, który może być dość uciążliwy. Trzeba się na nowo uczyć co i jak działa. Rozwiązania każdej z platform nieco się różnią. A potem masz tu taki kwiatek, że uczyłeś się czegoś, a to umarło lada dzień i musisz wrócić do starych przyzwyczajeń

 • thecraven

  Szkoda, że tak skopali sprawę. Miałem telefony z Windows 5 lat. System miał duży potencjał, liczyłem na fajny ekosystem, wszystkie sprzęty na windowsie, gdyby to wypalilo, to ludzie zaczęliby porzucać androida, dlatego moim zdaniem mieli kreta i ktoś celowo im zaszkodził, bo ciężko było uwierzyć w tak fatalne decyzje.

  • Adrian Celej

   Ludzie faktycznie porzucali Androida na rzecz Windowsa. No ale jak się 3 razy porzuca wsparcie dla telefonów pomimo obietnic, to tak już jest.

   • can006

    Dlatego ja już nigdy więcej nie kupię nic od Microsoftu.

   • EsiuWWW

    Dokładnie. Windows Phone miał spory potencjał, zwłaszcza w niższych półka cenowych, gdzie system ten sprawował się lepiej niż Android. Słynna Lumia 520, która pod względem kultury pracy nie miała sobie równych w tej półce cenowej jeżeli chodzi o słuchawki z Androidem. Mniejsza liczba aplikacji też nie była aż takim problem, ale.. No właśnie jak się ubija wsparcie platformy która dopiero wchodzi na rynek i przez to musi starać się bardziej to kończy się właśnie jak WP.

    • Adrian Celej

     Warto wspomnieć, że duży udział miała tu Motorola. Google kupiło ją tylko po to, żeby pokazać jak powinien działać Android na tanich telefonach i ten plan się udał. Dziś się o tym zapomina, ale był to ogromny cios dla WP.

     • mindla

      Google kupiło Motorolę dlatego że ktoś chciał ją sprzedać, to był główny powód a nie żeby pokazać to czy tamto.

     • @rtur

      Spotkałem się z teorią, jakoby zakup Motoroli przez Google, miał być ,,ostrzeżeniem” dla Samsunga, który rozwijał swojego Tizena.
      Samsung odpuścił sobie rozwój własnego systemu, a Google poważnej walki w segmencie urządzeń. Poza tym, jeśli dobrze pamiętam, to Google nabyło przy okazji sporo patentów, co pozwalało skuteczniej bronić Androida przed pozwami o naruszanie patentów właśnie.x