kalendarz

[Sprzed dekady] Poznacie ceny ofert Orange Free z 2008 roku!

3 minuty czytania
Komentarze

Jak co tydzień zbieramy dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmiemy się newsami od 19 do 25 marca 2008 roku.

Orange Free 10 lat temu

orange logo operaotr

Dziś dla wielu z nas internet mobilny jest głównym lub jedynym łączem. Nic w tym dziwnego, w wielu miejscach nie ma światłowodów, a lokalni dostawcy mają bardzo niekorzystne warunki. Operatorzy również dostosowali się do potrzeb rynku, technologia LTE zapewnia szybki transfer danych i dużą pojemność sieci. Nie zawsze tak było. Kiedyś na świecie rządził standard 3G, który co prawda w swoim czasie oferował przyzwoity transfer danych, jednak koszty utrzymania infrastruktury były ogromne. Z tego powodu na internet mobilny decydowali się jedynie ci, którym był on niezbędny. Sytuacje świetnie ilustrują ówczesne ceny. Za 1 GB transferu w taryfie Orange Free Standard trzeba było zapłacić aż 60 zł. Powstała także taryfa premium dla bardziej wymagających, gdzie za 4 GB płaciło się 120 zł. Po przekroczeniu dostępnego transferu szybkość połączenia była ograniczana do tak skrajnych wartości, że w najlepszym wypadku mogliśmy sobie pozwolić na uruchomienie komunikatora Gadu-Gadu. Nie zachęcały także ceny modemów. Najprostszy Huawei E220 w taryfie standard i umowie na 24 miesiące kosztował 200 zł, za kartę do laptopa Novatel Merlin XU870 ExpressCard trzeba było zapłacić 400 zł. Za złotówkę dostępne były modemy wspierające jedynie technologię… EDGE.

Prototyp Sony Ericssona

Sony Ericsson emelie

Do sieci wyciekło zdjęcie nieznanego telefonu Sony Ericssona ukrywającego się pod nazwą kodową „Emelie”. Miała to być zwykła komórka oparta o platformę A2. Ze specyfikacji wiadomo jedynie o aparacie 2 MPx, wyświetlaczu 240×320 px 65k kolorów, 18 klawiszach i dżojstiku. Telefon miał być wyceniany na 200 euro. Niestety, nie wiem nic na temat dalszych losów projektu.

Telekomunikacja Polska szantażowała Tele2

W swoim czasie Telekomunikacja Polska była prawdziwym monopolistą na polskim rynku telekomunikacyjnym. Z tego powodu do akcji wkroczyło UKE z Anną Streżyńską na czele. Jednym z efektów tych działań było umożliwienie innym operatorom korzystania z infrastruktury TP. W ten sposób operatorzy tacy jak Tele2 czy Netia mogli zaoferować swoje usługi klientom, do których nie mogli doprowadzić własnej sieci. Mimo wszystko TP nie chciało się poddać i tak operator Tele2 był zmuszany do podpisania niekorzystnej umowy. Sprawa ponownie trafiła do UKE.

Google przegrało walkę o rynek telekomunikacyjny

10 lat temu w USA zakończył się przetarg na częstotliwości 700 MHz dla telefonów komórkowych. Częstotliwości sprzedano za ponad 19 mld dolarów, Google było gotowe zapłacić jedynie 4,71 mld. Mimo wszystko wyszukiwarkowy gigant doprowadził do istotnych zmian na rynku. Verizon, który dostał największe pasmo musiał zrezygnować z ograniczania ilości modeli telefonów, z których można było połączyć się z siecią. W swoim czasie amerykańscy operatorzy mieli takie praktyki. Skorzystało na tym także samo Google, ponieważ wkrótce na rynek miały trafić telefony z Androidem.

Zobacz też:

Motyw