kalendarz

[Sprzed dekady] Pierwsze plotki na temat HTC Dream

2 minuty czytania
Komentarze

Jak co tydzień zbieramy dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmiemy się newsami od 2 do 8 kwietnia 2008 roku.

Pierwsze plotki na temat HTC Dream

Premiera HTC Dream została zaplanowana na 6 maja 2008 roku. Były to jednak nieco inne czasy i do końca niewiele było wiadomo na jego temat. Otóż 10 lat temu pojawiły się pierwsze plotki, według których ten telefon wcale nie będzie podobny do iPhone’a, a do innych urządzeń tajwańskiej korporacji. To dość ważna informacja, ponieważ wcześniej przypuszczano, że Dream będzie kopią iPhone’a. Potwierdzał to film BBC, na którym uwieczniono prototyp telefonu. Ostatecznie okazało się, że Dream był naprawdę oryginalnym urządzeniem. Pozostaje nam tylko powspominać te czasy.

Pierwsza platforma LTE

Dekadę temu trwały prace nad wprowadzeniem do powszechnego użytku technologii LTE. Wtedy też Ericsson zaprezentował pierwszą platformę LTE M700. Według zapewnień szwedzkiej firmy miała ona pozwalać na pobieranie danych z prędkością 100 Mbps, co było w swoim czasie ogromnym osiągnięciem. Warto jednak pamiętać, że w 2008 roku nie było sieci LTE. Producenci dostali układy do testów, w 2009 miała wystartować produkcja, a w 2010 miały pojawić się pierwsze urządzenia. Układ M700 nie został zaprojektowany dla telefonów, myślano raczej o kartach do laptopów i modemach USB.

Kolejny operator MVNO

Nie da się ukryć, że w swoim czasie sieci MVNO wyrastały jak grzyby po deszczu. Dziś na polskim rynku działa garstka takich operatorów, którzy ledwo utrzymują biznes przy życiu. Wróćmy jednak do tematu – na początku kwietnia 2008 roku wystartowała sieć Carrefour Mova.Minuta rozmowy kosztowała 49 groszy, wiadomość SMS 20 groszy. Jak na tamte czasy były to dość atrakcyjne oferty. Razem ze starterem kosztującym 10 zł otrzymywało się 20 minut wymiennych na 40 SMS-ów. Ponadto za każde wydane 10 zł w sklepach Cerrefour można było zgarnąć… 1 darmową minutę do sieci Mova i na stacjonarne. Nie przewidziano ofert abonamentowych. Sieć oficjalnie została zlikwidowana w 2012.

Zobacz też:

Motyw