Matematyka

Photomath, Wolfram Alpha i inne, czyli najlepsze aplikacje matematyczne

4 minuty czytania
Komentarze

Nauka matematyki szczególnie w dobie nauczania zdalnego nie należy do najprostszych. Niezależnie od poziomu edukacji, musisz polegać bardziej na własnych umiejętnościach i materiałach zamieszczonych w podręcznikach czy w Internecie. W znajdowaniu właściwych rozwiązań pomóc mogą Ci sprawdzone aplikacje matematyczne. Czasami mogą Ci jednak one więcej zaszkodzić niż ułatwić.

Photomath – wystarczy tylko zdjęcie, aby poznać rozwiązanie

Nie masz pojęcia jak zabrać się za dane zadanie? Zrób mu zdjęcie lub wpisz treść do aplikacji, a poznasz rozwiązanie. Photomath całkiem nieźle radzi sobie z rozpoznawaniem treści ze zdjęć i podawaniem prawidłowych rozwiązań nawet trudniejszych problemów matematycznych. Największą zaletą jest jednak dokładne opisanie krok po kroku, co zrobić, aby dojść do podanego wyniku. Dzięki temu poznasz metodykę i łatwiej będzie Ci ją opanować. Szczególnie że Photomath proponuje kilka dróg dojścia do wyniku. Co więcej, aplikacja działa bez Internetu, dzięki czemu skorzystasz z niej nawet bez dostępu do sieci. Narzędzie obsługuje aż 30 języków, w tym polski i jest bezpłatne.

Pobierz Photomath ze Sklepu Play.

Zobacz także: Przedstawiamy PhotoMath, aplikację która rozwiąże równania za Ciebie!

WolframAlpha – niezastąpiony na ścisłych kierunkach

WolframAlpha to coś więcej niż kalkulator. To prawdziwe wsparcie dla inżynierów czy studentów kierunków ścisłych. Po prawidłowym wpisaniu danego problemu otrzymasz szczegółowy raport, w którym znajdziesz nawet więcej danych, niż potrzebujesz. Aplikacja doskonale radzi sobie z prawidłową zamianą jednostek, wykresami, całkami, pochodnymi i wieloma innymi, o ile nauczysz się z niej prawidłowo korzystać. Wpisywanie danych wygląda podobnie jak w Excelu, musisz jednak posługiwać się językiem angielskim. Nie stanowi to dużego problemu – wystarczy, że opanujesz podstawowe skróty i metodykę wpisywania, a na pewno sobie poradzisz. Aplikacja jest niestety płata – kosztuje 13,99 zł, ale jest warta swojej ceny. Dostępna jest także dedykowana witryna, za pomocą której również wykonasz obliczenia.

Pobierz WolframAlpha ze Sklepu Play.

Microsoft Math Solver – poprowadzi Cię do rozwiązania krok po kroku

Rozwiązanie Microsoftu działa na podobnej zasadzie co Photomath. Wystarczy, że zrobisz zdjęcie zadania lub wpiszesz dane równanie odręcznie, lub z wykorzystaniem klawiatury. Narzędzie radzi sobie nawet z trudniejszymi zagadnieniami jak całki, pochodne, granice czy zadaniami tekstowymi dotyczącymi pojęć matematycznych, prawdopodobieństwa, pola powierzchni i objętości oraz teorii liczb. Math Solver nie tylko przeprowadzi Cię krok po kroku do prawidłowego rozwiązania, ale także pozwala na znalezienie w internecie podobnych problemów i wykładów wideo. Co więcej, na aplikację składa się również kalkulator graficzny, który stanowi cenną pomoc w rysowaniu wykresów. Microsoft Math Solver to darmowe narzędzie.

Pobierz Microsoft Math Solver ze Sklepu Play.

Zobacz także: Masz problem z matematyką? Microsoft Math Solver to genialna aplikacja

HiPER Scientific Calculator – miej kalkulator naukowy zawsze przy sobie

Aplikacje matematyczne to nie wszystko. Czasem przydaje się również porządny kalkulator naukowy i wcale nie będzie Ci potrzebne dodatkowe urządzenie. Zastąpi go dobra aplikacja. Dobrym wyborem jest HiPER Scientific Calculator, który łączy w sobie typowy kalkulator naukowy z graficznym. Może nie wydaje się to niczym szczególnym, jednak dobre kalkulatory graficzne to wydatek rzędu nawet kilkuset złotych. Po wykonanych obliczeniach możesz również zobaczyć więcej szczegółów na ich temat. Znajdziesz tu nawet koło jednostek. Komfortowe korzystanie z narzędzia gwarantują ustawienia, które pozwalają zarządzań trybem pełnoekranowym czy separatorami.

Pobierz HiPER Scientific Calculator z Google Play.

Dobre aplikacje matematyczne mogą znacznie wspomóc Twoją naukę, o ile będziesz z nich właściwie korzystać. Jeśli potraktujesz je jako dodatkowe narzędzie, które wytłumaczy Ci najtrudniejsze zagadnienia, na pewno wiele zyskasz. Jeśli jednak będziesz wszystko rozwiązywał z ich pomocą i żadnej pracy w to nie włożysz, to nie masz co liczyć na dobre efekty. Praktyka czyni mistrza, a aplikacja matury za Ciebie nie napisze.

Źródło obrazka wyróżniającego: Obraz Pexels z Pixabay