kalendarz

[Sprzed dekady] System operacyjny Apple zhackowany w 2 minuty!

3 minuty czytania
Komentarze

Jak co tydzień zbieramy dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmiemy się newsami od 26 marca do 1 kwietnia 2008 roku.

OS X zhakowany w 2 minuty

macbook

W 2008 roku podczas corocznej imprezy Pwn2Own przed badaczami postawiono wyzwanie w postaci trzech laptopów. Zadanie było (z pozoru) proste – do któregoś z nich trzeba było się włamać. Każdy laptop działał na innym systemie, do wyboru był Macbook z OS X 10.5 Leopard, laptop z Windowsem Vistą i podobny sprzęt z Ubuntu. Apple kiedyś słynęło z niezwykle dobrze zabezpieczonego oprogramowania, jednak to od jakiegoś czasu trochę się popsuło. Wydarzenie potwierdzające tą tezę miało miejsce już 10 lat temu podczas wspomnianej imprezy. Jeden z badaczy włamał się do omawianego MacBooka w zaledwie 2 minuty. Jak? Otóż odkrył błąd w przeglądarce Safari i wykorzystał go na potrzeby konkursu. Za ten wyczyn zgarnął 10 tysięcy dolarów i pokonanego MacBooka. Zadziwiająco dobrze poradziła sobie Vista. Okienkowy system padł trzeciego dnia, kiedy to dozwolone było wykorzystywanie luk w zewnętrznym oprogramowaniu. Badacz przejął kontrolę nad laptopem poprzez lukę we wtyczce Adobe Flash. Otrzymał za to tylko 5 tysięcy dolarów. Co ciekawe, laptopa z Ubuntu nie ruszył nikt, a przynajmniej nie udało mi się odnaleźć absolutnie żadnych informacji na ten temat.

10 milionów artykułów w Wikipedii

wikipedia logo

Wikipedia miała niemały powód do świętowania – zamieszczono w niej 10-milionowy artykuł. Oczywiście nie dotyczyło to jednej wersji językowej, a wszystkich razem wziętych. Był to ogromny sukces, ponieważ internetowa encyklopedia miała wtedy raptem 7 lat. Wyróżniony artykuł dotyczył angielskiego złotnika i malarza Nicholasa Hilliarda w języku węgierskim. Smutne jest to, że dziś Wikipedia jest w odwrocie. Portal ma coraz większe problemy, redaktorzy mają dość zarozumiałej administracji, która potrafi wyrzucić aktualizację artykułu niemal bez powodu.

Microsoft opatentował samoinstalujące się urządzenia

Microsoft logo

Parę lat temu podłączenie do komputera nowego urządzenia wiązało się z poważnym problemem – instalacją sterowników. Jeśli ktoś miał płytkę lub dyskietkę dorzuconą do urządzenia, to mógł nazwać się szczęściarzem, bez tego w wielu przypadkach mogliśmy zapomnieć o użyciu urządzenia. Warto przypomnieć, że w 2008 roku nie każdy miał dostęp do internetu, a nawet jeśli to i tak rządził Windows XP, w którym automatyczne odnalezienie sterowników w internecie było z góry skazane na niepowodzenie. Microsoft znalazł na to rozwiązanie, opatentował technologię Self-Installig Computer Peripherals. Przewidywała ona umieszczenie w urządzeniu małej pamięci flash, w której miały znaleźć się sterowniki. Mało tego pamięć miała być zapisywalna, aby umożliwić aktualizację sterowników. Niestety, technologia pozostała patentem, wszyscy dawno o niej zapomnieli.

Zobacz też:

Motyw