ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
aplikacje astronomiczne

Często patrzysz w niebo i szukasz gwiazd? Aplikacje astronomiczne pozwolą dostrzegać więcej

Autor: Kamil Żółkiewicz Kategoria: Aplikacje

Każdy ma swoją pasję oraz sposób na wyciszenie. Znajdzie się na pewno niejedna osoba, która lubi popatrzeć nocą w niebo. Można na nim znaleźć nie tylko same gwiazdy, ale odszukiwać ich specyficzne układów. Konstelacje są powtarzalne, mają swoje nazwy oraz kształty, które zazwyczaj przypominają zwierzęta – przykładowo te, którymi określa się znaki zodiaku. Jednak jesteś świeży w temacie i nie znasz żadnego gwiazdozbioru. Co zrobić? Aplikacje astronomiczne Ci w tym pomogą! Z nimi bardzo łatwo znajdziesz na nocnym niebie więcej.  

Stellarium Mobile Free – Mapa Gwiazd

Zastanawiasz się co znajduje się na nocnym niebie? Wystarczy, że skierujesz telefon z aplikacją ku górze, a w czasie rzeczywistym zidentyfikujesz różne gwiazdy, gwiazdozbiory, komety, planety, satelity czy inne obiekty. Stellarium Mobile Free pozwala na przybliżanie realistycznych obrazów Drogi Mlecznej i nieba. Możesz również obejrzeć symulację nocnego nieba o dowolnej dacie, godzinie czy lokalizacji czy realistyczne zachody i wschody słońca oraz załamanie światła na krawędzi atmosfery. Darmowa wersja oferuje także rendering 3D głównych planet Układu Słonecznego i ich satelitów. Dla chętnych większej wiedzy twórcy przygotowali również wersję premium. 

Pobierz Stellarium Mobile Free – Mapa Gwiazd z Google Play. 

Zobacz także: Często podróżujesz? Te aplikacje do kupowania biletów pozwolą oszczędzać czas w podróży 

Star Chart

Dobrym zamiennikiem Stellarium jest Star Chart. Aplikacja również pozwala na podglądania różnych lokalizacji nieba w czasie rzeczywistym, ale również w przeszłym i przyszłym. Znajdziesz tutaj również dane obejmujące odległość danego obiektu, niezależnie od pory dnia czy nocy. Aplikacja jest wygodna w obsłudze i pozwala także na sterowanie głosem. Jeśli interesują Cię szczegóły – wystarczy, że przybliżysz daną gwiazdę czy planetę za pomocą odpowiednich gestów. Star Chart bardzo łatwo się konfiguruje, dzięki czemu możesz ustawić wyświetlanie jedynie interesujących Cię obiektów. Bardzo łatwo zidentyfikujesz to na co patrzysz – wystarczy, że stukniesz na cokolwiek na niebie, a aplikacja poda Ci wszystkie niezbędne informacje. 

Pobierz Star Chart z Google Play. 

Zobacz także: Photomath, Wolfram Alpha i inne, czyli najlepsze aplikacje matematyczne 

SkySafari – Astronomy App

To potężne mobilne planetarium potrafi dostosować wygląd nieba, uwzględniając zanieczyszczenie światłem czy umożliwia wyszukiwanie i sortowanie obiektów według klasy. Znajdziesz tu sporo interesujących informacji na temat obiektów obejmujące ich nazwy, historię czy szczegóły naukowe. Aplikacja wykorzystuje renderowanie matematyczne dzięki czemu niebo można przedstawić za pomocą różnych układów współrzędnych. Przydaje się to do obserwacji ruchów nieba, umieszczania różnych obiektów w stosunku do Układu Słonecznego lub naszej galaktyki czy obserwacji wirtualnej podróży wybranego obiektu. SkySafari pozwala także na obserwację nieba w przeszłości czy przyszłości, czy zmianę szybkości z jaką płynie czas. 

Pobierz SkySafari – Astronomy App z Google Play. 

Zobacz także: Te aplikacje VR powinny znaleźć się na Twoim telefonie 

SkyView® Lite

Ta intuicyjna aplikacja pomoże Ci zidentyfikować pobliskie gwiazdy, planety, satelity czy nawet stacje kosmiczne i Kosmiczny teleskop Hubble o dowolnej porze dnia i nocy. Rozszerzona rzeczywistość pozwala natomiast na wykorzystanie aparatu do wykrywania obiektów na niebie. Możesz także sprawdzać niebiańskie trajektorie do śledzenia ciał niebieskich. Swoimi odkryciami podzielisz się ze swoimi znajomymi dzięki funkcjom społecznościowym. SkyView® Lite, podobnie jak inne aplikacje astronomiczne pozwala również na obserwację nieba zarówno z przyszłości jak i przeszłości. Aplikacja nie wymaga GPS ani Wi-Fi by funkcjonować. 

Pobierz SkyView® Lite z Google Play. 

Aplikacje astronomiczne pozwalają dostrzegać zdecydowanie więcej na niebie nocą. To bardzo dobra rozrywka, która dodatkowo uczy. Bardzo szybko załapiesz, jak odszukiwać konstelacje gwiazd. Przy intensywnym i długim użytkowaniu z czasem nie będziesz już potrzebować aplikacji. Jednak, póki nie jesteś specjalistą, zdecydowanie łatwiej jest pozwolić sobie, aby technologia wspierała Cię w Twoich astronomicznych osiągnięciach i odkryciach. To aktywność, która może być szczególnie ciekawa dla rodzica i dziecka. To produktywny sposób spędzenia wolnego czasu, ponieważ łączysz go z odpoczynkiem oraz pewną nauką.

Zdjęcie główne: Obraz FelixMittermeier z Pixabay

Sprawdź najnowsze wpisy