To już oficjalny koniec Windowsa 10 Mobile, Microsoft porzuca dalszy rozwój systemu

Adrian Celej Artykuły 2017-10-09

Mobilny Windows bez wątpienia był jedną z największych porażek Microsoftu w całej historii korporacji. W projekt wpompowano miliardy dolarów, zniszczono wcześniejsze systemy, a ostatecznie wszystko poszło na marne. Brakowało jednak oficjalnego stanowiska Microsoftu, wczoraj przekazał je jeden z pracowników korporacji.

Windows 10 Mobile idzie do kosza?

Nie od dziś wiadomo, że mobilne okienka nie mają przed sobą żadnej przyszłości. Nikt nie prezentuje nowych telefonów, znikły przecieki na temat mitycznego Suface Phone’a, rozwój systemu stanął w miejscu, upadają fora i portale fanów a deweloperzy wycofują swoje aplikacje. Choć prawie nikogo to już nie dotyczy, to jednak kwestia oficjalnej daty uśmiercenia systemu była dla wielu bardzo ważna. Wątpliwości rozwiał Joe Belfiore, pracownik Microsoftu w dużej mierze odpowiedzialny za ten system:

Tak, to już oficjalny koniec historii mobilnego Windowsa. Nie pojawią się nowe funkcje, dalszy rozwój systemu został zatrzymany. Będą pojawiać się poprawki i łatki bezpieczeństwa, jednak warto wiedzieć, że w tym wypadku takie deklaracje wcale nie muszą mieć pokrycia.

Dlaczego Windows 10 Mobile przechodzi do historii?

Joe Belfiore ma własne wytłumaczenie porażki tego systemu. Otóż według niego podstawowym problemem był brak aplikacji. Użytkownicy nie mogli znaleźć w sklepie poszukiwanych pozycji, przez co unikali tej platformy. Z kolei deweloperzy nie chcieli tworzyć aplikacji dla Windowsa, ponieważ potencjalne grono odbiorców było zbyt małe. W ten sposób powstało błędne koło, z którym Microsoft próbował walczyć. W jaki sposób? Starano się dogodzić deweloperom, oddając im dopracowane środowiska programistyczne, a w ostateczności płacono. W swoim czasie mówiło się, że w ten sposób powstała aplikacja usługi Disqus. Windows Phone był jedyną wspieraną platformą, apka pojawiła się zaraz po premierze ósmej wersji systemu, jednocześnie administracja Disqusa poinformowała o braku planów wsparcia innych systemów.

Nie tylko brak aplikacji

Microsoft wraz z premierą Windowsa Phone’a 7 zaczął odstawać od konkurencji. System był okrojony z funkcji i zwyczajnie nie dorównywał Apple i Google. Użytkownicy oczekiwali od telefonów znacznie więcej, tymczasem WP7 w zasadzie nie miał nawet wielozadaniowości. Jednak to nie tu był problem, wielu fanów Nokii przełknęłoby takie wady. Największym problemem był brak szacunku do własnych klientów. Jak wygląda premiera nowej wersji iOS? Tak, że prawie wszyscy dostają aktualizację do najnowszej wersji. Jak wygląda premiera nowej wersji Androida? Aktualizację dostaje garstka użytkowników, jednak reszta jeszcze przez lata będzie miała dostęp do najnowszych aplikacji. Jak wygląda premiera nowej wersji mobilnego Windowsa? Obietnicę aktualizacji dostają wszyscy, faktycznie paczka jest wydawana dla części użytkowników (lub nikogo), nowy system jest niekompatybilny ze starszą wersją, przez co porzucone telefony natychmiast tracą wsparcie deweloperów. To właśnie niespełnione obietnice powodowały największe spadki w popularności tego systemu, a brak obiecanej aktualizacji do Windowsa 10 Mobile doprowadził do zniknięcia kafelkowych telefonów z rynku.

Warto wspomnieć, że sam Joe Belfiore nie korzysta już z telefonu napędzanego kafelkowym systemem. Podobnie zrobił np. Bill Gates.

Źródło: @joebelfiore • $ROGAL$

  Nigdy nie lubiłem WP (ani WM10), choć uwielbialem stary WM (do wersji 6.5). Główny problem to dla mnie przejście na „kafelki”. Pamiętam też, że kompletnie nie wiedziałem jak obsłużyć i gdzie znaleźć porządne opcji w WP (jeszcze za czasów WP7), chociaż jestem za pan brat z technologią. Zaobserwowałem natomiast, ze starsi ludzie bardzo szybko łapali bakcyla i mieli dużo mniej problemów z WP niż z Androidem. To właśnie tu była siła WP. Szkoda…

 • 0001

  Chwila zabawy z tym systemem i od razu wiedziałem że to totalna porażka. A im Zajęło to tyle lat żeby dojść do tego wniosku.
  Czy tam pracują ludzie myślący?
  Ps. Tylko na waszym portalu nie widzę lewej strony Zmieńcie to ile miesięcy można wam to pisać!
  Jak dodać zrzut ekranu by wam to pokazać ?

 • MrVik

  Od dłuższego czasu używam na Androidzie launchera w stylu Windows Mobile – kafelkowy ekran główny jest naprawdę funkcjonalny i lepiej mi się z niego korzysta niż z tradycyjnego „ikonkowego”. Szkoda, że mobilny Windows się nie przyjął bo chętnie bym się na niego przesiadł, ale teraz to już pozamiatane.
  PS. Gdyby mobilny Windows nie padł, to Microsoft mógłby jako jedyny powalczyć z Apple w kategorii spójnego ekosystemu obejmującego komputery i smarftonów. Google z Androidem i Chrome OS raczej nie ma szans.

  • Apple raczej z nikim nie chce współpracy i sami chcą wszystko robić.

   • MrVik

    OK, tylko ja nie pisałem o współpracy, lecz o walce (w sensie konkurencji). Wizja mocnego smartfona, który po podpięciu do stacji dokującej staje się pełnoprawnym PC naprawdę mi się podobała. To mogło być coś więcej niż współdzielenie plików w chmurze i pisanie SMS-ów na komputerze połączonym z telefonem.

 • tmaier

  byłem fanem mobilnego windowsa szkoda że Microsoft się z tym wszystkim spóźnił co doprowadziło potem do efektu domina i docelowego porzucenia tego systemu [*]

 • Svistu

  Mogliby teraz uwolnić system i dać wszystkim kod źródłowy. Fani na pewno reaktywowali by system i doradzili go do perfekcji… Ale wszyscy dobrze wiemy że to nigdy nie nadejdzie.

  Byłem fanem WP. Teraz czekam na Librem

  • edi194

   Zawsze może ktoś zdolny doprowadzi do wycieku kodu, jak to będzie już porzucone to i tak co im będzie na tym zależeć

   • Adrian Celej

    Skoro kod będzie porzucony,to nikt nie będzie się nim zajmował, a zarazem nikt nie będzie miał do niego dostępu.

  • Adrian Celej

   Nie ma takiej możliwości, kod jest współdzielony z klasycznym windowsem, nigdy go nie udostępnią. Microsoft do dziś nie uwolnił archaicznych systemów z lat 80.
   Trochę poczekasz na Librem. Ale mam dobrą informację, kilkanaście minut temu zebrali całą potrzebną sumę, jutro pojawi się u nas tekst na ten temat.

   • Przemysław Czarnota

    Udostępnili kiedyś kod źródłowy (PEŁNY) od MS-DOS w jakiejś starej wersji z lat 80-tych i od Worda w wersji 1.0 ?

    • Adrian Celej

     No to spoko, za 30-40 lat może udostępnią kod W10M.