ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
google ciemny motyw

Zapomnijcie o jakichkolwiek motywach na Androidzie – Google nakłada blokadę

Autor: Michał Derej Kategoria: Artykuły

Jedną z głównych zalet Androida jest fakt, że w systemie zmienić można absolutnie wszystko, począwszy na czcionkach, a kończąc na całkowitej podmianie wyglądu oprogramowania. Niestety od pewnego czasu Google stara się uczynić Androida systemem prostszym niż dotychczas, co w konsekwencji powoduje, że wiele dostępnych poprzednio opcji przestaje być dostępnych. Kolejna porcja drastycznych zmian nadeszła wraz z testową aktualizacją Androida do wersji 9.0 – w tej odsłonie usunięta została możliwość korzystania z jakichkolwiek motywów. 

O co dokładnie chodzi?

Wraz z aktualizacją „Android P Developer Preview”, którą przetestować mogą właściciele Pixeli od Google’a, system przestał wspierać motywy niewymagające roota. Przypomnijmy – po raz pierwszy udogodnienie to wprowadzone zostało do AOSP (a to wszystko za sprawą Sony) w Androidzie Oreo – dzięki komendom ADB i aplikacji Andromeda, którą opisywaliśmy jakiś czas temu na naszej stronie, bardziej doświadczony użytkownik mógł zmienić motyw swojego urządzenia na ciemny (Google od wielu lat nie wprowadziło takiej opcji), podmienić emotikony lub ikony paska powiadomień, a także dostosować ekran blokady do swoich potrzeb. Okazuje się jednak, że twórcy naszego ulubionego systemu stwierdzili, że taka ciekawa funkcja nie jest już nam potrzebna, więc dostęp do niej w Androidzie P został zablokowany. 

Zobacz także: Jakie nowości zaprezentuje nam Android Q?

Jak podaje portal XDA-Developers, każda próba instalacji dowolnego motywu będzie kończyła się wyświetleniem następującego komunikatu:

1239 W PackageManager: Package couldn't be installed in /data/app/com.dropbox.android.SwiftDark.Android81NexusorPixel-wb7JxFaAXaHgw7WkZFCvEQ==
03-07 21:00:13.099 1179 1239 W PackageManager: com.android.server.pm.PackageManagerException: Overlay com.dropbox.android.SwiftDark.Android81NexusorPixel must be signed with the platform certificate.

Z informacji wyświetlonej w konsoli ADB wynika, że w najnowszej wersji Androida skorzystać będzie można wyłącznie z motywów, których instalacja zainicjowana została przez system. Oznacza to, że era Substratum oraz motywów, które nie wymagają roota, dobiegła końca – o ile sytuacja ta nie zmieni się w kolejnych testowych odsłonach Androida, to modyfikowanie wyglądu możliwe będzie tylko przy użyciu programów wymagających dostępu do uprawnień SuperUsera,

Jak będzie teraz wyglądała instalacja motywów?

W skrócie – nie będzie już tak prosto, jak kiedyś. Nawet użytkownicy z rootem nie będą mieli możliwości instalacji motywów, ponieważ będą one automatycznie odrzucane przez system – modyfikacja wyglądu systemu możliwa będzie wyłącznie po podmianie pliku framework.jar lub instalacji niestandardowego ROM-u. Co stanie się z użytkownikami, którzy zakupili Substratum? Aplikacja działać będzie tak jak dotychczas na Androidzie Oreo – twórcy obiecują jednak, że wystosują petycję, która zachęcić ma giganta z Mountain View do zmiany swojej decyzji na temat motywów. Niestety nie wiadomo, czy Google przystanie na taką propozycję.

Źródło: XDA-Developers

Sprawdź najnowsze wpisy