ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

[Poradnik] Zaawansowane motywy na Androidzie Oreo bez roota

Autor: Michał Derej Kategoria: Porady

Android Oreo, dla użytkowników wybranych smartfonów, dostępny jest już od jakiegoś czasu, jednak dzięki działaniom fanów tego systemu każdego dnia staje się on coraz ciekawszy. Dwa tygodnie temu Łukasz informował Was o tym, że najnowsza aktualizacja systemu Google’a zaoferowała nam natywne wsparcie motywów. Fani modyfikowania interfejsu systemowego powinni być zadowoleni – nareszcie uzyskanie ciemnego motywu Androida, który do tej pory znajdował się wyłącznie w kilku deweloperskich wersjach systemu, stało się możliwe! Co najlepsze, wszystkie motywy Substratum (jest to nazwa projektu, który tworzą deweloperzy z forum XDA-Developers), które do tej pory wymagały zrootowanego urządzenia, będą bezproblemowo współpracować z Androidem bez dostępu do uprawnień SuperUsera. Jak to możliwe? Poznajcie Andromedę – zaawansowaną aplikację do zmieniania motywów wprost od twórców Substratum.

Czym jest Substratum oraz Andromeda?

Andromeda to projekt stworzony przez twórców aplikacji Substratum, czyli zaawansowanego menadżera motywów, za pomocą którego dostosować można wygląd sporej ilości elementów systemu. Modyfikacja ta bazuje na usłudze Android Overlay Manager, która odpowiada za zarządzanie wyglądem Androida. Dzięki Substratum zmienić można takie elementy systemu jak czcionki, tła, wygląd przycisków itp. Co ciekawe, zmiany te współpracują również z aplikacjami pobranymi ze sklepu Google Play, więc można powiedzieć, że są one wprowadzane globalnie. Niestety, głównym problemem Substratum był fakt, że do korzystania z tej modyfikacji wymagane było zrootowane urządzenie. Na szczęście sytuacja ta zmieniła się wraz z premierą Andromedy. Od teraz, wystarczy nadać swojemu smartfonowi odpowiednie uprawnienia za pomocą konsoli ADB uruchomionej na komputerze, by motywy na naszym urządzeniu działały bez najmniejszego problemu. Poniżej przedstawiam Wam przykładowy efekt modyfikacji interfejsu za pomocą motywu Substratum.

Jak skorzystać z Andromedy?

Proces instalacji Andromedy na telefonie z Androidem Oreo jest dość skomplikowany, ale wszystko przedstawiam Wam w poniższym poradniku, krok po kroku.

  1. Kup aplikację Andromeda, która dostępna jest w sklepie Google Play – jej koszt to około 10 złotych.
  2. Zainstaluj aplikację Substratum na swoim urządzeniu, klikając w ten link.
  3. Pobierz klienta aplikacji Andromeda dla komputera z systemem Windows, MacOS lub Linux – wszystkie pliki dostępne są w tym wątku na forum XDA-Developers.
  4. Włącz debugowanie USB na swoim telefonie i uruchom na nim aplikację Andromeda.
  5. Podłącz swoje urządzenie do komputera za pomocą kabla USB i uruchom klienta programu Andromeda na swoim komputerze.

Gotowe! Uprawnienia dla aplikacji Andromeda zostaną nadane i zmiana motywów będzie możliwa bez roota. Warto pamiętać, że opcja bezproblemowej zmiany motywów nie będzie działać po restarcie urządzenia. Po ponownym uruchomieniu systemu do zmiany motywu wymagane będzie powtórzenie opisanej przeze mnie wyżej procedury. Jeśli korzystacie z Androida Oreo, to przetestujcie ten sposób – pamiętajcie, że Google Play oferuje trochę czasu na przetestowanie aplikacji przed jej ewentualnym zwrotem.

Źródło: XDA-Developers

Sprawdź najnowsze wpisy