kalendarz

[Sprzed dekady] Sukces i porażka Mobilking, premiera Apple SDK

3 minuty czytania
Komentarze

Jak co tydzień zbieramy dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmiemy się newsami od 12 do 18 marca 2008 roku.

Sukces i porażka Mobilking

Mobilking niewątpliwie był największym i najbardziej kontrowersyjnym operatorem wirtualnym na polskim rynku. Zacznijmy od tej drugiej cechy. Każdy z nas pamięta słynne reklamy Mobilkinga, które wkrótce po premierze zostały ocenzurowane. Dziś możemy jeszcze raz spojrzeć na przyczynę tego działania. Okazało się, że do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji trafiło… raptem 20 skarg. Na ich podstawie KRRiT postanowiła oskarżyć operatora o przedstawianie kobiet jako całkowicie nieporadnych. Odniósł się do tego dyrektor zarządzający siecią Mobilking, który uznał, że bardziej obraźliwe dla kobiet są reklamy, w których są one pokazywane jako „kury domowe”. Generalnie prawie każdy trzymał stronę operatora, a KRRiT i tak zrobiła swoje – reklamy zostały zdjęte, a następnie wróciły ocenzurowane. Nie przeszkodziło to operatorowi w zdobyciu sporej bazy abonentów. W tamtym momencie miał on około 10 tysięcy klientów. Później okazało się, że był to jedyny wirtualny operator w Polsce, który osiągną ogromny sukces.

Apple udostępnia SDK dla iPhone’a

Jak zapewne wiecie, pierwszy iPhone był całkowicie pozbawiony możliwości instalacji oprogramowania od deweloperów trzecich. Dlaczego? Nie jest tajemnicą, że pierwszy iPhone był zwyczajnie niegotowym produktem. Apple improwizowało, podczas pierwszej konferencji pokazano prototyp ze skrajnie niestabilnym oprogramowaniem. Tym razem ktoś jednak wziął się do roboty i tak powstało oficjalne SDK w wersji beta. W ten sposób możliwe stało się tworzenie natywnego oprogramowania ze sprzętowym wspomaganiem grafiki 2D bez kombinowania z ułomnymi aplikacjami w przeglądarce. Ponadto pakiet SDK zawierał wygodny, graficzny edytor interfejsu. Problemem były tylko ceny. Apple nawet za zestaw dla deweloperów chciało pieniędzy, a dokładniej 99 dolarów za wersję podstawową i 299 za Enterprise. SDK okazało się ogromnym sukcesem i raz na zawsze zmieniło rynek mobilny. Niemal natychmiast po konferencji Apple głos zabrało studio EA. Oświadczyli oni, że będą wydawać gry na iPhone’a, a pierwszą z nich będzie Spore. Dziś wielu z nas nie wyobraża sobie telefonu bez poważnych gier, duże znaczenie miała tu właśnie decyzja EA.

Mapy Google w Polsce

Amerykańskie korporacje nie śpieszą się z wprowadzaniem swoim nowości w Polsce. Tak też było z mapami Google, które nad Wisłą zawitały dopiero w marcu 2008 roku. Mimo wszystko funkcjonalność niczym nie różniła się od oryginalnej. Przetłumaczone zostały wszystkie elementy interfejsu, działały wszystkie funkcje. Niestety, w tamtym czasie Google nie mieszało się w mobilną nawigację, tak więc w zasadzie pożytek z map Google nie był zbyt duży. Zmieniło się to jednak wraz z rynkową premierą Androida.

Zobacz też:

Motyw